zavřít
Miguel Ángel Asturias

básník, prozaik, diplomat

Narození:
19. 10. 1899 , Ciudad de Guatemala, Guatemala
Úmrtí:
19. 6. 1974  ve věku 74 let,  Madrid, Španělsko  †
Znamení:
váhy  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

3 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Miguel Ángel Asturias byl guatemalský spisovatel, nositel Nobelovy ceny za literaturu. Miguel Ángel Asturias se narodil v rodině s indiánskými kořeny. Matka byla mayského původu. Dětství prožil v indiánské vesnici, kde rodina z politických důvodů několik let pobývala. Miguel Ángel Asturias vystudoval práva a od roku 1924 studoval mayskou kulturu na Sorbonně v Paříži. Zde se sblížil se surrealisty a vliv surrealismu je vidět v celé jeho tvorbě.Po návratu do Guatemaly působil jako novinář, učitel a diplomat. V letech 1954 – 65 žil Miguel Ángel Asturias v exilu v Buenos Aires. Poté byl velvyslancem v Paříži, ale v roce 1970 se vzdal funkce na protest proti politice vlády a zůstal v Evropě. V roce 1967 dostal Miguel Ángel Asturias Nobelovu cenu za literaturu. Dílo Miguela Ángela Asturiase: Miguel Ángel Asturias psal poezii, prózu i drama. Poezie: V jeho básnické tvorbě se nejvíce projevuje vliv surrealismu. Nejvýznamnějšími sbírkami jsou: Skřivánčí skráň – 1948 Jarní jasnozřivé bdění – 1965 Výbor z jeho básnického díla vyšel v češtině pod názvem – Hádání z vlastní ruky, v roce 1961. Próza: Asturias vynikl především jako romanopisec. Pan prezident – 1946, autorův první román, který napsal v letech 1925 – 32 v Paříži. Je to obraz fiktivní diktatury jako univerálního symbolu nelidského světa ovládaného tyranií. Atmosféru navozuje oživování předmětů i podvědomí postav. Není hranice mezi bděním a snem. Pojetí snu souvisí se surrealismem a s mayskými mýty. Kukuřiční lidé – 1949, román označovaný jako jeho vrcholné dílo ve stylu mayského realismu. V mayské mytologii „ člověk je stvořen z kukuřice“. Politicky jsou zaměřeny romány tzv. banánové trilogie, v níž kritizuje negativní vliv pronikání severoamerického finančnictví a politiky do Střední Ameriky. Odsuzuje vykořisťování Indiánů. Silný vítr – 1950 Zelený papež – 1954 Oči pochovaných – 1960 Víkend v Guatemale – 1956, politicky velmi radikální soubor povídek Indiánskou problematikou a jejich magickými a náboženskými představami se Asturias zabýval v několika dalších prózách a povídkových souborech: Taková mulatka – 1963 Velký pátek – 1972 Asturias psal i dramata: Soud na hranicích – 1957 Vydírání - 1964 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Miguel Ángel Asturias byl guatemalský spisovatel, nositel Nobelovy ceny za literaturu.

Miguel Ángel Asturias se narodil v rodině s indiánskými kořeny. Matka byla mayského původu. Dětství prožil v indiánské vesnici, kde rodina z politických důvodů několik let pobývala.

Miguel Ángel Asturias vystudoval práva a od roku 1924 studoval mayskou kulturu na Sorbonně v Paříži. Zde se sblížil se surrealisty a vliv surrealismu je vidět v celé jeho tvorbě.Po návratu do Guatemaly působil jako novinář, učitel a diplomat.

V letech 1954 – 65 žil Miguel Ángel Asturias v exilu v Buenos Aires. Poté byl velvyslancem v Paříži, ale v roce 1970 se vzdal funkce na protest proti politice vlády a zůstal v Evropě.

V roce 1967 dostal Miguel Ángel Asturias Nobelovu cenu za literaturu.

Dílo Miguela Ángela Asturiase:

Miguel Ángel Asturias psal poezii, prózu i drama.

Poezie:
V jeho básnické tvorbě se nejvíce projevuje vliv surrealismu. Nejvýznamnějšími sbírkami jsou:

Skřivánčí skráň – 1948
Jarní jasnozřivé bdění – 1965

Výbor z jeho básnického díla vyšel v češtině pod názvem – Hádání z vlastní ruky, v roce 1961.

Próza:
Asturias vynikl především jako romanopisec.

Pan prezident – 1946, autorův první román, který napsal v letech 1925 – 32 v Paříži. Je to obraz fiktivní diktatury jako univerálního symbolu nelidského světa ovládaného tyranií.
Atmosféru navozuje oživování předmětů i podvědomí postav. Není hranice mezi bděním a snem. Pojetí snu souvisí se surrealismem a s mayskými mýty.

Kukuřiční lidé – 1949, román označovaný jako jeho vrcholné dílo ve stylu mayského realismu. V mayské mytologii „ člověk je stvořen z kukuřice“.

Politicky jsou zaměřeny romány tzv. banánové trilogie, v níž kritizuje negativní vliv pronikání severoamerického finančnictví a politiky do Střední Ameriky. Odsuzuje vykořisťování Indiánů.

Silný vítr – 1950
Zelený papež – 1954
Oči pochovaných – 1960

Víkend v Guatemale – 1956, politicky velmi radikální soubor povídek

Indiánskou problematikou a jejich magickými a náboženskými představami se Asturias zabýval v několika dalších prózách a povídkových souborech:
Taková mulatka – 1963
Velký pátek – 1972

Asturias psal i dramata:
Soud na hranicích – 1957
Vydírání - 1964

Mohli by vás také zajímat…