zavřít
Mikael Olai Agricola

básník

Narození:
1510 , Pernaja
Úmrtí:
1557  ve věku 47 let,  Kuolemajärvi  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

3 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Mikael Olai Agricola byl finský básník, zakladatel spisovné finštiny a finské literatury - „otec finské literatury“. Mikael Olai studoval ve Viipuri, Turku a Wittenbergu (žák Luthera a Melanchtona). Od roku 1554 byl biskupem v Turku. Když se vracel z Moskvy z mírových jednání mezi Švédskem a Ruskem, předčasně zemřel. Původní jsou předmluvy k přeloženým dílům, často veršované. V jednom díle se zmiňuje o finských bozích, kteří se později objevili v esposu Kalevala z 19. století. Dílo Mikaela Olaia Agricoly - Překlad Bible do finštiny - Slabikář Abckiria (1543) (první tištěná finská kniha) - Rucouskiria Bibliasta (Modlitebník z Bible, 1544) - Se Wsi Testamenti (Nový zákon, 1548) - Dauidin Psaltavari (Davidův žaltář) …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Mikael Olai Agricola byl finský básník, zakladatel spisovné finštiny a finské literatury - „otec finské literatury“.

Mikael Olai studoval ve Viipuri, Turku a Wittenbergu (žák Luthera a Melanchtona). Od roku 1554 byl biskupem v Turku. Když se vracel z Moskvy z mírových jednání mezi Švédskem a Ruskem, předčasně zemřel.

Původní jsou předmluvy k přeloženým dílům, často veršované. V jednom díle se zmiňuje o finských bozích, kteří se později objevili v esposu Kalevala z 19. století.

Dílo Mikaela Olaia Agricoly
- Překlad Bible do finštiny
- Slabikář Abckiria (1543) (první tištěná finská kniha)
- Rucouskiria Bibliasta (Modlitebník z Bible, 1544)
- Se Wsi Testamenti (Nový zákon, 1548)
- Dauidin Psaltavari (Davidův žaltář)