zavřít
Musa Čazim Čatič

básník, novinář

Narození:
12. 3. 1878 , Odžak, Bosna a Hercegovina
Úmrtí:
6. 4. 1915  ve věku 37 let,  Tešanj, Bosna a Hercegovina  †
Znamení:
ryby  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Musa Čazim Čatič, bosensky/chorvatsky Musa Ćazim Ćatić byl bosňácký básník, novinář a překladatel. Narodil se a rané mládí prožil v Odžaku poblíž Modriče, kde navštěvoval mekteb a základní školu. Po otcově smrti a matčině novém sňatku se přestěhoval do Tešanje. Vyučil se holičem a následně se zapsal do medresy. Tam studoval arabský, turecký a perský jazyk. V roce 1898 utekl před povolávacím rozkazem do Istanbulu, kde se seznámil s významnými bosenskými novináři Osmanem Đikićem a Avdou Karabegovićem. O rok později se z materiálních důvodů vrátil do Bosny a tři roky sloužil v c. a k. armádě v Tuzle a Budapešti. V roce 1902 navštěvoval v Istanbulu medresu Mektebi Numunci Terreki, později přešel na gymnázium. Následující rok se ale musel opět z materiálních důvodů vrátit zpět do Sarajeva. Zapisuje se na Šarijátskou soudní školu a přispívá do četných novin a časopisů, nejvíce však do Beharu. Po vyloučení ze studentské koleje z důvodu bohémského života se ujal redigování Beharu (Květ) a rok poté složil diplomovou zkoušku, i přesto, že by mezitím ze školy vyloučen. V letech 1909-1910 neúspěšně studoval právnickou fakultu v Záhřebu. Poté krátce pracoval v bance v Tešanji a matričním úřadě v Bijeljině. Okolnosti ho zavedli zpět do Záhřebu, ale brzy se musel vrátit zpět do Tešanje. V roce 1912 získal práci v mostarském časopise Biser (perla) a překládal pro Muslimskou knihovnu. Do počátku války ne neúnavně věnoval literární činnosti. Během roku a půl napsal a přeložil dvanáct knih. V roce 1914 je mobilizován a krátce působil v Tuzle a Maďarském Oerkenyu. Nedlouho poté je u něj zjištěna tuberkulóza, které záhy podlehl. Dílo Musy Čazima ČatičeBásnická tvorba - Pjesme od godine 1900 do 1908 (1914, Písně z let 1900-1908) - Sabrana djela (1968, Sebraná díla), vybral Abdurahman Nametak …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Musa Čazim Čatič, bosensky/chorvatsky Musa Ćazim Ćatić byl bosňácký básník, novinář a překladatel.

Narodil se a rané mládí prožil v Odžaku poblíž Modriče, kde navštěvoval mekteb a základní školu. Po otcově smrti a matčině novém sňatku se přestěhoval do Tešanje. Vyučil se holičem a následně se zapsal do medresy. Tam studoval arabský, turecký a perský jazyk.

V roce 1898 utekl před povolávacím rozkazem do Istanbulu, kde se seznámil s významnými bosenskými novináři Osmanem Đikićem a Avdou Karabegovićem. O rok později se z materiálních důvodů vrátil do Bosny a tři roky sloužil v c. a k. armádě v Tuzle a Budapešti. V roce 1902 navštěvoval v Istanbulu medresu Mektebi Numunci Terreki, později přešel na gymnázium. Následující rok se ale musel opět z materiálních důvodů vrátit zpět do Sarajeva. Zapisuje se na Šarijátskou soudní školu a přispívá do četných novin a časopisů, nejvíce však do Beharu. Po vyloučení ze studentské koleje z důvodu bohémského života se ujal redigování Beharu (Květ) a rok poté složil diplomovou zkoušku, i přesto, že by mezitím ze školy vyloučen.

V letech 1909-1910 neúspěšně studoval právnickou fakultu v Záhřebu. Poté krátce pracoval v bance v Tešanji a matričním úřadě v Bijeljině. Okolnosti ho zavedli zpět do Záhřebu, ale brzy se musel vrátit zpět do Tešanje. V roce 1912 získal práci v mostarském časopise Biser (perla) a překládal pro Muslimskou knihovnu. Do počátku války ne neúnavně věnoval literární činnosti. Během roku a půl napsal a přeložil dvanáct knih. V roce 1914 je mobilizován a krátce působil v Tuzle a Maďarském Oerkenyu. Nedlouho poté je u něj zjištěna tuberkulóza, které záhy podlehl.

Dílo Musy Čazima Čatiče
Básnická tvorba
- Pjesme od godine 1900 do 1908 (1914, Písně z let 1900-1908)
- Sabrana djela (1968, Sebraná díla), vybral Abdurahman Nametak