zavřít
Max Frisch

dramatik, prozaik

Narození:
15. 5. 1911 , Curych, Švýcarsko
Úmrtí:
4. 4. 1991  ve věku 79 let,  Curych, Švýcarsko  †
Znamení:
býk  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Max Frisch byl švýcarský, německy píšící spisovatel, prozaik a dramatik. Nositel četných literárních cen. Max Frisch vystudoval germanistiku v Curychu a poté působil jako žurnalista. Později vystudoval ještě architekturu a podnikl četné studijní cesty. Kromě Evropy navštívil ještě Ameriku a Mexiko. Od roku 1955 pracoval jako spisovatel ve svobodném povolání. Dílo Maxe Frische: Max Frisch vydával své práce již ve třicátých letech, ale ta nejlepší a nejvýznamnější vznikla až po roce 1945. Dramata: Čínská zeď – 1947. Hra vychází ze zážitků fašismu, varuje před dalším násilím a válkou. Vyzývá k odpovědnosti za mír v Evropě. Nyní zase zpívají – 1946, autor se zde zamýšlí nad otázkou, jak mohl tak kulturní německý národ se projevovat tak barbarsky. Biedermann a žháři – 1953, satira na apolitického maloměšťáka Andorra – 1961, hra je vrcholem Frischovy dramatické tvorby.Modelové drama, v němž se vyslovuje ke konkrétním aktuálním problémům, jako je antisemitismus, či davová psychóza. Próza: Z prozaických děl jsou nejvýznamnější romány, které spojuje problém identity lidské osobnosti: Tyto prózy mají osobité místo v kontextu evropské prózy padesátých let. Přibližují se existencialismu a technikám tzv. nového románu. Stiller – 1954 Homo faber – 1957 Mé jméno budiž Gantenbein – 1964. Deník – 1966 – 72 shrnuje Frisch své životní zkušenosti a politické názory. Člověk se objevuje v holocénu – 1979, povídka apelující na lidstvo, aby se nevzdávali své kultury a bohatství Země. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Max Frisch byl švýcarský, německy píšící spisovatel, prozaik a dramatik. Nositel četných literárních cen.

Max Frisch vystudoval germanistiku v Curychu a poté působil jako žurnalista. Později vystudoval ještě architekturu a podnikl četné studijní cesty. Kromě Evropy navštívil ještě Ameriku a Mexiko. Od roku 1955 pracoval jako spisovatel ve svobodném povolání.

Dílo Maxe Frische:

Max Frisch vydával své práce již ve třicátých letech, ale ta nejlepší a nejvýznamnější vznikla až po roce 1945.

Dramata:
Čínská zeď – 1947. Hra vychází ze zážitků fašismu, varuje před dalším násilím a válkou. Vyzývá k odpovědnosti za mír v Evropě.

Nyní zase zpívají – 1946, autor se zde zamýšlí nad otázkou, jak mohl tak kulturní německý národ se projevovat tak barbarsky.

Biedermann a žháři – 1953, satira na apolitického maloměšťáka

Andorra – 1961, hra je vrcholem Frischovy dramatické tvorby.Modelové drama, v němž se vyslovuje ke konkrétním aktuálním problémům, jako je antisemitismus, či davová psychóza.

Próza:
Z prozaických děl jsou nejvýznamnější romány, které spojuje problém identity lidské osobnosti:

Tyto prózy mají osobité místo v kontextu evropské prózy padesátých let. Přibližují se existencialismu a technikám tzv. nového románu.
Stiller – 1954
Homo faber – 1957
Mé jméno budiž Gantenbein – 1964.

Deník – 1966 – 72 shrnuje Frisch své životní zkušenosti a politické názory.

Člověk se objevuje v holocénu – 1979, povídka apelující na lidstvo, aby se nevzdávali své kultury a bohatství Země.

Mohli by vás také zajímat…