zavřít
Nathaniel Hawthorne

spisovatel

Narození:
4. 7. 1804 , Salem, Massachusetts, USA
Úmrtí:
19. 5. 1864  ve věku 59 let,  Plymouth, New Hampshire, USA  †
Znamení:
rak  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

5 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Americký spisovatel Nathaniel Hawthorne se narodil v roce 4. července 1804 v Salemu u Bostonu. Hawthornův předek působil v 17. století jako soudce přo honech na čarodějnice, které neměly dobrou pověst. Hawthorne to považoval za rodinné prokletí. Nedokázal se vyhnout mravně mravně přísné a puritánské výchově. Pár desítek let před tím, než se Hawthorne narodil vládly Americe puritánské představy o tom, že každá zkaženost člověka je vrozená a hříchy poznamenají další pokolení. To vedlo k často pokryteckému jednání. Za Hawthornova života se v Americe prosazovaly svoboda a přirozená morálka. On vstoupil do komuny, která se pokoušela žít podle emersonovských zásad. Ne se vším se ale ztotožnil, stále o něčem pochyboval a dával světu a především sobě nepříjemné otázky. Pro povolání spisovatele se rozhodl už v mládí, dlouho se mu nedařilo se prosadit a bojoval s existenčními problémy. Jeho tvorbu tvořily povídky a romance s depresivní tematikou. Hlavními prvky jsou v nich symboly a alegorie. Nathalien Hawthorne zemřel v roce 1864. Díla Nathaniela Hawthorna: Šarlatové písmeno - americký román. Který je považován za vůbec první velký. Děj se odehrává v 17. století mezi puritanismem trýzněnými přistěhovalci. Hlavní hrdinkou je Hester Prynnová, která se dopustí nevěry. Svou nevěru, ani dceru Perlu z tohoto vztahu ale netají. Přijímá tresty a jako žena hříchu musí nosit na krku šarlatové písmeno A / podle anglického adulteress – cizoložnice/, které je symbolem hanby. Jejím milencem je kněz Arthur Dimmesdale , ale to drží Hester v tajnosti. Arthur trpí výčitkami svědomí, chce se vnitřně očistit. Vinou stálého vnitřního napětí, onemocní. Lékař Roger Chillingwort , muž , kterého Hester opustila se snaží Arthurovi pomoci. Když se Hester dostane na pranýř, začne se její muž zajímat o to, kdo je vlastně jejím milencem. Na hrudi nemocného Arthura objeví krvavé stigma ve tvaru písmene A , to v něm vzbudí podezření. Začne Ahrtura psychicky ovládat a je rozhodnut ho zničit. Hester svého milence varuje a plánují spolu útěk do Evropy. Nakonec se Ahrtur po sedmi letech ke svému hříchu dozná a poté zemře. Roger Chillingwort odkáže před svou smrtí svůj majetek nevlastní dceři Perle. Hester se stane dobrovolnou ošetřovatelkou a pečuje o nešťastné ženy.Perla domov opouští. Hawthorne v tomto díle obrátil role obětí a viníků. Skutečným viníkem je zde Chillingwort. Společnost má hranice mezi dobrem a zlem jasně vymezené, ale v románě je vše složitější. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Americký spisovatel Nathaniel Hawthorne se narodil v roce 4. července 1804 v Salemu u Bostonu.

Hawthornův předek působil v 17. století jako soudce přo honech na čarodějnice, které neměly dobrou pověst. Hawthorne to považoval za rodinné prokletí. Nedokázal se vyhnout mravně mravně přísné a puritánské výchově.

Pár desítek let před tím, než se Hawthorne narodil vládly Americe puritánské představy o tom, že každá zkaženost člověka je vrozená a hříchy poznamenají další pokolení. To vedlo k často pokryteckému jednání. Za Hawthornova života se v Americe prosazovaly svoboda a přirozená morálka. On vstoupil do komuny, která se pokoušela žít podle emersonovských zásad. Ne se vším se ale ztotožnil, stále o něčem pochyboval a dával světu a především sobě nepříjemné otázky.

Pro povolání spisovatele se rozhodl už v mládí, dlouho se mu nedařilo se prosadit a bojoval s existenčními problémy. Jeho tvorbu tvořily povídky a romance s depresivní tematikou. Hlavními prvky jsou v nich symboly a alegorie.

Nathalien Hawthorne zemřel v roce 1864.

Díla Nathaniela Hawthorna:
Šarlatové písmeno - americký román. Který je považován za vůbec první velký. Děj se odehrává v 17. století mezi puritanismem trýzněnými přistěhovalci. Hlavní hrdinkou je Hester Prynnová, která se dopustí nevěry. Svou nevěru, ani dceru Perlu z tohoto vztahu ale netají. Přijímá tresty a jako žena hříchu musí nosit na krku šarlatové písmeno A / podle anglického adulteress – cizoložnice/, které je symbolem hanby. Jejím milencem je kněz Arthur Dimmesdale , ale to drží Hester v tajnosti. Arthur trpí výčitkami svědomí, chce se vnitřně očistit. Vinou stálého vnitřního napětí, onemocní. Lékař Roger Chillingwort , muž , kterého Hester opustila se snaží Arthurovi pomoci. Když se Hester dostane na pranýř, začne se její muž zajímat o to, kdo je vlastně jejím milencem. Na hrudi nemocného Arthura objeví krvavé stigma ve tvaru písmene A , to v něm vzbudí podezření. Začne Ahrtura psychicky ovládat a je rozhodnut ho zničit. Hester svého milence varuje a plánují spolu útěk do Evropy. Nakonec se Ahrtur po sedmi letech ke svému hříchu dozná a poté zemře. Roger Chillingwort odkáže před svou smrtí svůj majetek nevlastní dceři Perle. Hester se stane dobrovolnou ošetřovatelkou a pečuje o nešťastné ženy.Perla domov opouští.

Hawthorne v tomto díle obrátil role obětí a viníků. Skutečným viníkem je zde Chillingwort. Společnost má hranice mezi dobrem a zlem jasně vymezené, ale v románě je vše složitější.

Mohli by vás také zajímat…