zavřít
Nikos Kazantzakis

dramatik, básník, proaik

Narození:
18. 2. 1883 , Iraklion, Kréta, Řecko
Úmrtí:
26. 10. 1957  ve věku 74 let,  Freiburg im Breisgau, Německo  †
Znamení:
vodnář  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

4 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Nikos Kazantzakis byl řecký spisovatel, dramatik, filozof a překladatel. Nikos Kazantzakis se narodil v rodině rolníka. Po studiích na střední církevní škole na Naxu, vystudoval práva na athénské univerzitě a filozofii na pařížské Sorbonně. Hodně cestoval, asi pět let strávil v sovětském Rusku, několik měsíců i v ČSR. Po 2. světové válce byl Nikos Kazantzakis ministrem v řecké vládě, od roku 1946 působil jako poradce UNESCO pro vydávání překladů z klasické řecké literatury. Od roku 1948 žil Nikos Kazantzakis trvale v jižní Francii v Antibes. V roce 1957 navštívil Čínu na pozvání čínské vlády. Po návratu však onemocněl a zemřel po převozu na kliniku ve Freiburgu. Pohřben je na Krétě v Irakliu. Dílo Nikose Kazantzakise: Dílo Nikose Kazantzakise je rozsáhlé. Psal romány, básně, dramata, cestopisy, filozofické studie a překlady. Próza: Had a lilie – 1906, sbírka povídek, kterou autor vstoupil do literatury Přestože Kazantzakis proslul především jako prozaik – romanopisec, psaní románů se věnoval až v závěru svého tvůrčího období: Řek Zorbas – 1946. tento autobiografický román patří k nejvýznamnějším. Hlavními postavami jsou autor a prostý venkovan Alexis Zorbas, člověk s životní zralostí a lidovou moudrostí. Jeho předobrazem byl autorův přítel Georgios Zorbas, s nímž v roce 1916 pracoval na těžbě lignitu. Román byl přeložen do třiceti jazyků, několikrát byl zdramatizován a zfilmován. Kristus znovu ukřižovaný – 1950. V románu hledá a nachází pastýř Manolios uprostřed lásky i nenávisti svou křížovou cestu. Román se stal předlohou opery Řecké pašije pro Bohuslava Martinů. Kapitán Michalis, svoboda nebo smrt – 1953, vypráví o boji Kréťanů za svobodu Poslední pokušení – 1952, rozvíjí filozofii duševní katarze ve stylu Dostojevského Prosťáček – 1956, poslední autorův román Poezie: Odysseia – 1938. Rozsáhlý epos obsahující 33 333 verše. V něm Kazantzakis v návaznosti na Homérovo dílo vyjádřil své názory na filozofické otázky. Spasitelé boží neboli Askese – 1927, básnická mystická próza v níž autor vyjádřil osobní filozofické vyznání. Dramatická tvorba: Ve většině svých tragédií využil náměty z historie a řecké mytologie např. Kristus – 1915 Odysseus – 1928 Melissa – 1937 Julián – 1939 Prometheus – trilogie 1941 – 43 Nikos Kazantzakis napsal rovněž řadu cestopisů z Ruska, Anglie, Egypta aj. Překládal z němčiny, angličtiny, italštiny a klasické řečtiny. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis


Nikos Kazantzakis byl řecký spisovatel, dramatik, filozof a překladatel.

Nikos Kazantzakis se narodil v rodině rolníka. Po studiích na střední církevní škole na Naxu, vystudoval práva na athénské univerzitě a filozofii na pařížské Sorbonně. Hodně cestoval, asi pět let strávil v sovětském Rusku, několik měsíců i v ČSR.

Po 2. světové válce byl Nikos Kazantzakis ministrem v řecké vládě, od roku 1946 působil jako poradce UNESCO pro vydávání překladů z klasické řecké literatury.

Od roku 1948 žil Nikos Kazantzakis trvale v jižní Francii v Antibes. V roce 1957 navštívil Čínu na pozvání čínské vlády. Po návratu však onemocněl a zemřel po převozu na kliniku ve Freiburgu. Pohřben je na Krétě v Irakliu.

Dílo Nikose Kazantzakise:

Dílo Nikose Kazantzakise je rozsáhlé. Psal romány, básně, dramata, cestopisy, filozofické studie a překlady.

Próza:
Had a lilie – 1906, sbírka povídek, kterou autor vstoupil do literatury

Přestože Kazantzakis proslul především jako prozaik – romanopisec, psaní románů se věnoval až v závěru svého tvůrčího období:

Řek Zorbas – 1946. tento autobiografický román patří k nejvýznamnějším. Hlavními postavami jsou autor a prostý venkovan Alexis Zorbas, člověk s životní zralostí a lidovou moudrostí. Jeho předobrazem byl autorův přítel Georgios Zorbas, s nímž v roce 1916 pracoval na těžbě lignitu. Román byl přeložen do třiceti jazyků, několikrát byl zdramatizován a zfilmován.

Kristus znovu ukřižovaný – 1950. V románu hledá a nachází pastýř Manolios uprostřed lásky i nenávisti svou křížovou cestu. Román se stal předlohou opery Řecké pašije pro Bohuslava Martinů.

Kapitán Michalis, svoboda nebo smrt – 1953, vypráví o boji Kréťanů za svobodu
Poslední pokušení – 1952, rozvíjí filozofii duševní katarze ve stylu Dostojevského
Prosťáček – 1956, poslední autorův román

Poezie:
Odysseia – 1938. Rozsáhlý epos obsahující 33 333 verše. V něm Kazantzakis v návaznosti na Homérovo dílo vyjádřil své názory na filozofické otázky.

Spasitelé boží neboli Askese – 1927, básnická mystická próza v níž autor vyjádřil osobní filozofické vyznání.

Dramatická tvorba:
Ve většině svých tragédií využil náměty z historie a řecké mytologie např.
Kristus – 1915
Odysseus – 1928
Melissa – 1937
Julián – 1939
Prometheus – trilogie 1941 – 43

Nikos Kazantzakis napsal rovněž řadu cestopisů z Ruska, Anglie, Egypta aj.
Překládal z němčiny, angličtiny, italštiny a klasické řečtiny.

Nikos Kazantzakis v našich článcích

  • Vážné snímky, kontroverzní dramata i černé komedie: Filmy s Ježíšem umí překvapit

    Vážné snímky, kontroverzní dramata i černé komedie: Filmy s Ježíšem umí překvapit

    18. 4. 2019 19:32 Na co se podívat o Velikonocích? Třeba na nějaký ten film s Ježíšem. Nenechte se odradit, toto téma nenabízí pouze vážné adaptace Bible a na své si přijde opravdu každý. Je libo zhlédnout kontroverzní drama, kvůli němuž křesťanští fundamentalisté zapálili kino? Nebo dáte přednost brutální černé komedii se zombíky? Jen směle do toho!… více