zavřít
Miloslav Baláš

překladatel, prozaik

Narození:
22. 10. 1907 , Křivé (Podlesí) u Valašského Meziříčí
Úmrtí:
31. 10. 1983  ve věku 76 let,  Nový Jičín  †
Znamení:
váhy  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Miloslav Baláš byl prozaik a překladatel. Miloslav Baláš pocházel ze šesti dětí, z nichž jeho bratr Emanuel byl etnografem a folkloristou. Vystudoval gymnázium, orientalistiku (arabštinu, perštinu, turečtinu a bulharštinu), od roku 1934 práva (JUDr. 1946). Miloslav Baláš publikoval v Moravskoslezském deníku, zvl. ve večerním vydání a v literární příloze Besedy. Redigoval časopis Pravda (Valašské Meziříčí), knižnice (Novojičínsko, Vlastivěda Ostravského kraje), Knihovnu Vlastivědného ústavu v Novém Jičíně. Miloslav Baláš hodně cestoval po Balkáně, Turecku, po evropských zemích, navštívil i Egypt. V letech 1942 – 45 byl archivářem a muzejním pracovníkem ve Valašském Meziříčí, do roku 1948 právníkem ONV. Dílo Miloslava Baláše: Miloslav Baláš zúročil své znalosti Valašska a Novojičínska v mnohých vlastivědných a folkloristických pracích: Kulturní místopis Novojičínska – 1967 Vodě neunikneš – 1967, román Vějíř nocí – 1946, příběh se odehrává v Orientu Zlatý věk – 1969, příběh z období antiky Osamělý vůz na východní trase – 1984, válečná novela, v níž se autor vrací k autentickým zážitkům Autorův zájem o folklor se projevil v dílech: Kouzelný kvítek. Vyprávěnky z Valašska – 1979 Čarovné housle – 1987. Posmrtně vydané pohádky, v nichž se objevují i pohádky novelistické, vyprávěné s použitím dialektismu, čímž působí živě a hravě. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Miloslav Baláš byl prozaik a překladatel.

Miloslav Baláš pocházel ze šesti dětí, z nichž jeho bratr Emanuel byl etnografem a folkloristou. Vystudoval gymnázium, orientalistiku (arabštinu, perštinu, turečtinu a bulharštinu), od roku 1934 práva (JUDr. 1946).

Miloslav Baláš publikoval v Moravskoslezském deníku, zvl. ve večerním vydání a v literární příloze Besedy. Redigoval časopis Pravda (Valašské Meziříčí), knižnice (Novojičínsko, Vlastivěda Ostravského kraje), Knihovnu Vlastivědného ústavu v Novém Jičíně.

Miloslav Baláš hodně cestoval po Balkáně, Turecku, po evropských zemích, navštívil i Egypt.
V letech 1942 – 45 byl archivářem a muzejním pracovníkem ve Valašském Meziříčí, do roku 1948 právníkem ONV.

Dílo Miloslava Baláše:

Miloslav Baláš zúročil své znalosti Valašska a Novojičínska v mnohých vlastivědných a folkloristických pracích:

Kulturní místopis Novojičínska – 1967
Vodě neunikneš – 1967, román

Vějíř nocí – 1946, příběh se odehrává v Orientu
Zlatý věk – 1969, příběh z období antiky

Osamělý vůz na východní trase – 1984, válečná novela, v níž se autor vrací k autentickým zážitkům

Autorův zájem o folklor se projevil v dílech:
Kouzelný kvítek. Vyprávěnky z Valašska – 1979

Čarovné housle – 1987. Posmrtně vydané pohádky, v nichž se objevují i pohádky novelistické, vyprávěné s použitím dialektismu, čímž působí živě a hravě.