zavřít
Nicolás Guillén

básník

Narození:
10. 7. 1902 , Camagüey, Kuba
Úmrtí:
17. 7. 1989  ve věku 87 let,  Havana, Kuba  †
Znamení:
rak  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Nicolás Guillén byl kubánský básník, představitel afrokubánské poezie. Nicolás Guillén se narodil v mulatské rodině. Jeho otec byl majitelem tiskárny a senátorem za liberární stranu. Byl zavražděn politickými odpůrci. Nikolás Guillén vystudoval střední školu, studium práv ale nedokončil. Poté pracoval jako novinář, redigoval řadu časopisů. Hodně cestoval, navštívil mnohé latinskoamerické a evropské země. Byl politicky činný, účastnil se občanské války, pracoval v mezinárodním komunistickém hnutí. Za Batistova režimu žil Nicolás Guillén v exilu, po jeho pádu se vrátil na Kubu. Zastával významné kulturní funkce. Dílo Nicoláse Guilléna: Básnická tvorba Nicoláse Guilléna je rozsáhlá a rozmanitá. Při své tvorbě se nechal inspirovat afrokubánským folklorem, španělskou lidovou a taneční písní a kubánskou romanticko písní. Důraz na rytmus a melodii vedl ke zhudebnění některých básní, z nichž se na Kubě zpívají jako lidové písně. Básnické sbírky: Motivy sonu – 1930 Mulatské básně – 1931 West Indies, Ltd. – 1934 K vrcholným dílům Guillénovy tvorby patří novátorská tvorba třicátých let: Zpěvy pro vojáky a sony pro turisty – 1937, nová básnická kniha vydaná v Mexiku Báseň o čtyřech úzkostech a jedné naději – 1937, poéma napsaná ve Španělsku Po návratu na Kubu psal básně inspirované kubánskou revolucí: Mám – 1964 Ozubené kolo – 1972 Milostnou lyriku psal v široké pocitové škále, od něžných dotyků k otevřené erotické žádostivosti: Milostné básně – 1964 Srdce, s nímž žiji – 1975 Antilské rytmy – 1980, průřez autorovy tvorby, vydaný v češtině. Obrácené stránky – Paměti – 1982, kniha o básnikově životě a tvorbě. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Nicolás Guillén byl kubánský básník, představitel afrokubánské poezie.

Nicolás Guillén se narodil v mulatské rodině. Jeho otec byl majitelem tiskárny a senátorem za liberární stranu. Byl zavražděn politickými odpůrci.

Nikolás Guillén vystudoval střední školu, studium práv ale nedokončil. Poté pracoval jako novinář, redigoval řadu časopisů. Hodně cestoval, navštívil mnohé latinskoamerické a evropské země. Byl politicky činný, účastnil se občanské války, pracoval v mezinárodním komunistickém hnutí.

Za Batistova režimu žil Nicolás Guillén v exilu, po jeho pádu se vrátil na Kubu. Zastával významné kulturní funkce.

Dílo Nicoláse Guilléna:

Básnická tvorba Nicoláse Guilléna je rozsáhlá a rozmanitá. Při své tvorbě se nechal inspirovat afrokubánským folklorem, španělskou lidovou a taneční písní a kubánskou romanticko písní.
Důraz na rytmus a melodii vedl ke zhudebnění některých básní, z nichž se na Kubě zpívají jako lidové písně.

Básnické sbírky:
Motivy sonu – 1930
Mulatské básně – 1931
West Indies, Ltd. – 1934

K vrcholným dílům Guillénovy tvorby patří novátorská tvorba třicátých let:

Zpěvy pro vojáky a sony pro turisty – 1937, nová básnická kniha vydaná v Mexiku
Báseň o čtyřech úzkostech a jedné naději – 1937, poéma napsaná ve Španělsku

Po návratu na Kubu psal básně inspirované kubánskou revolucí:
Mám – 1964
Ozubené kolo – 1972

Milostnou lyriku psal v široké pocitové škále, od něžných dotyků k otevřené erotické žádostivosti:
Milostné básně – 1964
Srdce, s nímž žiji – 1975

Antilské rytmy – 1980, průřez autorovy tvorby, vydaný v češtině.
Obrácené stránky – Paměti – 1982, kniha o básnikově životě a tvorbě.