zavřít
Ľubomír Feldek

dramatik, spisovatel, básník

Věk:
86
Narození:
9. 10. 1936 , Žilina, Československo
Znamení:
váhy   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

18 se líbí, 6 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Ľubomír Feldek se narodil roku 1936 v Žilině. Odmaturoval v roku 1954 na střední škole v Žilině. Na Vysoké škole pedagogické v Bratislavě studoval slovenský jazyk a literaturu. Počas vysokoškolského studia pracoval jako redaktor ve vydavatelství Mladé letá, ale v roce 1958 musel redakci opustit. Slovenský spisovatel se v tomto období totiž spolu s J. Stachem, J. Mihalkovičem, J. Ondrušem a J. Šimonovičem představili jako skupina básniků s uceleným a promyšlene formulovaným uměleckým programem v oblasti poezie, uměleckého překladu a tvorby pro děti a mládež. Posléze byli označovaní pojmem "trnavská skupina". V letech 1960 - 1961 byl Ľubomír Feldek redaktorem závodního časopisu v Nižnej na Orave. Jako spisovatel v svobodném povolání působil v letech 1961 - 1973, kdy se stal vedoucim redaktorem oddělení původní a překladové poezie. Zároveň byl dramaturgem divadla Poetického souboru Nová scéna v Bratislavě. V roce 1989 veřejne vystupoval proti komunistickému režimu, protestoval proti zatknutí Václava Havla, podpsal manifest Několik vět a byl jedným ze zakladatelů hnutí Verejnosť proti násiliu. Od května 1990 vedl kulturní přílohu Ahoj, Európa deníku Verejnosť. Spisovatel debutoval v roku 1961 sbírkou Jedinný slaný domov. Jak čtenáři, tak i literárni kritici ji přijali s pozitívním ohlasem. Především její druhá čast - rozsáhlá básnická skladba Severné leto zaujala literární kritiku a naplno odkryla výjimečný básnický talent mladého autora. Po debutu nasledovaly sbírky Kriedový kruh (1970), Paracelsus (1973), Dvaja okolo stola (1976), Poznámky na epos (1980). V prózach a básních pro děti je dominantní především princíp partnerského dialogu dospělého a dítěte. Spisovatel jimi prišel s novou podobou slovenské literatury pro děti. K takovým dílům patří knihy Hra pre tvoje modré oči, Zelené jelene, Zlatúšik, Modrá kniha rozprávok, či Zelená kniha rozprávok. Jedinným spisovatelovým prozaickým dílem pro dospelé je román Van Stiphout z roku 1980. Ocenenia:- 1961: Cena Ivana Krasku za debut Jediný slaný domov - 1976: Zápis na Čestnú listinu Hansa Christiana Andersena za Modrú knihu rozprávok (Atény) - 1979: titul Zaslúžilý umelec - 2007: Puškinova medaila za preklad výberu z tvorby Sergeja Jesenina Neodovzdaná lýra, Moskva - 2008: Krištáľové krídlo 2007, v kategórii Literatúra a publicistika …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Ľubomír Feldek se narodil roku 1936 v Žilině. Odmaturoval v roku 1954 na střední škole v Žilině. Na Vysoké škole pedagogické v Bratislavě studoval slovenský jazyk a literaturu.

Počas vysokoškolského studia pracoval jako redaktor ve vydavatelství Mladé letá, ale v roce 1958 musel redakci opustit.

Slovenský spisovatel se v tomto období totiž spolu s J. Stachem, J. Mihalkovičem, J. Ondrušem a J. Šimonovičem představili jako skupina básniků s uceleným a promyšlene formulovaným uměleckým programem v oblasti poezie, uměleckého překladu a tvorby pro děti a mládež. Posléze byli označovaní pojmem "trnavská skupina".

V letech 1960 - 1961 byl Ľubomír Feldek redaktorem závodního časopisu v Nižnej na Orave.

Jako spisovatel v svobodném povolání působil v letech 1961 - 1973, kdy se stal vedoucim redaktorem oddělení původní a překladové poezie. Zároveň byl dramaturgem divadla Poetického souboru Nová scéna v Bratislavě.

V roce 1989 veřejne vystupoval proti komunistickému režimu, protestoval proti zatknutí Václava Havla, podpsal manifest Několik vět a byl jedným ze zakladatelů hnutí Verejnosť proti násiliu.

Od května 1990 vedl kulturní přílohu Ahoj, Európa deníku Verejnosť.

Spisovatel debutoval v roku 1961 sbírkou Jedinný slaný domov. Jak čtenáři, tak i literárni kritici ji přijali s pozitívním ohlasem. Především její druhá čast - rozsáhlá básnická skladba Severné leto zaujala literární kritiku a naplno odkryla výjimečný básnický talent mladého autora. Po debutu nasledovaly sbírky Kriedový kruh (1970), Paracelsus (1973), Dvaja okolo stola (1976), Poznámky na epos (1980).

V prózach a básních pro děti je dominantní především princíp partnerského dialogu dospělého a dítěte. Spisovatel jimi prišel s novou podobou slovenské literatury pro děti. K takovým dílům patří knihy Hra pre tvoje modré oči, Zelené jelene, Zlatúšik, Modrá kniha rozprávok, či Zelená kniha rozprávok.

Jedinným spisovatelovým prozaickým dílem pro dospelé je román Van Stiphout z roku 1980.

Ocenenia:
- 1961: Cena Ivana Krasku za debut Jediný slaný domov
- 1976: Zápis na Čestnú listinu Hansa Christiana Andersena za Modrú knihu rozprávok (Atény)
- 1979: titul Zaslúžilý umelec
- 2007: Puškinova medaila za preklad výberu z tvorby Sergeja Jesenina Neodovzdaná lýra, Moskva
- 2008: Krištáľové krídlo 2007, v kategórii Literatúra a publicistika

  • Slavný slovenský básník Ľubomír Feldek pro PL. O zbytečném heroizování Listopadu 89, střetu kultur za migrační krize i o Klausovi s Koženým

    Parlamentnílisty.cz, 6. 12. 2015 ROZHOVOR Zbytečné je například heroizování Něžné revoluce, přece se nikomu nic nestalo, tak proč by si tu někdo měl hrát na hrdinu? Já zas a znova opakuji, že to byla jen ta poslední kapka, která přetekla a skutečnými hrdiny nejsme my, ale naši otcové, kteří seděli ve vězení. A na druhé straně si zas myslím, že by se neměla bagatelizovat ani komunistická minulost. Vidím, že pomalu vypadávají ze hry jako nedůležití i takoví komunisté, kteří si to rozhodně nezaslouží. Nikdy jsem nebyl politik ani politolog, ale i když se na to dívám z ryze spisovatelského pohledu, tedy z pohledu člověka, jehož vždy nejvíc zajímalo, jak si na tom stojíme v otázce svobody projevu – tak vždy budu tvrdit, že pozitivní vývoj v této otázce by nebyl možný bez komunistů, kteří se o něj zasloužili – překvapuje člověk Listopadu 89, básník, prozaik, dramatik a překladatel Ľubomír Feldek. … více

Události – Ľubomír Feldek

| celý kalendář
  • 87. narozeniny

Vztahy – Ľubomír Feldek