zavřít
Nikos Kazantzakis

dramatik, básník, proaik

Narození:
18. 2. 1883 , Iraklion, Kréta, Řecko
Úmrtí:
26. 10. 1957  ve věku 74 let,  Freiburg im Breisgau, Německo  †
Znamení:
vodnář  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

6 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Nikos Kazantzakis byl řecký spisovatel, dramatik, filozof a překladatel. Nikos Kazantzakis se narodil v rodině rolníka. Po studiích na střední církevní škole na Naxu, vystudoval práva na athénské univerzitě a filozofii na pařížské Sorbonně. Hodně cestoval, asi pět let strávil v sovětském Rusku, několik měsíců i v ČSR. Po 2. světové válce byl Nikos Kazantzakis ministrem v řecké vládě, od roku 1946 působil jako poradce UNESCO pro vydávání překladů z klasické řecké literatury. Od roku 1948 žil Nikos Kazantzakis trvale v jižní Francii v Antibes. V roce 1957 navštívil Čínu na pozvání čínské vlády. Po návratu však onemocněl a zemřel po převozu na kliniku ve Freiburgu. Pohřben je na Krétě v Irakliu. Dílo Nikose Kazantzakise: Dílo Nikose Kazantzakise je rozsáhlé. Psal romány, básně, dramata, cestopisy, filozofické studie a překlady. Próza: Had a lilie – 1906, sbírka povídek, kterou autor vstoupil do literatury Přestože Kazantzakis proslul především jako prozaik – romanopisec, psaní románů se věnoval až v závěru svého tvůrčího období: Řek Zorbas – 1946. tento autobiografický román patří k nejvýznamnějším. Hlavními postavami jsou autor a prostý venkovan Alexis Zorbas, člověk s životní zralostí a lidovou moudrostí. Jeho předobrazem byl autorův přítel Georgios Zorbas, s nímž v roce 1916 pracoval na těžbě lignitu. Román byl přeložen do třiceti jazyků, několikrát byl zdramatizován a zfilmován. Kristus znovu ukřižovaný – 1950. V románu hledá a nachází pastýř Manolios uprostřed lásky i nenávisti svou křížovou cestu. Román se stal předlohou opery Řecké pašije pro Bohuslava Martinů. Kapitán Michalis, svoboda nebo smrt – 1953, vypráví o boji Kréťanů za svobodu Poslední pokušení – 1952, rozvíjí filozofii duševní katarze ve stylu Dostojevského Prosťáček – 1956, poslední autorův román Poezie: Odysseia – 1938. Rozsáhlý epos obsahující 33 333 verše. V něm Kazantzakis v návaznosti na Homérovo dílo vyjádřil své názory na filozofické otázky. Spasitelé boží neboli Askese – 1927, básnická mystická próza v níž autor vyjádřil osobní filozofické vyznání. Dramatická tvorba: Ve většině svých tragédií využil náměty z historie a řecké mytologie např. Kristus – 1915 Odysseus – 1928 Melissa – 1937 Julián – 1939 Prometheus – trilogie 1941 – 43 Nikos Kazantzakis napsal rovněž řadu cestopisů z Ruska, Anglie, Egypta aj. Překládal z němčiny, angličtiny, italštiny a klasické řečtiny. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis


Nikos Kazantzakis byl řecký spisovatel, dramatik, filozof a překladatel.

Nikos Kazantzakis se narodil v rodině rolníka. Po studiích na střední církevní škole na Naxu, vystudoval práva na athénské univerzitě a filozofii na pařížské Sorbonně. Hodně cestoval, asi pět let strávil v sovětském Rusku, několik měsíců i v ČSR.

Po 2. světové válce byl Nikos Kazantzakis ministrem v řecké vládě, od roku 1946 působil jako poradce UNESCO pro vydávání překladů z klasické řecké literatury.

Od roku 1948 žil Nikos Kazantzakis trvale v jižní Francii v Antibes. V roce 1957 navštívil Čínu na pozvání čínské vlády. Po návratu však onemocněl a zemřel po převozu na kliniku ve Freiburgu. Pohřben je na Krétě v Irakliu.

Dílo Nikose Kazantzakise:

Dílo Nikose Kazantzakise je rozsáhlé. Psal romány, básně, dramata, cestopisy, filozofické studie a překlady.

Próza:
Had a lilie – 1906, sbírka povídek, kterou autor vstoupil do literatury

Přestože Kazantzakis proslul především jako prozaik – romanopisec, psaní románů se věnoval až v závěru svého tvůrčího období:

Řek Zorbas – 1946. tento autobiografický román patří k nejvýznamnějším. Hlavními postavami jsou autor a prostý venkovan Alexis Zorbas, člověk s životní zralostí a lidovou moudrostí. Jeho předobrazem byl autorův přítel Georgios Zorbas, s nímž v roce 1916 pracoval na těžbě lignitu. Román byl přeložen do třiceti jazyků, několikrát byl zdramatizován a zfilmován.

Kristus znovu ukřižovaný – 1950. V románu hledá a nachází pastýř Manolios uprostřed lásky i nenávisti svou křížovou cestu. Román se stal předlohou opery Řecké pašije pro Bohuslava Martinů.

Kapitán Michalis, svoboda nebo smrt – 1953, vypráví o boji Kréťanů za svobodu
Poslední pokušení – 1952, rozvíjí filozofii duševní katarze ve stylu Dostojevského
Prosťáček – 1956, poslední autorův román

Poezie:
Odysseia – 1938. Rozsáhlý epos obsahující 33 333 verše. V něm Kazantzakis v návaznosti na Homérovo dílo vyjádřil své názory na filozofické otázky.

Spasitelé boží neboli Askese – 1927, básnická mystická próza v níž autor vyjádřil osobní filozofické vyznání.

Dramatická tvorba:
Ve většině svých tragédií využil náměty z historie a řecké mytologie např.
Kristus – 1915
Odysseus – 1928
Melissa – 1937
Julián – 1939
Prometheus – trilogie 1941 – 43

Nikos Kazantzakis napsal rovněž řadu cestopisů z Ruska, Anglie, Egypta aj.
Překládal z němčiny, angličtiny, italštiny a klasické řečtiny.

Nikos Kazantzakis v našich článcích

  • Vážné snímky, kontroverzní dramata i černé komedie: Filmy s Ježíšem umí překvapit

    Vážné snímky, kontroverzní dramata i černé komedie: Filmy s Ježíšem umí překvapit

    18. 4. 2019 19:32 Na co se podívat o Velikonocích? Třeba na nějaký ten film s Ježíšem. Nenechte se odradit, toto téma nenabízí pouze vážné adaptace Bible a na své si přijde opravdu každý. Je libo zhlédnout kontroverzní drama, kvůli němuž křesťanští fundamentalisté zapálili kino? Nebo dáte přednost brutální černé komedii se zombíky? Jen směle do toho!… více

Mohli by vás také zajímat…