zavřít
Milena Jesenská

novinářka, fejetonistka

Narození:
10. 8. 1896 , Praha
Úmrtí:
17. 5. 1944  ve věku 47 let,  Ravensbrück, Německo  †
Znamení:
lev  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

13 se líbí, 2 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Milena Jesenská byla česká novinářka a fejetonistka. Milena Jesenská se narodila v zámožné rodině . Její tetou byla spisovatelka Růžena Jesenská. Vystudovala na dívčím gymnáziu Minerva a poté, na přání otce, začala studovat medicínu. Po roce fakultu opustila, přešla na konzervatoř, ale ani tato studia nedokončila. Milena Jesenská vedla bohémský život, rozešla se s rodinou, měla problémy s policií a v letech 1917 – 18 se musela léčit v psychiatrickém sanatoriu kvůli závislosti na drogách. Později se provdala, odstěhovala se do Vídně a začala psát do pražských novin. Milena Jesenská se věnovala rovněž překladatelské činnosti, při níž se seznámila s Franzem Kafkou. V letech1920 – 23 byla jeho důvěrnou přítelkyní. Stýkala se i s avantgarními politiky a umělci v Devětsilu. Od roku 1924 působila Milena Jesenská v Národních listech jako fejetonistka a překladatelka. Později neměla stálé zaměstnání, až v roce 1937 zakotvila v časopise Přítomnost. Psala i do časopisu V boj. Na konci roku 1939 byla pro intenzivní odbojovou činnost zatčena, vězněna a na krátký čas i propuštěna. Na konci léta roku 1940 byla Milena Jesenská opět zatčena a převezena do koncentračního tábora v Ravensbrücku. Zde velmi těžce onemocněla a v květnu roku 1944 zemřela. Dílo Mileny Jesenské: Jako novinářka a fejetonistka vydala Milena Jesenská dva soubory s bystrými společenskými postřehy se snahou o názorové povznesení žen: Cesta k jednoduchosti – 1926 Člověk dělá šaty – 1927 Civilisierte Frau – Civilizovaná žena – 1929, fejetony spolu s jinými autory. Své jazykové a stylistické nadání projevila Jesenská i jako překladatelka. Má zásluhu na hlubším poznání díla Franze Kafky, jehož próza v jejím přetlumočení vycházela ve 20. letech v novinách i časopisech. Překládala německé, francouzské, angloamerické a ruské autory. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Milena Jesenská byla česká novinářka a fejetonistka.

Milena Jesenská se narodila v zámožné rodině . Její tetou byla spisovatelka Růžena Jesenská.
Vystudovala na dívčím gymnáziu Minerva a poté, na přání otce, začala studovat medicínu. Po roce fakultu opustila, přešla na konzervatoř, ale ani tato studia nedokončila.

Milena Jesenská vedla bohémský život, rozešla se s rodinou, měla problémy s policií a v letech 1917 – 18 se musela léčit v psychiatrickém sanatoriu kvůli závislosti na drogách.
Později se provdala, odstěhovala se do Vídně a začala psát do pražských novin.

Milena Jesenská se věnovala rovněž překladatelské činnosti, při níž se seznámila s Franzem Kafkou. V letech1920 – 23 byla jeho důvěrnou přítelkyní. Stýkala se i s avantgarními politiky a umělci v Devětsilu.

Od roku 1924 působila Milena Jesenská v Národních listech jako fejetonistka a překladatelka. Později neměla stálé zaměstnání, až v roce 1937 zakotvila v časopise Přítomnost. Psala i do časopisu V boj. Na konci roku 1939 byla pro intenzivní odbojovou činnost zatčena, vězněna a na krátký čas i propuštěna.

Na konci léta roku 1940 byla Milena Jesenská opět zatčena a převezena do koncentračního tábora v Ravensbrücku. Zde velmi těžce onemocněla a v květnu roku 1944 zemřela.

Dílo Mileny Jesenské:

Jako novinářka a fejetonistka vydala Milena Jesenská dva soubory s bystrými společenskými postřehy se snahou o názorové povznesení žen:

Cesta k jednoduchosti – 1926
Člověk dělá šaty – 1927

Civilisierte Frau – Civilizovaná žena – 1929, fejetony spolu s jinými autory.

Své jazykové a stylistické nadání projevila Jesenská i jako překladatelka. Má zásluhu na hlubším poznání díla Franze Kafky, jehož próza v jejím přetlumočení vycházela ve 20. letech v novinách i časopisech.

Překládala německé, francouzské, angloamerické a ruské autory.

Milena Jesenská v našich článcích

  • Jan Ziegler: Vzpomínka na statečnou Milenu Jesenskou

    Parlamentnílisty.cz, 23. 5. 2018 Děkuji České televize za včera na ČT2 odvysílaný hraný dokument Kolem Mileny Jesenské, který připomněl mimořádné životní osudy této odvážné ženy. Týrali ji komunisté, a nakonec zemřela v nacistickém koncentráku. … více

  • V hlavní roli nového seriálu Českého rozhlasu Dvojka osudové ženy

    Parlamentnílisty.cz, 9. 3. 2017 Milena Jesenská, Olga Scheinpflugová, Berta Suttner nebo Anna Falcká. Životní příběhy žen, které ovlivnily muže a své okolí. Pátrejte po jejich osudu a životním příběhu spjatým s milostnými a partnerskými vztahy. První díl populárně-naučného seriálu Osudové ženy vysílá Český rozhlas Dvojka v pátek 10. března od 18.30. … více

  • KNIŽNÍ TIP Jana Černá: Adresát Milena Jesenská

    Parlamentnílisty.cz, 15. 10. 2014 K sedmdesátému výročí úmrtí Mileny Jesenské vychází třetí české knižní vydání knihy její dcery, básnířky a prozaičky Jany Černé, rozené Krejcarové. … více

Hledáte také jako: Milena Jesenskáová
Rychlá navigace:novinky |diskuse

Mohli by vás také zajímat…