zavřít
Odysseas Elytis

básník

Narození:
2. 11. 1911 , Heraklion, Řecko
Úmrtí:
18. 3. 1996  ve věku 84 let,  Athény, Řecko  †
Znamení:
štír  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Odysseas Elytis byl řecký básník, nositel Nobelovy ceny. Patří ke generaci řeckých symbolistů a surrealistů třicátých let minulého století. Odysseas Elytis se narodil na Krétě, ale rodina se v roce 1914 přestěhovala do Athén. Studia práv nedokončil a začal se zcela věnovat svým literárním a uměleckým zájmům Za 2. světové války bojoval Odysseas Elytis na albánské frontě a po jejím skončení působil jako programový vedoucí v řeckém rozhlasu. Během občanské války odešel do exilu do Paříže. Zde navázal přátelství s mnoha básníky a výtvarnými umělci např. Éluardem, Picassem ad. Po návratu do Řecka pracoval Odysseas Elytis v různých kulturních institucích, vydával i básnické sbírky. V roce 1979 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu. Dílo Odyssease Elytise: Poezie: Na básnickou tvorbu Odyssease Elytise měli vliv francouzští surrealisté, které překládal. Pro jeho lyriku je příznačný cit pro přírodu, vyjádřený metaforami světla a barev.Ty uplatńoval i ve svých kolážích - v roce 1935 se zúčastnil první surrealistické mezinárodní výstavy v Athénách. Surrealismem jsou ovlivněny především autorovy rané sbírky: Orientace - 1936, první básnická sbírka, je psána volným veršem Vodní hodiny neznámého - 1937 Sporády - 1938 První slunce - 1943 Hrdinský žalozpěv o poručíkovi padlém v Albánii - 1945, poema patřící k nejkrásnějším protiválečným veršům novořecké poezie, je napsaná pod vlivem osobních zážitků z 2. světové války. Je důstojné - 1960, skladba patřící mezi hlavní Elytisova díla. Je to óda na Řecko, jeho přírodu, historii a lid. Skladba byla zhudebněna. Další básnické sbírky: Šest a jedna výčitka svědomí pro nebe - 1960 Světelný strom - 1971 Monogram - 1971 Maria Nefeli - 1979 Malý námořník - 1985 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Odysseas Elytis byl řecký básník, nositel Nobelovy ceny. Patří ke generaci řeckých symbolistů a surrealistů třicátých let minulého století.

Odysseas Elytis se narodil na Krétě, ale rodina se v roce 1914 přestěhovala do Athén. Studia práv nedokončil a začal se zcela věnovat svým literárním a uměleckým zájmům

Za 2. světové války bojoval Odysseas Elytis na albánské frontě a po jejím skončení působil jako programový vedoucí v řeckém rozhlasu. Během občanské války odešel do exilu do Paříže. Zde navázal přátelství s mnoha básníky a výtvarnými umělci např. Éluardem, Picassem ad.

Po návratu do Řecka pracoval Odysseas Elytis v různých kulturních institucích, vydával i básnické sbírky. V roce 1979 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu.

Dílo Odyssease Elytise:


Poezie:
Na básnickou tvorbu Odyssease Elytise měli vliv francouzští surrealisté, které překládal. Pro jeho lyriku je příznačný cit pro přírodu, vyjádřený metaforami světla a barev.Ty uplatńoval i ve svých kolážích - v roce 1935 se zúčastnil první surrealistické mezinárodní výstavy v Athénách.

Surrealismem jsou ovlivněny především autorovy rané sbírky:
Orientace - 1936, první básnická sbírka, je psána volným veršem
Vodní hodiny neznámého - 1937
Sporády - 1938
První slunce - 1943

Hrdinský žalozpěv o poručíkovi padlém v Albánii - 1945, poema patřící k nejkrásnějším protiválečným veršům novořecké poezie, je napsaná pod vlivem osobních zážitků z 2. světové války.

Je důstojné - 1960, skladba patřící mezi hlavní Elytisova díla. Je to óda na Řecko, jeho přírodu, historii a lid. Skladba byla zhudebněna.

Další básnické sbírky:
Šest a jedna výčitka svědomí pro nebe - 1960
Světelný strom - 1971
Monogram - 1971
Maria Nefeli - 1979
Malý námořník - 1985