zavřít
Nelly Sachsová

překladatelka, básnířka, dramatička

Narození:
10. 12. 1891 , Berlín, Německo
Úmrtí:
12. 5. 1970  ve věku 78 let,  Stockholm, Švédsko  †
Znamení:
střelec  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Nelly Sachsová byla německá spisovatelka, jejíž dílo bylo spjato s židovskými literárními tradicemi a s osudy židovského lidu. Je nositelkou Nobelovy ceny za literaturu. Nelly Sachsová se narodila jako jediné dítě v kultivované rodině židovského továrníka. Vystudovala Vyšší dívčí školu. Sama začala v sedmnácti letech psát básně. V patnácti letech si začala dopisovat se Selmou Langerlöfovou, jejíž dílo velmi obdivovala. Tento písemný styk trval téměř třicet pět let. Po otcově smrti žila jen s matkou v poměrně společenské izolaci. Ve třicátých letech byla šikanována ze strany nacistických bojůvek. V roce 1940 se jí podařilo i s matkou emigrovat do Švédska. Nelly Sachsová manuelně pracovala, ale překládala i moderní švédskou lyriku do němčiny. V roce 1953 získala švédské státní občanství, do Německa se však bála vrátit. Teprve po letech byla její díla tištěna i v Německu a byly jí přiznány literární ceny. Ve vyšším věku trpěla nervovou chorobou. V roce 1966 byla Nelle Schasové udělena Nobelova cena za vynikající lyrická a dramatická díla, která interpretují osud Izraele. Dílo Nelly Sachsové: Dílo Nelly Sachsové je spjato s židovstvím. Její trpká lyrika, která je bohatá na metafory, vyjadřuje smutek nad ponížením člověka, ale i důvěru v základní nábožensko - mystické zákony.Navazuje na poezii žalmů. Poezie: Legendy a povídky - 1921, první autorčina básnická sbírka, kterou vydala za pomoci S. Zweiga. Obsahuje melanchonické básně s motivy ze světa přírody a hudby. V obydlích smrti - 1947, básně této sbírky vznikaly v letech 1943 - 1944. Jsou plny bolesti, žalozpěvem nad týraným národem. Francouzským surrealismem jsou ovlivněny sbírky: A nikdo není dále - 1957 Útěk - 1959 Žhavé tajemno - 1964 Scénické básně meditativního charakteru: Eli. Hra - mysterie o utrpení Izraele - 1951 Znamení v písku - 1962 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Nelly Sachsová byla německá spisovatelka, jejíž dílo bylo spjato s židovskými literárními tradicemi a s osudy židovského lidu. Je nositelkou Nobelovy ceny za literaturu.

Nelly Sachsová se narodila jako jediné dítě v kultivované rodině židovského továrníka. Vystudovala Vyšší dívčí školu. Sama začala v sedmnácti letech psát básně. V patnácti letech si začala dopisovat se Selmou Langerlöfovou, jejíž dílo velmi obdivovala. Tento písemný styk trval téměř třicet pět let. Po otcově smrti žila jen s matkou v poměrně společenské izolaci. Ve třicátých letech byla šikanována ze strany nacistických bojůvek. V roce 1940 se jí podařilo i s matkou emigrovat do Švédska.

Nelly Sachsová manuelně pracovala, ale překládala i moderní švédskou lyriku do němčiny. V roce 1953 získala švédské státní občanství, do Německa se však bála vrátit. Teprve po letech byla její díla tištěna i v Německu a byly jí přiznány literární ceny. Ve vyšším věku trpěla nervovou chorobou.

V roce 1966 byla Nelle Schasové udělena Nobelova cena za vynikající lyrická a dramatická díla, která interpretují osud Izraele.

Dílo Nelly Sachsové:

Dílo Nelly Sachsové je spjato s židovstvím. Její trpká lyrika, která je bohatá na metafory, vyjadřuje smutek nad ponížením člověka, ale i důvěru v základní nábožensko - mystické zákony.Navazuje na poezii žalmů.

Poezie:
Legendy a povídky - 1921, první autorčina básnická sbírka, kterou vydala za pomoci S. Zweiga. Obsahuje melanchonické básně s motivy ze světa přírody a hudby.

V obydlích smrti - 1947, básně této sbírky vznikaly v letech 1943 - 1944. Jsou plny bolesti, žalozpěvem nad týraným národem.

Francouzským surrealismem jsou ovlivněny sbírky:
A nikdo není dále - 1957
Útěk - 1959
Žhavé tajemno - 1964

Scénické básně meditativního charakteru:
Eli. Hra - mysterie o utrpení Izraele - 1951
Znamení v písku - 1962

Hledáte také jako: Nelly Sachs
Rychlá navigace:novinky |diskuse