zavřít
Lope Félix de Vega Carpio

dramatik

Narození:
25. 11. 1562 , Madrid, Španělsko
Úmrtí:
27. 8. 1635  ve věku 72 let,  Madrid, Španělsko  †
Znamení:
střelec  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

3 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Lope Félix de Vega Caprio byl španělský dramatik tzv. zlatého věku, současník Shakespearův, vrcholný představitel španělské renesanční dramatiky. Vega Caprio se narodil v nezámožné rodině. Již od dětství se u něho projevoval literární talent, ale i sklon k dobrodružství. Ve dvanácti letech tajně uprchl z domova a nechal se najmout do služeb ávilského biskupa. Byl i vojákem, sekretářem šlechticů, pro své milostné pletky byl na osm let vypovězen z Madridu. Po udělení královské milosti se v roce 1610 vrátil znovu do Madridu, poslední léta svého života prožil v kajícnosti. Za své hry byl velice oslavován. Dílo Lope Felixe de Vega Carpia: Vega Carpio patří k nejplodnějším autorům všech dob, byl nazýván "div přírody". Napsal údajně více než 1500 her, dochovalo se jich 426. Jeho autorství však u 112 her není bezpečně prokázáno. Úsilí o vytvoření španělského dramatu popsal teoreticky ve spise Nové umění jak psát komedie - 1609 Jeho komedie neuznává aristotelská pravidla, mísí různé žánry, jeho hry mají vypjatý děj bez psychologizování. Určuje počet dějství na tři. Námětově čerpá z různých oblastí: Mytologie: Adonis a Venuše Náboženství: Narození Kristovo Barlaam a Josafat Antická historie: Vypálený Řím Historie jiných národů: Císařská koruna Otakarova - ústřední postavou je Přemysl Otakar II. a hlavně ze španělských národních dějin. Jeho historické hry mají poměrně malý počet postav. Patří k nim tyranský šlechtic, jeho poddaný, neohrožený venkovan a král jako strážce a obnovitel spravedlnosti. Král nejlepší soudce Král don Pedro u Madridu Sudí zalamejský - tato hra byla později mistrně zpracovaná Calderónem. Ovčí pramen - též Fuente Ovejuna, jedna z nejlepších autorových her, patřící dodnes k živým hrám, založená na skutečné události. Vzbouření vesničanů proti zvůli církevního hodnostáře a jeho tyranství a královo rozhodnutí o jeho potrestání smrtí. Vega Carpo vytvořil rovněž španělské národní drama své doby, tzv. drama pláště a kordu: Zahradníkův pes Zázračný pramen madridský Pošetilá dáma Sedlák svým pánem Učitel tance Chytrá milenka Vzbouření v blázinci Vega Carpio psal také prózu a poezii: Lyrická poezie, zejména milostná vyšla v několika sbírkách. V epických básních se zaměřil hlavně na epizody ze života historických osobností. Lidské rýmy - 1602 Posvátné rýmy - 1614 Lidské i božské rýmy licenciáta Tomé de Burguillos - 1634 Prózu propojoval s poezií, psal pastýřské romány: La Dorotea - 1632, román s autobiografickými prvky …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Lope Félix de Vega Caprio byl španělský dramatik tzv. zlatého věku, současník Shakespearův, vrcholný představitel španělské renesanční dramatiky.

Vega Caprio se narodil v nezámožné rodině. Již od dětství se u něho projevoval literární talent, ale i sklon k dobrodružství. Ve dvanácti letech tajně uprchl z domova a nechal se najmout do služeb ávilského biskupa. Byl i vojákem, sekretářem šlechticů, pro své milostné pletky byl na osm let vypovězen z Madridu. Po udělení královské milosti se v roce 1610 vrátil znovu do Madridu, poslední léta svého života prožil v kajícnosti. Za své hry byl velice oslavován.

Dílo Lope Felixe de Vega Carpia:

Vega Carpio patří k nejplodnějším autorům všech dob, byl nazýván "div přírody". Napsal údajně více než 1500 her, dochovalo se jich 426. Jeho autorství však u 112 her není bezpečně prokázáno.

Úsilí o vytvoření španělského dramatu popsal teoreticky ve spise
Nové umění jak psát komedie - 1609

Jeho komedie neuznává aristotelská pravidla, mísí různé žánry, jeho hry mají vypjatý děj bez psychologizování. Určuje počet dějství na tři.

Námětově čerpá z různých oblastí:
Mytologie:
Adonis a Venuše

Náboženství:
Narození Kristovo
Barlaam a Josafat


Antická historie:
Vypálený Řím

Historie jiných národů:
Císařská koruna Otakarova - ústřední postavou je Přemysl Otakar II.

a hlavně ze španělských národních dějin.

Jeho historické hry mají poměrně malý počet postav. Patří k nim tyranský šlechtic, jeho poddaný, neohrožený venkovan a král jako strážce a obnovitel spravedlnosti.

Král nejlepší soudce
Král don Pedro u Madridu
Sudí zalamejský
- tato hra byla později mistrně zpracovaná Calderónem.

Ovčí pramen - též Fuente Ovejuna, jedna z nejlepších autorových her, patřící dodnes k živým hrám, založená na skutečné události. Vzbouření vesničanů proti zvůli církevního hodnostáře a jeho tyranství a královo rozhodnutí o jeho potrestání smrtí.

Vega Carpo vytvořil rovněž španělské národní drama své doby, tzv. drama pláště a kordu:
Zahradníkův pes
Zázračný pramen madridský
Pošetilá dáma
Sedlák svým pánem
Učitel tance
Chytrá milenka
Vzbouření v blázinci


Vega Carpio psal také prózu a poezii:
Lyrická poezie, zejména milostná vyšla v několika sbírkách. V epických básních se zaměřil hlavně na epizody ze života historických osobností.

Lidské rýmy - 1602
Posvátné rýmy - 1614
Lidské i božské rýmy licenciáta Tomé de Burguillos - 1634

Prózu propojoval s poezií, psal pastýřské romány:
La Dorotea - 1632, román s autobiografickými prvky