zavřít
Matěj Milota Zdirad Polák

básník, učitel, voják

Narození:
14. 2. 1788 , Zásmuky
Úmrtí:
31. 3. 1856  ve věku 68 let,  Vídeňské Nové Město  †
Znamení:
vodnář  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Matěj Polák byl básník, zúčastnil se různých vojenských tažení, působil jako profesor na vojenské akademii. Matěj Polák se narodil v rodině ševce. Po skončení studií byl výpomocným učitelem. V napoleonských válkách se přihlásil jako dobrovolník do armády. Jeho vojenská kariéra byla úspěšná, byl stále povyšován a v roce 1849 dosáhl hodnosti generálmajora. Později byl profesorem češtiny a válečné historie na vojenské akademii ve Vídni. Jeho vztah k české kultuře byl ke konci velmi chladný, rodina se zcela poněmčila. Dílo Matěje Poláka: Zpočátku psal Matěj Polák své verše německy. Později však byl získán pro myšlenky národního obrození. V roce 1813 začal uveřejňovat v Hromádkových Prvotinách pěkných umění , první zpěvy své nejznámější básně: Vznešenost přirozenosti – knižně 1819 Vznešenost přírody. Lyrická báseň v šesti zpěvech, která Poláka postavila na první místo v tehdejší české poezii. Je to první česká reflexivní skladba. Vedle dalších drobných básní epických, lyrických a ohlasů lidové poezie (Sil jsem proso, znárodněla), napsal Polák i pozoruhodnou cestopisnou prózu: Cesta do Itálie, uveřejňována 1820 – 22 v Dobroslavu. Vedle své původní tvorby se Polák pokusil i překlady některých romantiků. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Matěj Polák byl básník, zúčastnil se různých vojenských tažení, působil jako profesor na vojenské akademii.

Matěj Polák se narodil v rodině ševce. Po skončení studií byl výpomocným učitelem. V napoleonských válkách se přihlásil jako dobrovolník do armády. Jeho vojenská kariéra byla úspěšná, byl stále povyšován a v roce 1849 dosáhl hodnosti generálmajora. Později byl profesorem češtiny a válečné historie na vojenské akademii ve Vídni. Jeho vztah k české kultuře byl ke konci velmi chladný, rodina se zcela poněmčila.

Dílo Matěje Poláka:

Zpočátku psal Matěj Polák své verše německy. Později však byl získán pro myšlenky národního obrození. V roce 1813 začal uveřejňovat v Hromádkových Prvotinách pěkných umění , první zpěvy své nejznámější básně:

Vznešenost přirozenosti – knižně 1819 Vznešenost přírody. Lyrická báseň v šesti zpěvech, která Poláka postavila na první místo v tehdejší české poezii. Je to první česká reflexivní skladba.

Vedle dalších drobných básní epických, lyrických a ohlasů lidové poezie (Sil jsem proso, znárodněla), napsal Polák i pozoruhodnou cestopisnou prózu:

Cesta do Itálie, uveřejňována 1820 – 22 v Dobroslavu.

Vedle své původní tvorby se Polák pokusil i překlady některých romantiků.