zavřít
Miroslav Hanuš

prozaik

Narození:
15. 5. 1907 , Praha
Úmrtí:
26. 9. 1995  ve věku 88 let,  Chrudim, Česká Republika  †
Znamení:
býk  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

11 se líbí, 2 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Miroslav Hanuš byl prozaik, příslušník generace vstupující do literatury za okupace, autor psychologických próz. Miroslav Hanuš se narodil v rodině pekařského dělníka, později úředníka. Po maturitě na gymnáziu studoval na filozofické fakultě dějepis a zeměpis, avšak navštěvoval i přednášky z dějin umění, egyptologie, srovnávací náboženské vědy a filozofie. Svou učitelskou dráhu nastoupil Miroslav Hanuš na měšťanských školách na Moravě. V roce 1937 odešel učit na gymnázium do Chrudimi, kde setrval až do roku 1968, kdy ukončil svou učitelskou dráhu. Při pedagogické práci v Chrudimi také vznikalo Hanušovo literární dílo. Při cestách do Maďarska, Norska a Holandska získával poznatky pro svou práci. Náboženským přesvědčením byl Miroslav Hanuš evangelík. Dílo Miroslava Hanuše: Hanušova tvorba je naplněna energií lidských duší v životních zápasech v různých časových a věkových hladinách s autorovou ideou o poslání člověka na zemi. V popředí jeho zájmu byly mravní otázky lidského života. Próza: Hanušovy první prózy vyrůstají z pocitů válkou zaskočené generace. Na trati je mlha - 1940, prvotina Pavel a Gertruda - 1941, román. Obě díla jsou psychologickými studiemi vztahu mezi mužem a ženou. Hanušův zájem se v nich upíná k ženským typů, vyjímečným svou mravní odpovědností. Slyším tvou krásu - 1942, soubor povídek Méněcennost - 1942, román. Jeho hrdina si klade také otázku po mravních principech vzájemného poměru jedince a společnosti. Bílá cesta mužů - 1943, psychologicko dobrodružný román. V příběhu objevitelských cest do Antarktidy se autor snaží o zachycení reakcí člověka na extrémní podmínky. Setkání na paktu - 1950, román zasazený rovněž do polárního prostředí a inspirovaný osobností Roalda Amundsena, je především oslavou lidské statečnosti. Vztahy jednotlivce a společnosti s postavami obyčejných lidí: Příběh starého mládence - 1944 Příběh o pomoci - 1945 Býti zrnkem soli - 1949 Společenské problémy v Hanušově pojetí mají rovněž mravní povahu: Petr a Kristina - 1944 Legenda o Tomášovi - 1947 Strach - 1946 Já - spravedlnost - 1946, román, ve kterém se mísí detektivní a fantastické prvky. Fiktivní děj o Hitlerově poválečném životě byl v roce 1968 zfilmován. Ze světa zkamenělého slunce - 1954, zážitky z práce v dolech Dvoudílný životopisný román s vnitřní symbolikou o J. A. Komenském: - Osud národa - 1957 - Poutník v Amsterodamu - 1960 Celoživotní setkávání s mladými lidmi nalezlo ohlas v nevelkých prózách. Jde o příběhy citového zrání mladých lidí: Jana - 1963 Slunce toho rána - 1966 Čtvrtý rozměr - 1968, novely knihy, v nichž se Hanuš ještě jednou vrátil k otázce lidské statečnosti jako předpokladu osobní svobody. Expedice Élauné - 1985, román vědecko-fantastického žánru O bláznivém knížeti - 1945, pohádky Tři variace na lásku - 1981 Znepokojení hosté - 1982 Útesy pod hladinou - 1987 Dary snů a času - 1992 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Miroslav Hanuš byl prozaik, příslušník generace vstupující do literatury za okupace, autor psychologických próz.

Miroslav Hanuš se narodil v rodině pekařského dělníka, později úředníka. Po maturitě na gymnáziu studoval na filozofické fakultě dějepis a zeměpis, avšak navštěvoval i přednášky z dějin umění, egyptologie, srovnávací náboženské vědy a filozofie.

Svou učitelskou dráhu nastoupil Miroslav Hanuš na měšťanských školách na Moravě. V roce 1937 odešel učit na gymnázium do Chrudimi, kde setrval až do roku 1968, kdy ukončil svou učitelskou dráhu.

Při pedagogické práci v Chrudimi také vznikalo Hanušovo literární dílo. Při cestách do Maďarska, Norska a Holandska získával poznatky pro svou práci.

Náboženským přesvědčením byl Miroslav Hanuš evangelík.

Dílo Miroslava Hanuše:

Hanušova tvorba je naplněna energií lidských duší v životních zápasech v různých časových a věkových hladinách s autorovou ideou o poslání člověka na zemi. V popředí jeho zájmu byly mravní otázky lidského života.

Próza:
Hanušovy první prózy vyrůstají z pocitů válkou zaskočené generace.

Na trati je mlha - 1940, prvotina

Pavel a Gertruda - 1941, román. Obě díla jsou psychologickými studiemi vztahu mezi mužem a ženou. Hanušův zájem se v nich upíná k ženským typů, vyjímečným svou mravní odpovědností.

Slyším tvou krásu - 1942, soubor povídek

Méněcennost - 1942, román. Jeho hrdina si klade také otázku po mravních principech vzájemného poměru jedince a společnosti.

Bílá cesta mužů - 1943, psychologicko dobrodružný román. V příběhu objevitelských cest do Antarktidy se autor snaží o zachycení reakcí člověka na extrémní podmínky.

Setkání na paktu - 1950, román zasazený rovněž do polárního prostředí a inspirovaný osobností Roalda Amundsena, je především oslavou lidské statečnosti.

Vztahy jednotlivce a společnosti s postavami obyčejných lidí:
Příběh starého mládence - 1944
Příběh o pomoci - 1945
Býti zrnkem soli - 1949

Společenské problémy v Hanušově pojetí mají rovněž mravní povahu:
Petr a Kristina - 1944
Legenda o Tomášovi - 1947
Strach - 1946

Já - spravedlnost - 1946, román, ve kterém se mísí detektivní a fantastické prvky. Fiktivní děj o Hitlerově poválečném životě byl v roce 1968 zfilmován.

Ze světa zkamenělého slunce - 1954, zážitky z práce v dolech

Dvoudílný životopisný román s vnitřní symbolikou o J. A. Komenském:
- Osud národa - 1957
- Poutník v Amsterodamu - 1960

Celoživotní setkávání s mladými lidmi nalezlo ohlas v nevelkých prózách. Jde o příběhy citového zrání mladých lidí:

Jana - 1963
Slunce toho rána - 1966

Čtvrtý rozměr - 1968, novely knihy, v nichž se Hanuš ještě jednou vrátil k otázce lidské statečnosti jako předpokladu osobní svobody.

Expedice Élauné - 1985, román vědecko-fantastického žánru

O bláznivém knížeti - 1945, pohádky
Tři variace na lásku - 1981
Znepokojení hosté - 1982
Útesy pod hladinou - 1987
Dary snů a času - 1992

  • Mejdan po premiéře Stínohry: Tajemná manželka Čermáka, rozjařený Hanuš v kozačkách s reflexní bundou!

    Blesk, 6. 4. 2022 Po slavnostní premiéře československého dramatu Stínohra se v pražském klubu Lávka konal mejdan. Jediný, kdo za to trochu vzal, byl herec Miroslav Hanuš (58) s manželkou Janou (60). Se sklenkami v ruce a rozesmátí juchali na venkovní terase. … více

  • Co spojuje seriál Podezření a případ Kramný? Pochybný znalec Matlach

    Extra.cz, 28. 3. 2022 Po úspěšném seriálu Devadesátky a poněkud chladněji přijaté minisérii Vražedné stíny přišla Česká televize s dalším seriálem, který má základ v reálném kriminálním případu. V hlavních rolích se představili herci Klára Melíšková, Miroslav Hanuš, Ivan Trojan nebo Dana Barešová. Seriál je mimo jiné inspirován případem zdravotní sestry Věry Marešové, která čelila obvinění z několika vražd, nakonec ji však soud osvobodil v plném rozsahu. Právě její případ posuzoval soudní znalec Radek Matlach, na základě jehož práce byla sestra málem odsouzena.  … více

  • Dcera Miroslava Hanuše Eliška : Z mateřské se vrací do Ulice!

    Aha, 25. 3. 2022 Synkovi už bude bezmála rok a maminka může zpět před kameru. Představitelka Báry ze seriálu Ulice Eliška Bašusová (26) je zpět. … více