zavřít
Michel de Montaigne
přidej profesi
Narození:
28. 2. 1533 ,přidej místo narození
Úmrtí:
23. 9. 1592  ve věku 59 let  †
Znamení:
ryby  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

6 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Michel Eyquem de Montaigne byl francouzský renesanční myslitel, humanista, skeptik. Dal vzniknout novému literárnímu žánru – eseji. Narodil se na zámku Montaigne v provincii Périgordu v jihozápadní Francii do bohaté šlechtické rodiny. Jeho otec, Pierre Eyquem de Montaigne, byl dlouholetým starostou Bordeaux, nějaký čas také působil v Itálii jako voják. Matka, Antoine de Louppes, pocházela z bohaté židovské španělské rodiny. Velký důraz, především ze strany otce, byl kladen na Michelovu výchovu. První tři roky svého života prožil v obyčejné venkovské rodině, poté byl převezen zpět na zámek, kde na něho bylo mluveno pouze latinsky. Až když plynně tímto jazykem hovořil - tedy v šesti letech, začal se učit svému rodnému jazyku. Kolem roku 1539 byl poslán do prestižní bordeauxské internátní školy - Collège de Guyenne, poté vystudoval v Toulouse práva a roku 1556 byl jmenován radou soudního dvora v Périgueux. Rok poté se stal radou v bordeauxském parlamentu. V roce 1566 se oženil s Františkou de la Chassaigne, z jejichž manželství vzešlo 5 dětí. Avšak pouze jediná dcera svého otce přežila. O otce přišel roku 1568 a o dva roky později se uchýlil na svůj zděděný zámek, kde se věnoval studiu klasických antických autorů a spisování. A v roce 1580 vyšlo první vydání jeho Essayí. Od roku 1580 začal se oddávat cestování. Navštívil Německo, Rakousko, Švýcarsko i Itálii. A byl právě v Římě – roku 1581, když zastihla ho zpráva, že byl zvolen starostou Bordeaux. Na žádost krále Jindřicha III. čtyři roky opravdu tento úřad zastával. Michel de Montaigne zemřel v září 1592 a byl pochován poblíž svého zámku. Později byly jeho ostatky převezeny do Bordeaux. Dílo Michela Eyquema de Montaigna - Essays je soubor mnoha krátkých pojednání na daná témata. Montaigne píše o sobě a o svém vztahu k rozličným problémům. Texty doplňuje velkým množstvím citátů antických filosofů, jimiž byl silně ovlivněn. Skrze dílo je nám umožněno plně poznat autorovu osobu i prostředí, v němž žil. V roce 1774 byl vydán také Monteigneův deník z jeho cest po Itálii, Švýcarsku a Německu – Journal du voyage de Michel Montaigne en Italie, par la Suisse et l’Allemagne. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Michel Eyquem de Montaigne byl francouzský renesanční myslitel, humanista, skeptik. Dal vzniknout novému literárnímu žánru – eseji.
Narodil se na zámku Montaigne v provincii Périgordu v jihozápadní Francii do bohaté šlechtické rodiny. Jeho otec, Pierre Eyquem de Montaigne, byl dlouholetým starostou Bordeaux, nějaký čas také působil v Itálii jako voják. Matka, Antoine de Louppes, pocházela z bohaté židovské španělské rodiny.

Velký důraz, především ze strany otce, byl kladen na Michelovu výchovu. První tři roky svého života prožil v obyčejné venkovské rodině, poté byl převezen zpět na zámek, kde na něho bylo mluveno pouze latinsky. Až když plynně tímto jazykem hovořil - tedy v šesti letech, začal se učit svému rodnému jazyku.

Kolem roku 1539 byl poslán do prestižní bordeauxské internátní školy - Collège de Guyenne, poté vystudoval v Toulouse práva a roku 1556 byl jmenován radou soudního dvora v Périgueux. Rok poté se stal radou v bordeauxském parlamentu.
V roce 1566 se oženil s Františkou de la Chassaigne, z jejichž manželství vzešlo 5 dětí. Avšak pouze jediná dcera svého otce přežila.
O otce přišel roku 1568 a o dva roky později se uchýlil na svůj zděděný zámek, kde se věnoval studiu klasických antických autorů a spisování. A v roce 1580 vyšlo první vydání jeho Essayí.
Od roku 1580 začal se oddávat cestování. Navštívil Německo, Rakousko, Švýcarsko i Itálii. A byl právě v Římě – roku 1581, když zastihla ho zpráva, že byl zvolen starostou Bordeaux. Na žádost krále Jindřicha III. čtyři roky opravdu tento úřad zastával.

Michel de Montaigne zemřel v září 1592 a byl pochován poblíž svého zámku. Později byly jeho ostatky převezeny do Bordeaux.

Dílo Michela Eyquema de Montaigna
- Essays je soubor mnoha krátkých pojednání na daná témata. Montaigne píše o sobě a o svém vztahu k rozličným problémům. Texty doplňuje velkým množstvím citátů antických filosofů, jimiž byl silně ovlivněn. Skrze dílo je nám umožněno plně poznat autorovu osobu i prostředí, v němž žil.

V roce 1774 byl vydán také Monteigneův deník z jeho cest po Itálii, Švýcarsku a Německu – Journal du voyage de Michel Montaigne en Italie, par la Suisse et l’Allemagne.