zavřít
Nadine Gordimerová

prozaička

Věk:
97
Narození:
20. 11. 1923 , Springs, Jihoafrická republika
Znamení:
štír   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Nadine Gordimerová je jihoafrická spisovatelka, nositelka Nobelovy ceny za literaturu. Nadine Gordimerová se narodíla v rodině židovského klenotníka. Vystudovala univerzitu a poté pracovala jako učitelka. Vyučovala i řadu let v cizině. Hodně cestovala, např. navštívila Evropu, Afriku a USA. Literatuře se Nadine Gordimerová věnovala již ve čtyřicátých letech, svá díla psala anglicky. Za své angažované dílo obdržela řadu cen. V roce 1974 získala Bookerovu cenu za román The Conservationist, v roce 1991 Nobelovu cenu za literaturu. Dílo Nadine Gordimerové: Základním tématem románů a povídek Nadine Gordimerové je vývoj sociální a rasové problematiky v Jižní Africe. Vychází ze znalosti prostředí svého domova, anglicky mluvících středních vrstev. Předmětem její kritiky je neschopnost a neochota bílých liberárů, kteří se aparheidu nedovedou účinně postavit. K působivému vystižení závažných problému užívá Gordimerová experimentální vypravěčské techniky i domorodé symboliky. Její díla byla přeložena do více než třiceti jazyků. Próza: Pátkova šlépěj - 1960, sbírka povídek. Problém vztahů mezi rasami se v průběhu padesátiletého řešení vyvíjí pomalu od nadřazenosti bělochů a černošských problémů. Status quo - 1974, první uvědomování měnící se situace Burgerova dcera - 1979, černošské bouře a odmítání jakékoliv vzájemné spolupráce July a jeho lidé - 1981, dramatický zvrat v hodnotách a v psychologických rolích pádem apartheidu. Nové zákony ještě neznamenají nastolení klidu, názorový přerod je proces dlouhodobý, stále zůstává strach, násilí i vraždy. Zbraň v domě - 1998 Muž z ulice - 2001 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Nadine Gordimerová je jihoafrická spisovatelka, nositelka Nobelovy ceny za literaturu.

Nadine Gordimerová se narodíla v rodině židovského klenotníka. Vystudovala univerzitu a poté pracovala jako učitelka. Vyučovala i řadu let v cizině. Hodně cestovala, např. navštívila Evropu, Afriku a USA.

Literatuře se Nadine Gordimerová věnovala již ve čtyřicátých letech, svá díla psala anglicky. Za své angažované dílo obdržela řadu cen. V roce 1974 získala Bookerovu cenu za román The Conservationist, v roce 1991 Nobelovu cenu za literaturu.

Dílo Nadine Gordimerové:

Základním tématem románů a povídek Nadine Gordimerové je vývoj sociální a rasové problematiky v Jižní Africe. Vychází ze znalosti prostředí svého domova, anglicky mluvících středních vrstev. Předmětem její kritiky je neschopnost a neochota bílých liberárů, kteří se aparheidu nedovedou účinně postavit. K působivému vystižení závažných problému užívá Gordimerová experimentální vypravěčské techniky i domorodé symboliky. Její díla byla přeložena do více než třiceti jazyků.

Próza:
Pátkova šlépěj - 1960, sbírka povídek. Problém vztahů mezi rasami se v průběhu padesátiletého řešení vyvíjí pomalu od nadřazenosti bělochů a černošských problémů.

Status quo - 1974, první uvědomování měnící se situace
Burgerova dcera - 1979, černošské bouře a odmítání jakékoliv vzájemné spolupráce
July a jeho lidé - 1981, dramatický zvrat v hodnotách a v psychologických rolích pádem apartheidu.

Nové zákony ještě neznamenají nastolení klidu, názorový přerod je proces dlouhodobý, stále zůstává strach, násilí i vraždy.

Zbraň v domě - 1998
Muž z ulice - 2001

  • Zemřela nobelistka a odpůrkyně rasismu Nadine Gordimerová

    Bleskově, 14. 7. 2014 Jihoafrické spisovatelce Nadine Gordimerové bylo 90 let. Patřila k nejvlivnějším odpůrkyním jihoafrického apartheidu. … více

  • Zemřela spisovatelka Nadine Gordimerová

    Novinky, 14. 7. 2014 Ve věku 90 let zemřela jihoafrická spisovatelka Nadine Gordimerová, nositelka Nobelovy ceny za literaturu z roku 1991. Jedna z nejvlivnějších odpůrkyň někdejší politiky rasové segregace v JAR zemřela v neděli večer ve spánku ve svém domě v Johannesburgu obklopena svými dětmi, oznámila její rodina. … více

Hledáte také jako: Nadine Gordimer
Rychlá navigace:novinky |diskuse