zavřít
Mary Austinová

prozaička

Narození:
9. 9. 1868 , Carlinville, USA
Úmrtí:
13. 8. 1934  ve věku 65 let,  Santa Fe, Nové Mexiko, USA  †
Znamení:
panna  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

3 se líbí, 2 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Mary Austinová byla americká prozaička. Mary Austinová, rozená Hunterová, prožila své neradostné mládí ve všedním maloměstě. Teprve když jako dvacetiletá se přestěhovala s matkou a sourozenci na horskou farmu v Kalifornii, poznala nový svět. Byla to krásná příroda a život kovbojů a Indiánů. Později se vdala, ale prožívala jen trápení. Její dcera byla ochrnutá a manžel nebyl schopen uživit rodinu. Musela se snažit sama, ale to jen posílilo její energickou výbojnost a zvídavost. Od roku 1892 publikovala Mary Austinová v časopisech povídky a črty, poté psala romány z dějin i současnosti Kalifornie. Spolupracovala též s literární družinou v Carmelu, kterou vedli Jack London a G. Sterling. Jako uznávaná spisovatelka cestovala Mary Austinová po Itálii a Anglii, kde ji vítali přední britští spisovatelé. V letech 1912 – 24 žila Mary Austinová v New Yorku. V roce 1924 se rozhodla natrvalo usadit v Novém Mexiku. Zde se rozhodla studovat život a zvyky Indiánů a španělské menšiny. Podporovala místní folklór a domácí výrobu. Usilovala i o státní podporu indiánského školství. Dílo Mary Austinové: Mary Austinová je autorkou 35 knih a množství drobné prózy. Země skrovného deště – 1903, knižní prvotina Geniální žena – 1912, román je autorčiným předním dílem a dotýká se nevyužité tvořivosti žen. Zároveň uplatňovala své náboženské ideje: Kniha o Ježíšovi, kterého vykládala v souvislosti s kamenitým prostředím Palestiny, jež prý obdobně jako prostředí Skalistých hor podporuje kontakt s vesmírným duchovnem. Své vnitřní prožitky i vnější kulturní činnost popsala v dílech: Obzor země – 1932, paměti Hvězdné dobrodružství – 1931, román Americký rytmus – 1923, autorčino nejčtenější pojednání, studující rytmy poezie domácích kmenů a dávající je jako příklad pro bělošskou poezii. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Mary Austinová byla americká prozaička.

Mary Austinová, rozená Hunterová, prožila své neradostné mládí ve všedním maloměstě. Teprve když jako dvacetiletá se přestěhovala s matkou a sourozenci na horskou farmu v Kalifornii, poznala nový svět. Byla to krásná příroda a život kovbojů a Indiánů. Později se vdala, ale prožívala jen trápení. Její dcera byla ochrnutá a manžel nebyl schopen uživit rodinu. Musela se snažit sama, ale to jen posílilo její energickou výbojnost a zvídavost.

Od roku 1892 publikovala Mary Austinová v časopisech povídky a črty, poté psala romány z dějin i současnosti Kalifornie. Spolupracovala též s literární družinou v Carmelu, kterou vedli Jack London a G. Sterling.

Jako uznávaná spisovatelka cestovala Mary Austinová po Itálii a Anglii, kde ji vítali přední britští spisovatelé.

V letech 1912 – 24 žila Mary Austinová v New Yorku. V roce 1924 se rozhodla natrvalo usadit v Novém Mexiku. Zde se rozhodla studovat život a zvyky Indiánů a španělské menšiny.
Podporovala místní folklór a domácí výrobu. Usilovala i o státní podporu indiánského školství.

Dílo Mary Austinové:

Mary Austinová je autorkou 35 knih a množství drobné prózy.

Země skrovného deště – 1903, knižní prvotina

Geniální žena – 1912, román je autorčiným předním dílem a dotýká se nevyužité tvořivosti žen.

Zároveň uplatňovala své náboženské ideje:
Kniha o Ježíšovi, kterého vykládala v souvislosti s kamenitým prostředím Palestiny, jež prý obdobně jako prostředí Skalistých hor podporuje kontakt s vesmírným duchovnem.

Své vnitřní prožitky i vnější kulturní činnost popsala v dílech:
Obzor země – 1932, paměti
Hvězdné dobrodružství – 1931, román

Americký rytmus – 1923, autorčino nejčtenější pojednání, studující rytmy poezie domácích kmenů a dávající je jako příklad pro bělošskou poezii.

  • HIV pozitivní Freddie Mercury: Místo posledního spočinutí obestřeno tajemstvím

    Blesk, 23. 11. 2021 23. listopadu 1991, přesně před 30 lety zpěvák Freddie Mercury vydal oficiální prohlášení o svém zdravotním stavu. Potvrdil domněnky, které měli nejenom lidé v jeho okolí, ale také fanoušci po celém světě. Onemocněl nevyléčitelnou nemocí AIDS. Pouhý den po svém prohlášení zemřel. Jeho popel ale nedostal jeho životní partner Jim Hutton, ale jeho expřítelkyně a životní láska Mary Austinová. … více

  • Rami Malek poprvé veřejně potvrdil, že žije s Lucy Boynton

    Odhaleno.cz, 9. 1. 2019 Film Bohemian Rhapsody přinesl Ramimu Malekovi nejen světovou slávu, ale také životní lásku. Tento týden přitom poprvé přiznal, že s kolegyní Lucy Boynton, která ve filmu hraje Mary Austinovou, v soukromí udržuje partnerský vztah. … více

Hledáte také jako: Mary Austin
Rychlá navigace:novinky |diskuse

Mohli by vás také zajímat…