zavřít
Maria Isabel Barreno

prozaička

Věk:
82
Narození:
10. 7. 1939 , Lisabon, Portugalsko
Znamení:
rak   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Maria Isabe Barreno je portugalská prozaička. Maria Isabel Barreno vystudovala historii a filozofické vědy v Lisabonu. Svými povídkami přispívala do časopisu Análise Social, byla šéfredaktorkou časopisu Marie Claire.Byla aktivní bojovnicí za emancipaci žen, přednášela i v USA. Jako spolutvůrkyně provokativně erotické prózy namířené proti salazarovské cenzuře byla soudně stíhána – Novas cartas portuguesas – 1972, (Nové portugalské listy). Dílo Marii Isabel Barreno: Romány: V 60. letech byla tvorba Marii Izabel Barreno ovlivněna francouzským novým románem, zejména v románu: Crónica do tempo – 1990, (Kronika času) V 80. letech v jejích prózách převládá důraz na imaginaci a fantazii. Autorčin styl je charakterizován rovněž lyrizmem: O inventário de Ana – 1982, (Annin inventář). O senhor das ilhas – 1994, (Pán ostrovů). Děj se odehrává na Kapverdských ostrovech v době kolonizace. De noite as 8rvores sáo negras – 1968, (V noci jsou stromy černé) A morte da máe – 1972, (Matčina smrt) O falso neutro – 1985, (Nepravé neutrum) Célia e Celina – 1985 O mundo sobre o outro desbotado – 1986, (Svět nad tím druhým vybledlým) O cháo salgado – 1992, (Posolená zem) Povídky: Contos analógicos – 1983, (Analogické povídky) O enviado – 1991, (Vyslaný) Os sensos incomuns – 1993, (Mimosmyslové vnímání). Soubor povídek za který autorka obdržela Velkou cenu Portugalské asociace spisovatelů a cenu PEN klubu. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Maria Isabe Barreno je portugalská prozaička.

Maria Isabel Barreno vystudovala historii a filozofické vědy v Lisabonu. Svými povídkami přispívala do časopisu Análise Social, byla šéfredaktorkou časopisu Marie Claire.Byla aktivní bojovnicí za emancipaci žen, přednášela i v USA. Jako spolutvůrkyně provokativně erotické prózy namířené proti salazarovské cenzuře byla soudně stíhána – Novas cartas portuguesas – 1972, (Nové portugalské listy).

Dílo Marii Isabel Barreno:

Romány:
V 60. letech byla tvorba Marii Izabel Barreno ovlivněna francouzským novým románem, zejména v románu:

Crónica do tempo – 1990, (Kronika času)

V 80. letech v jejích prózách převládá důraz na imaginaci a fantazii. Autorčin styl je charakterizován rovněž lyrizmem:
O inventário de Ana – 1982, (Annin inventář).

O senhor das ilhas – 1994, (Pán ostrovů). Děj se odehrává na Kapverdských ostrovech v době kolonizace.

De noite as 8rvores sáo negras – 1968, (V noci jsou stromy černé)
A morte da máe – 1972, (Matčina smrt)
O falso neutro – 1985, (Nepravé neutrum)
Célia e Celina – 1985
O mundo sobre o outro desbotado – 1986, (Svět nad tím druhým vybledlým)
O cháo salgado – 1992, (Posolená zem)

Povídky:
Contos analógicos – 1983, (Analogické povídky)
O enviado – 1991, (Vyslaný)

Os sensos incomuns – 1993, (Mimosmyslové vnímání). Soubor povídek za který autorka obdržela Velkou cenu Portugalské asociace spisovatelů a cenu PEN klubu.

Hledáte také jako: Maria Isabel Barrenoová
Rychlá navigace:novinky |diskuse