zavřít
Michael Cunningham

spisovatel

Věk:
69
Narození:
6. 11. 1952 , Cincinnati, Ohio, USA
Znamení:
štír   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Michael Cunningham je americký romanopisec. V roce 1999 získal Pulitzerovu cenu za svůj román The Hours (Hodiny). Narodil se v Cincinnati, ve státě Ohio, vyrůstal v Pasadeně, v Kalifornii a pobýval také v Evropě. Na Stanfordově univerzitě vystudoval anglickou literaturu. Na univerzitě v Iowě navštěvoval kurzy tvůrčího psaní a získal zde titul magistra krásných umění (M.F.A.). Ještě v Iowě publikoval své první krátké povídky v časopisech The Atlantic Monthly and the Paris Review. Po dokončení studií dále publikoval povídky v časopisech The Atlantic Monthly, Redbook, Esquire, The Paris Review, The New Yorker a Vogue. Až v roce 1984 vyšla jeho románová prvotina Golden States (Zlaté státy). Kniha nezískala výraznější úspěch. Ten přišel až s dalším románem A Home at the End of the World (Domov na konci světa) v roce 1990. Úryvek z díla pod názvem White Angel (Bílý anděl) vyšel již o dva roky dříve v The New Yorker a jako samostatná povídka se dostal do antologie nejlepších povídek roku 1989. V roce 1995 vyšel Cunninghamův třetí román Flesh and Blood (Maso a krev). V roce 1998 vyšly The Hours, které mu v jediném roce získali prestižní Pulitzerovu cenu v kategorii próza a také PEN/Faulkner Award a Gay, Lesbian, Bisexual, and Transgendered Book Award. Na základě jeho knih The Hours a A Home at the End of the World vznikly stejnojmenné filmy (The Hours v roce 2002 a A Home at the End of the World v roce 2004). V druhém případě Michael Cunningham také napsal scénář. Dílo Michaela Cunninghama - Golden States, 1984 - White Angel, 1989 - A Home at the End of the World, 1990 (česky Domov na konci světa) - Flesh and Blood, 1995 - Kindred, 1995 - The Hours, 1998 (česky Hodiny) - Land's End: A Walk through Provincetown, 2002 (cestopis) - Specimen Days, 2005 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Michael Cunningham je americký romanopisec. V roce 1999 získal Pulitzerovu cenu za svůj román The Hours (Hodiny). Narodil se v Cincinnati, ve státě Ohio, vyrůstal v Pasadeně, v Kalifornii a pobýval také v Evropě. Na Stanfordově univerzitě vystudoval anglickou literaturu. Na univerzitě v Iowě navštěvoval kurzy tvůrčího psaní a získal zde titul magistra krásných umění (M.F.A.). Ještě v Iowě publikoval své první krátké povídky v časopisech The Atlantic Monthly and the Paris Review.

Po dokončení studií dále publikoval povídky v časopisech The Atlantic Monthly, Redbook, Esquire, The Paris Review, The New Yorker a Vogue. Až v roce 1984 vyšla jeho románová prvotina Golden States (Zlaté státy). Kniha nezískala výraznější úspěch. Ten přišel až s dalším románem A Home at the End of the World (Domov na konci světa) v roce 1990. Úryvek z díla pod názvem White Angel (Bílý anděl) vyšel již o dva roky dříve v The New Yorker a jako samostatná povídka se dostal do antologie nejlepších povídek roku 1989.
V roce 1995 vyšel Cunninghamův třetí román Flesh and Blood (Maso a krev). V roce 1998 vyšly The Hours, které mu v jediném roce získali prestižní Pulitzerovu cenu v kategorii próza a také PEN/Faulkner Award a Gay, Lesbian, Bisexual, and Transgendered Book Award.

Na základě jeho knih The Hours a A Home at the End of the World vznikly stejnojmenné filmy (The Hours v roce 2002 a A Home at the End of the World v roce 2004). V druhém případě Michael Cunningham také napsal scénář.

Dílo Michaela Cunninghama
- Golden States, 1984
- White Angel, 1989
- A Home at the End of the World, 1990 (česky Domov na konci světa)
- Flesh and Blood, 1995
- Kindred, 1995
- The Hours, 1998 (česky Hodiny)
- Land's End: A Walk through Provincetown, 2002 (cestopis)
- Specimen Days, 2005

Mohli by vás také zajímat…