zavřít
Nikolaj Vasiljevič Gogol

dramatik, spisovatel, prozaik

Narození:
1. 4. 1809 , Soročince, Ruské impérium
Úmrtí:
4. 3. 1852  ve věku 42 let,  Moskva, Ruské impérium  †
Znamení:
beran  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

88 se líbí, 20 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Významný ruský prozaik a dramatik Nikolaj Vasiljevič Gogol se narodil v roce 1809, pocházel z Ukrajiny, z rodiny statkáře. Jeho otec měl kulturní zájmy, psal komedie. Literární nadání po něm Gogol zdědil. Gogol vystudoval gymnázium a odcestoval do Petrohradu. Obdivoval Puškina a chtěl být svému národu prospěšný. V Petrohradě pracoval jako úředník a věnoval se historii. V tomto pokusu o vědeckou kariéru mu pomáhali jeho přátelé. V té době už Gogol slavil první úspěchy, svým nadáním literárně zachytil to, co prožil a o čem slýchával ve svém rodném kraji. Od roku 1831 začal psát své osobité prózy. Spojením grotesknosti a ironičnosti s osudovou tragikou hrdinů povídek navázal Gogol na Puškina a ovlivnil Dostojevského. Gogol odsuzoval společnost složenou z chladných , malicherných , všedních povah. Jeho ideálem byla mravně dokonalá společnost. Nikolaj Vasiljevič Gogol zemřel v roce 1852. Jeho smrtí Rusko přišlo o prvního velkého realistu. Díla Nikolaje Vasiljeviče Gogola: Večery na samotě u Dikaňky /1832/ - soubor próz, který je inspirován ukrajinským folklorem. Romantika je zde smíchána s realistickým viděním různých lidských povah. Taras Bulba /1835/ - povídka vyprávějící o boji ukrajinských kozáků proti polským magnátům v 17.století. Petrohradské povídky /1835-42/ - povídky, ve kterých jsou hlavními postavami úředníci a umělci, lidé, kteří jsou ponižováni a kteří mají existenční problémy. Revizor /1836/ - komediální hra. Úředník Chlestakov je na cestě k otci omylem považován za revizora z Petrohradu. To se mu zamlouvá a rozhodne se toho využít. Všichni mu nadbíhají, hejtman ho zve do svého domu, nabídne mu ruku své dcery úředníci ho podplácejí. Chlestakov ale ví, že jednou se vše prozradí a proto narychlo odjíždí. Po jeho náhlém odjezdu všichni zjišťují, jaký to byl podvodník. Mrtvé duše /1842/ - román, ve kterém se Pavel Ivanovič Čičikov rozhodne zbohatnout. Za své peníze chce koupit „mrtvé duše“ sedláků. Statkáři museli odvádět daň i za poplatníky, kteří zemřeli mezi dvěma sčítáními lidu. Čičikov by mohl, podle tehdejších zákonů, žádat o přidělení půdy zdarma v oblastech, které jsou málo zalidněné a to, po prokázání počtu „koupených“ sedláků. Jelikož se tito sedláci pokládali za živé až do dalšího sčítání lidu, mohl by za ně Čičikov inkasovat peníze. Tento román není psán jako zlověstná satira, ale jako poema. Gogol omlouvá Čičikova za to, že se stal obětí ziskuchtivosti. Ženitba /1842/ - komedie o zasnoubení dcery obchodníka , Agáty s dvorním radou Podkolesníkovem. Ten je zbabělý, hloupý a nerozhodný. Má vlastnosti téměř všech tehdejších úředníků. Podkolesníkov nakonec před svatbou uteče oknem. Seznam děl: Večery na samotě u Dikaňky /1832/, Taras Bulba /1835/, Petrohradské povídky /1835-42/, Revizor /1836/, Mrtvé duše /1842/, Ženitba /1842/ …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Významný ruský prozaik a dramatik Nikolaj Vasiljevič Gogol se narodil v roce 1809, pocházel z Ukrajiny, z rodiny statkáře. Jeho otec měl kulturní zájmy, psal komedie. Literární nadání po něm Gogol zdědil. Gogol vystudoval gymnázium a odcestoval do Petrohradu. Obdivoval Puškina a chtěl být svému národu prospěšný.

V Petrohradě pracoval jako úředník a věnoval se historii. V tomto pokusu o vědeckou kariéru mu pomáhali jeho přátelé. V té době už Gogol slavil první úspěchy, svým nadáním literárně zachytil to, co prožil a o čem slýchával ve svém rodném kraji.

Od roku 1831 začal psát své osobité prózy. Spojením grotesknosti a ironičnosti s osudovou tragikou hrdinů povídek navázal Gogol na Puškina a ovlivnil Dostojevského. Gogol odsuzoval společnost složenou z chladných , malicherných , všedních povah. Jeho ideálem byla mravně dokonalá společnost.

Nikolaj Vasiljevič Gogol zemřel v roce 1852. Jeho smrtí Rusko přišlo o prvního velkého realistu.

Díla Nikolaje Vasiljeviče Gogola:
Večery na samotě u Dikaňky /1832/ - soubor próz, který je inspirován ukrajinským folklorem. Romantika je zde smíchána s realistickým viděním různých lidských povah.

Taras Bulba /1835/ - povídka vyprávějící o boji ukrajinských kozáků proti polským magnátům v 17.století.

Petrohradské povídky /1835-42/ - povídky, ve kterých jsou hlavními postavami úředníci a umělci, lidé, kteří jsou ponižováni a kteří mají existenční problémy.

Revizor /1836/ - komediální hra. Úředník Chlestakov je na cestě k otci omylem považován za revizora z Petrohradu. To se mu zamlouvá a rozhodne se toho využít. Všichni mu nadbíhají, hejtman ho zve do svého domu, nabídne mu ruku své dcery úředníci ho podplácejí. Chlestakov ale ví, že jednou se vše prozradí a proto narychlo odjíždí. Po jeho náhlém odjezdu všichni zjišťují, jaký to byl podvodník.

Mrtvé duše /1842/ - román, ve kterém se Pavel Ivanovič Čičikov rozhodne zbohatnout. Za své peníze chce koupit „mrtvé duše“ sedláků. Statkáři museli odvádět daň i za poplatníky, kteří zemřeli mezi dvěma sčítáními lidu. Čičikov by mohl, podle tehdejších zákonů, žádat o přidělení půdy zdarma v oblastech, které jsou málo zalidněné a to, po prokázání počtu „koupených“ sedláků. Jelikož se tito sedláci pokládali za živé až do dalšího sčítání lidu, mohl by za ně Čičikov inkasovat peníze. Tento román není psán jako zlověstná satira, ale jako poema. Gogol omlouvá Čičikova za to, že se stal obětí ziskuchtivosti.

Ženitba /1842/ - komedie o zasnoubení dcery obchodníka , Agáty s dvorním radou Podkolesníkovem. Ten je zbabělý, hloupý a nerozhodný. Má vlastnosti téměř všech tehdejších úředníků. Podkolesníkov nakonec před svatbou uteče oknem.

Seznam děl:
Večery na samotě u Dikaňky /1832/, Taras Bulba /1835/, Petrohradské povídky /1835-42/, Revizor /1836/, Mrtvé duše /1842/, Ženitba /1842/

Nikolaj Vasiljevič Gogol v našich článcích