zavřít
Miguel de Cervantes Saavedra

spisovatel

Narození:
29. 9. 1547 , Alcalá de Henares, Spain
Úmrtí:
23. 4. 1616  ve věku 68 let,  Madrid, Španělsko  †
Znamení:
váhy  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

47 se líbí, 29 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Miguel de Cervantes Saavedra dovršil rozkvět španělské renesanční prózy. Narodil se v roce 1547. Neměl přístup k soustavnému školnímu vzdělání. V námořní bitvě byl zraněn, při další válečně výpravě dokonce byl zajat Turky, dovlečen jako otrok do Alžíru. Až pracně získané výkupné mu umožnilo vykoupit se z otroctví a vrátit se zpět do vlasti. Až do smrti však nenašel takvé zaměstnání, které by ho ochránilo od dluhů a vězení. Ani literární činnost mu nezajistila slušné živobytí a tak strádal až do své smrti v roce 1616. Dílo Miguela de Cervantese Saavedry - Příkladné novely (Novela ejemplares) – 1613 – soubor španělských renesančních povídek, obsahuje 12 próz, jejichž nejčastějším tématem jsou strasti lásky se šťastným koncem. - Cikánečka - Španělka ze země anglické - Vznešená služka – ve všech třech prózách žijí hrdinky v prostředí, které neodpovídá jejich původu. Odhalí však svoji totožnost a dojdou ke štěstí ve sňatku s urozenými mládenci. - Hlas krve - Dvě dívky - Krásná Cornelia – v těchto dílech svůdci zneuctili dívky, napraví však své prohřešky a s dívkami se ožení. - Velkodušný milenec - vypráví o sicilských milencích, kterým se podaří uprchnout z tureckého zajetí - Žárlivý Extremaduřa - o vztazích mezi mužem a ženou ve věkově nerovném manželství. - Podvodný sňatek - zesměšňuje manželství uzavřené z vypočítavosti - Rohánek a Střihálek – ze světa sevillského podsvětí - Rozhovor psů – dva psi – Berganza a Scipión – jsou obdařeni jedinou noc řečí, sdělují si své pohnutky - Licenciát Sklíčko – příběh salamanského studenta práv, v době své pomatenosti se těší všeobecné úctě, jakmile se však uzdraví, všichni ho opustí Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha (El ingenioso hidalgo don Quijote de la Mancha) – 1605-1615 – světoznámý španělský renesanční román, který uvedl do literatury postavu komicky vyjadřující rozpor mezi skutečností a iluzí Hrdinou románu je šlechtic poblázněný četbou rytířských románů. Vydává se na pouť za ideálem svého srdce, vysněnou Dulcineou. Na cestě se vytáhlý stárnoucí rytíř setkává s množstvím překážek. Děj dvojdílného románu se člení na mnoho komická dobrodružství, která prožívá šlechetný don Quijote se svým sluhou, sedlákem Sanchem Panzou. Některé příběhy jako např. příhoda s galejníky odhalují pravou tvář španělské společnosti, jiné jsou parodiemi na rytířské a pastýřské romány. I. díl románu o rytíři donu Quijotovi, jeho herce Rosinante a sluhovi Panzou měl velký úspěch, brzy byl přeložen do francouzštiny a angličtiny. V roce 1614 vydal nezjištěný autor pod jménem A. Fernández de Avallaneda „pokračování“ Dona Quijota a v předmluvě této knihy Cervantese napadl. To přimělo Cervantese k urychlenému dopsání II. dílu. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Miguel de Cervantes Saavedra dovršil rozkvět španělské renesanční prózy. Narodil se v roce 1547.

Neměl přístup k soustavnému školnímu vzdělání. V námořní bitvě byl zraněn, při další válečně výpravě dokonce byl zajat Turky, dovlečen jako otrok do Alžíru.

Až pracně získané výkupné mu umožnilo vykoupit se z otroctví a vrátit se zpět do vlasti. Až do smrti však nenašel takvé zaměstnání, které by ho ochránilo od dluhů a vězení. Ani literární činnost mu nezajistila slušné živobytí a tak strádal až do své smrti v roce 1616.
Dílo Miguela de Cervantese Saavedry
- Příkladné novely (Novela ejemplares) – 1613 – soubor španělských renesančních povídek, obsahuje 12 próz, jejichž nejčastějším tématem jsou strasti lásky se šťastným koncem.
- Cikánečka
- Španělka ze země anglické
- Vznešená služka – ve všech třech prózách žijí hrdinky v prostředí, které neodpovídá jejich původu. Odhalí však svoji totožnost a dojdou ke štěstí ve sňatku s urozenými mládenci.
- Hlas krve
- Dvě dívky
- Krásná Cornelia – v těchto dílech svůdci zneuctili dívky, napraví však své prohřešky a s dívkami se ožení.
- Velkodušný milenec - vypráví o sicilských milencích, kterým se podaří uprchnout z tureckého zajetí
- Žárlivý Extremaduřa - o vztazích mezi mužem a ženou ve věkově nerovném manželství.
- Podvodný sňatek - zesměšňuje manželství uzavřené z vypočítavosti
- Rohánek a Střihálek – ze světa sevillského podsvětí
- Rozhovor psů – dva psi – Berganza a Scipión – jsou obdařeni jedinou noc řečí, sdělují si své pohnutky
- Licenciát Sklíčko – příběh salamanského studenta práv, v době své pomatenosti se těší všeobecné úctě, jakmile se však uzdraví, všichni ho opustí

Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha (El ingenioso hidalgo don Quijote de la Mancha) – 1605-1615 – světoznámý španělský renesanční román, který uvedl do literatury postavu komicky vyjadřující rozpor mezi skutečností a iluzí
Hrdinou románu je šlechtic poblázněný četbou rytířských románů. Vydává se na pouť za ideálem svého srdce, vysněnou Dulcineou. Na cestě se vytáhlý stárnoucí rytíř setkává s množstvím překážek. Děj dvojdílného románu se člení na mnoho komická dobrodružství, která prožívá šlechetný don Quijote se svým sluhou, sedlákem Sanchem Panzou. Některé příběhy jako např. příhoda s galejníky odhalují pravou tvář španělské společnosti, jiné jsou parodiemi na rytířské a pastýřské romány.
I. díl románu o rytíři donu Quijotovi, jeho herce Rosinante a sluhovi Panzou měl velký úspěch, brzy byl přeložen do francouzštiny a angličtiny. V roce 1614 vydal nezjištěný autor pod jménem A. Fernández de Avallaneda „pokračování“ Dona Quijota a v předmluvě této knihy Cervantese napadl. To přimělo Cervantese k urychlenému dopsání II. dílu.

Miguel de Cervantes Saavedra v našich článcích

  • Španělští historikové objevili ostatky autora Dona Quijota

    Španělští historikové objevili ostatky autora Dona Quijota

    17. 3. 2015 12:05 Španělští historici hlásí, že se jim v madridském klášteře Trinitarias podařilo najít ostatky jednoho ze svých nejznámějších spisovatelů Miguela de Cervantese. Nyní budou úlomky kostí ještě podrobně zkoumat, aby měli stoprocentní jistotu, informoval britský server BBC.… více

Hledáte také jako: Miguel Y Saavedra Cervantes
Rychlá navigace:novinky |diskuse