zavřít
Mario Benedetti

básník, prozaik

Věk:
101
Narození:
14. 9. 1920 , Paso de los Toros, Tacuarembo, Uruguay
Znamení:
panna   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Mario Benedetti je uruguayský spisovatel, výrazná osobnost latinskoamerické kultury. Mario Benedetti absolvoval Gymnázium v Montevideu. Poté prošel různými zaměstnáními jako např. prodavač, stenograf, účetní nebo novinář. Na pozvání kubánské vlády pobýval v letech 1967 - 68 v Havaně., kde pracoval ve vydavatelství Casa de las Américas. V roce 1973 musel z politických důvodů opustit Uruguay. Dvanáct let žil v exilu v Peru, Argentině a Španělsku. Pobytu v těchto zemích využil pro obohacení své tvorby. Po návratu do Uruguaye žil Mario Benedetti střídavě v Montevideu a Madridu. Dílo Maria Benedettiho: Dílo Maria Benedettiho je obsáhlé a všestranné. Napsal více než sedmdesát děl všech žánrů. Patří k nim básně, písňové texty, povídky, romány, eseje, drama a literárněkritické práce. Poezie: Sbírky básní: Nesmazatelný podvečer - 1945, debut Básně z kanceláře - 1956 Básně dnešního dne - 1961 Další sbírky básní jsou politicky motivovány, jejich tematem je diktatura, exod Uruguayců ze země, život v exilu a po něm: Dům a cihla - 1977 Vítr exilu - 1982 Zeměpisy - 1984 Babylonské samoty - 1991 Zapomnění je plné paměti - 1995 Benedetti také tvořil ve spolupráci se zpěváky básně, jako písňové texty: Jih také existuje - 1985 Písně z tohoto světa - 1988 Próza: Příměří - 1960, román, který se stal prvním uruguayským bestsellerem, v českém překladu pod názvem Chvíle oddechu. Je to příběh milostného vzplanutí stárnoucího úředníka k mladé kolegyni. Rozvíjející se cit mění hrdinův postoj ke světu, ale jeho neschopnost rozhodnout se včas, je pro něho osudovou chybou. Jeho životní láska Laura umírá a jeho čeká opět jen prázdnota a osamění. Román byl přeložen do devatenácti jazyků, zfilmován a zdramatizován, dočkal se více než stovky vydání. Díky za oheň - 1965, román se zabývá závažným společenským problémem - korupcí. Montevideané - 1959, kniha povídek Jaro s rozbitým nárožím - 1982. Román byl v roce 1987 oceněn cenou Amnesty International Zlatý plamen. Čtení z kávy - 1992, román se svým složením blíží souboru povídek. Hlavní hrdina Claudius se ve svých vzpomínkách vrací do dětství a ke svému dospívání. Psaní do schránky času - 1999, soubor povídek z období zrání a stáří člověka. Benedetti je také autorem dramatu: Pedro a kapitán - 1979 Významné jsou i jeho literárněkritické práce. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Mario Benedetti je uruguayský spisovatel, výrazná osobnost latinskoamerické kultury.

Mario Benedetti absolvoval Gymnázium v Montevideu. Poté prošel různými zaměstnáními jako např. prodavač, stenograf, účetní nebo novinář. Na pozvání kubánské vlády pobýval v letech 1967 - 68 v Havaně., kde pracoval ve vydavatelství Casa de las Américas. V roce 1973 musel z politických důvodů opustit Uruguay. Dvanáct let žil v exilu v Peru, Argentině a Španělsku. Pobytu v těchto zemích využil pro obohacení své tvorby.

Po návratu do Uruguaye žil Mario Benedetti střídavě v Montevideu a Madridu.

Dílo Maria Benedettiho:

Dílo Maria Benedettiho je obsáhlé a všestranné. Napsal více než sedmdesát děl všech žánrů. Patří k nim básně, písňové texty, povídky, romány, eseje, drama a literárněkritické práce.

Poezie:
Sbírky básní:
Nesmazatelný podvečer - 1945, debut
Básně z kanceláře - 1956
Básně dnešního dne - 1961

Další sbírky básní jsou politicky motivovány, jejich tematem je diktatura, exod Uruguayců ze země, život v exilu a po něm:
Dům a cihla - 1977
Vítr exilu - 1982
Zeměpisy - 1984
Babylonské samoty - 1991
Zapomnění je plné paměti - 1995

Benedetti také tvořil ve spolupráci se zpěváky básně, jako písňové texty:
Jih také existuje - 1985
Písně z tohoto světa - 1988

Próza:

Příměří - 1960, román, který se stal prvním uruguayským bestsellerem, v českém překladu pod názvem Chvíle oddechu. Je to příběh milostného vzplanutí stárnoucího úředníka k mladé kolegyni. Rozvíjející se cit mění hrdinův postoj ke světu, ale jeho neschopnost rozhodnout se včas, je pro něho osudovou chybou. Jeho životní láska Laura umírá a jeho čeká opět jen prázdnota a osamění. Román byl přeložen do devatenácti jazyků, zfilmován a zdramatizován, dočkal se více než stovky vydání.

Díky za oheň - 1965, román se zabývá závažným společenským problémem - korupcí.
Montevideané - 1959, kniha povídek

Jaro s rozbitým nárožím - 1982. Román byl v roce 1987 oceněn cenou Amnesty International Zlatý plamen.

Čtení z kávy - 1992, román se svým složením blíží souboru povídek. Hlavní hrdina Claudius se ve svých vzpomínkách vrací do dětství a ke svému dospívání.

Psaní do schránky času - 1999, soubor povídek z období zrání a stáří člověka.

Benedetti je také autorem dramatu:
Pedro a kapitán - 1979

Významné jsou i jeho literárněkritické práce.