zavřít
Maurice Mooris Maeterlinck

dramatik, básník

Narození:
29. 7. 1862 , Gent, Belgie
Úmrtí:
6. 5. 1948  ve věku 85 let,  Nice, Francie  †
Znamení:
lev  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Maurice Maeterlinck byl belgický literát vlámského původu, představitel symbolismu. V roce 1911 mu byla udělena Nobelova cena za: Mnohostrannou literární činnost a zejména za jeho dramatické práce, které se vyznačují bohatou fantazií a poetickým idealismem a které odhalují hlubokou inspiraci a tajemně oslovují lidský cit a imaginaci. Maurice Maeterlinck byl pro ty, kdo ho znali, myslitel a plachý člověk, který se dokázal otevřeně projevit pouze v intimním prostředí. Obdařen velmi citlivou duší se pozvedá do výšin, kde morálka a logika se přibližuje náboženskému cítění, aniž se zabývá Dogmatem. Dílo Maurice Maeterlincka: Třebaže je Maurice Maeterlinck Vlám z Flander, používá při psaní subtilní, pružnou a harmonickou francouzštinu. Je uznávaným géniem svého rodu a zosobněním vlámské země. Maeterlinck je ve své poezii, esejích a divadelních hrách představitelem symbolismu. V symbolistním dramatu je téměř potlačen děj ve prospěch vyjádření vnitřních stavů člověka, jeho vztahu k životu a smrti, mystiky a stínů lidského putování životem od zrození až k smrti. Občas se tu objevují náznaky okultismu. Palléas a Mélisande – drama, které se dočkalo hudebního zpracování (Claude Debussy). Autorův niterný vztah k přírodě se projevuje ve známých, oblíbených dílech např. o inteligenci květin, o životě mravenců, včel či termitů. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Maurice Maeterlinck byl belgický literát vlámského původu, představitel symbolismu.
V roce 1911 mu byla udělena Nobelova cena za: Mnohostrannou literární činnost a zejména za jeho dramatické práce, které se vyznačují bohatou fantazií a poetickým idealismem a které odhalují hlubokou inspiraci a tajemně oslovují lidský cit a imaginaci.

Maurice Maeterlinck byl pro ty, kdo ho znali, myslitel a plachý člověk, který se dokázal otevřeně projevit pouze v intimním prostředí. Obdařen velmi citlivou duší se pozvedá do výšin, kde morálka a logika se přibližuje náboženskému cítění, aniž se zabývá Dogmatem.

Dílo Maurice Maeterlincka:

Třebaže je Maurice Maeterlinck Vlám z Flander, používá při psaní subtilní, pružnou a harmonickou francouzštinu. Je uznávaným géniem svého rodu a zosobněním vlámské země. Maeterlinck je ve své poezii, esejích a divadelních hrách představitelem symbolismu. V symbolistním dramatu je téměř potlačen děj ve prospěch vyjádření vnitřních stavů člověka, jeho vztahu k životu a smrti, mystiky a stínů lidského putování životem od zrození až k smrti. Občas se tu objevují náznaky okultismu.

Palléas a Mélisande – drama, které se dočkalo hudebního zpracování (Claude Debussy).
Autorův niterný vztah k přírodě se projevuje ve známých, oblíbených dílech např. o inteligenci květin, o životě mravenců, včel či termitů.