zavřít
Oldřich Sova

básník

Věk:
98
Narození:
1. 1. 1923 , České Budějovice, Československo
Znamení:
kozoroh   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

7 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Oldřich Sova se narodil 1.1.1923 v Českých Budějovicích a zde také vystudoval Obchodní akademii.Vysokou školu ekonomickou v Praze absolvoval již při zaměstnání ( tématem jeho dipl. práce byl vliv výpočetní techniky na účetnictví ). V roce 1966 ovdověl a počátkem září 1968 se svojí dcerou emigroval do Rakouska. V Linci pracoval jako organizátor pro zpracování dat. Odtud přesídlil do Mettmannu u Düsseldorfu, kde se prosadil jako odborník při zpracování dat. Získal doktorát na universitě v Paderbornu ( disertační práce Automatické plánování a řízení produkce zpracování dat ), vyučoval na vysoké škole, publikoval z odborné tematiky. První básnické pokusy Oldřicha Sovy, vznikající na počátku 40.let, byly inspirovány Nezvalem, Březinou, Hlaváčkem. Otiskoval je ve studentském časopise a v místním tisku. Více začal psát poesii až na počátku šedesátých let, kdy publikoval v denním tisku a v časopisech. Jeho tvorba byla ovlivněna jeho povoláním matematika a ekonomika ( Matematické epištoly ). Byl také autorem tehdy velmi populárních písňových textů, např. Osado na shledanou, Hurá na prázdniny, Přípitek Montreálu, Pochoďák, atd. Ty se hrály v rozhlase, televizi, na gramodeskách v aranžmá Karla Krautgartnera, Zdeňka Marata a v podání orchestru Karla Vlacha, byly oceňovány na soutěžích. V emigraci začal psát poesii německy, ale po roce 1990 se opět vrátil k publikování v českém jazyce. Jeho verše byly čteny v pražské Viole a při různých kulturních příležitostí i v Českých Budějovicích. Roku 1992 vydal básnickou sbírku Háčkování duše, k ní doslov napsal Boris Jachnin. Brzy následovalo i druhé vydání. Její rozšířenou verzí je básnická sbírka Okov a křídla, zde doslov o autorovi napsal Vladimír Justl ( Praha, nakl. Kvarta, 1995 ). Autor : Jiří Louženský ( cestoklub@volny.cz ) …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Oldřich Sova se narodil 1.1.1923 v Českých Budějovicích a zde také vystudoval Obchodní akademii.Vysokou školu ekonomickou v Praze absolvoval již při zaměstnání ( tématem jeho dipl. práce byl vliv výpočetní techniky na účetnictví ). V roce 1966 ovdověl a počátkem září 1968 se svojí dcerou emigroval do Rakouska.

V Linci pracoval jako organizátor pro zpracování dat. Odtud přesídlil do Mettmannu u Düsseldorfu, kde se prosadil jako odborník při zpracování dat. Získal doktorát na universitě v Paderbornu ( disertační práce Automatické plánování a řízení produkce zpracování dat ), vyučoval na vysoké škole, publikoval z odborné tematiky.

První básnické pokusy Oldřicha Sovy, vznikající na počátku 40.let, byly inspirovány Nezvalem, Březinou, Hlaváčkem. Otiskoval je ve studentském časopise a v místním tisku.

Více začal psát poesii až na počátku šedesátých let, kdy publikoval v denním tisku a v časopisech. Jeho tvorba byla ovlivněna jeho povoláním matematika a ekonomika ( Matematické epištoly ). Byl také autorem tehdy velmi populárních písňových textů, např. Osado na shledanou, Hurá na prázdniny, Přípitek Montreálu, Pochoďák, atd. Ty se hrály v rozhlase, televizi, na gramodeskách v aranžmá Karla Krautgartnera, Zdeňka Marata a v podání orchestru Karla Vlacha, byly oceňovány na soutěžích.

V emigraci začal psát poesii německy, ale po roce 1990 se opět vrátil k publikování v českém jazyce. Jeho verše byly čteny v pražské Viole a při různých kulturních příležitostí i v Českých Budějovicích.
Roku 1992 vydal básnickou sbírku Háčkování duše, k ní doslov napsal Boris Jachnin. Brzy následovalo i druhé vydání. Její rozšířenou verzí je básnická sbírka Okov a křídla, zde doslov o autorovi napsal Vladimír Justl ( Praha, nakl. Kvarta, 1995 ).

Autor : Jiří Louženský ( cestoklub@volny.cz )

  • Velká zpověď vynálezce české endoprotézy: Vracel lidi na nohy

    Aha, 24. 9. 2018 Když se řekne ortoped, představí si většina Čechů doktora Sovu z Nemocnice na kraji města. Skutečným ortopedickým kouzelníkem, jehož umění obdivoval celý svět, je ale někdo jiný. Znáte někoho, kdo podstoupil náhradu kyčelního kloubu? On a tisícovky dalších za to, že chodí, vděčí právě profesoru Oldřichu Čechovi (90), který vyvinul v roce 1972 první československou endoprotézu. V Kladně se ostatně vyrábí dodnes. … více

  • Velká zpověď vynálezce české endoprotézy: Vracel lidi na nohy

    Aha, 22. 9. 2018 Když se řekne ortoped, představí si většina Čechů doktora Sovu z Nemocnice na kraji města. Skutečným ortopedickým kouzelníkem, jehož umění obdivoval celý svět, je ale někdo jiný. Znáte někoho, kdo podstoupil náhradu kyčelního kloubu? On a tisícovky dalších za to, že chodí, vděčí právě profesoru Oldřichu Čechovi (90), který vyvinul v roce 1972 první československou endoprotézu. V Kladně se ostatně vyrábí dodnes. … více

  • Tajemství Jany Šulcové a Ladislava Freje: Milenecký poměr za zády partnerů!

    Aha, 9. 1. 2016 Byla vdaná a měla milence. Zdá se, že Jana Šulcová (68) vůbec nebyla taková světice, jak si mnozí o herečce myslí. Exmanžel Oldřich Vízner (68) jí sice byl nevěrný, ona jemu ale také. „Ano, měli jsme s Janou románek,“ přiznal deníku Aha! Ladislav Frej (74) alias mladý Sova z Nemocnice na kraji města. … více