zavřít
Maurice Maeterlinck

dramatik, básník, esejista

Narození:
29. 8. 1862 , Gent, Belgie
Úmrtí:
6. 5. 1949  ve věku 86 let,  Nice, Francie  †
Znamení:
panna  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

5 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Maurice Maeterlinck byl belgický básník, esejista a dramatik. Byl nejvýznamnějším představitelem francouzsky psaného symbolistního divadla. Nositel Nobelovy ceny. Maurice Maeterlinck pocházel ze zámožné rodiny. To mu umožnilo studovat práva v Gentu a v Paříži. Advokátní praxi se věnoval necelých deset let. K literární tvorbě ho přivedla básnická a kritická spolupráce s různými časopisy. Zvolil si literární tvorbu za své životní povolání. Svá díla psal francouzsky. Od roku 1897 žil Maurice Maeterlinck převážně ve Francii. V roce 1911 získal Nobelovu cenu za literaturu. Dílo Maurice Maeterlincka: Maurice Maeterlinck se uplatnil především jako dramatik. Stal se nejvýznamnějším představitelem francouzsky psaného symbolistního divadla. Dramatická tvorba: V tajemné atmosféře oživil autor osudovost antického dramatu. Princezna Maleina – 1889 Pelleas a Melisanda – 1893 Monna Vanna – 1902 V některých hrách je člověk neustále pronásledován přízrakem nevyhnutelné smrti a neznámými silami: Vetřelkyně – 1890 Slepci – 1890 Vnitřek – 1894 Modrý pták – 1908, pohádková alegorie o hledání štěstí. Je to snové putování dvou dětí za modrým ptákem, který v sobě skrývá tajemství podstaty věcí a štěstí. Je oslavou krásy skutečného, vnitřního života. Hra byla poprvé uvedena v Moskvě Stanislavským a ovlivnila i dramatickou tvorbu mnohých spisovatelů. Poezie: V prvních básních byl autor ovlivněn symbolismem: Skleníky – 1889 Dvanáct písní – 1896 Eseje: Maeterlinck napsal též řadu esejí s filozofickými a přírodopisnými náměty: Moudrost a osud – 1898 Život včel – 1901 Inteligence květin – 1907 Život mravenců – 1930 Velká brána – 1939 Smrt – 1913. Tato esej vzbudila velkou pozornost. Autor se v ní vyslovil pro eutanazii jako osvobození od utrpení. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Maurice Maeterlinck byl belgický básník, esejista a dramatik. Byl nejvýznamnějším představitelem francouzsky psaného symbolistního divadla. Nositel Nobelovy ceny.

Maurice Maeterlinck pocházel ze zámožné rodiny. To mu umožnilo studovat práva v Gentu a v Paříži. Advokátní praxi se věnoval necelých deset let. K literární tvorbě ho přivedla básnická a kritická spolupráce s různými časopisy. Zvolil si literární tvorbu za své životní povolání. Svá díla psal francouzsky.

Od roku 1897 žil Maurice Maeterlinck převážně ve Francii. V roce 1911 získal Nobelovu cenu za literaturu.

Dílo Maurice Maeterlincka:

Maurice Maeterlinck se uplatnil především jako dramatik. Stal se nejvýznamnějším představitelem francouzsky psaného symbolistního divadla.

Dramatická tvorba:
V tajemné atmosféře oživil autor osudovost antického dramatu.
Princezna Maleina – 1889
Pelleas a Melisanda – 1893
Monna Vanna – 1902

V některých hrách je člověk neustále pronásledován přízrakem nevyhnutelné smrti a neznámými silami:
Vetřelkyně – 1890
Slepci – 1890
Vnitřek – 1894

Modrý pták – 1908, pohádková alegorie o hledání štěstí. Je to snové putování dvou dětí za modrým ptákem, který v sobě skrývá tajemství podstaty věcí a štěstí. Je oslavou krásy skutečného, vnitřního života. Hra byla poprvé uvedena v Moskvě Stanislavským a ovlivnila i dramatickou tvorbu mnohých spisovatelů.

Poezie:
V prvních básních byl autor ovlivněn symbolismem:
Skleníky – 1889
Dvanáct písní – 1896

Eseje:
Maeterlinck napsal též řadu esejí s filozofickými a přírodopisnými náměty:
Moudrost a osud – 1898
Život včel – 1901
Inteligence květin – 1907
Život mravenců – 1930
Velká brána – 1939

Smrt – 1913. Tato esej vzbudila velkou pozornost. Autor se v ní vyslovil pro eutanazii jako osvobození od utrpení.

  • Modrý pták vzlétne v Národním divadle

    Novinky, 18. 11. 2015 Hru belgického básníka, spisovatele a dramatika, nositele Nobelovy ceny Maurice Maeterlincka (1862 - 1949) uvede ve čtvrtek 19. listopadu činohra pražského Národního divadla. Modrý pták byl napsán v roce 1908 a je považována za jedno ze stěžejních děl evropského symbolismu. Název hry symbolizuje štěstí a skrývá poetický příběh o snovém putování dětí za Modrým ptákem. V jejich snu splývá minulost s přítomností i budoucností a lidský svět se propojuje se světem zvířat a věcí. … více

Mohli by vás také zajímat…