zavřít
Libuše Moníková

prozaička, esejistka

Narození:
30. 8. 1945 , Praha
Úmrtí:
12. 1. 1998  ve věku 52 let,  Berlín, Německo  †
Znamení:
panna  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Libuše Moníková byla exilová autorka existenciálně laděných románů,esejistka. Libuše Moníková absolvovala SVVŠ. Od roku 1963 studovala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy anglistiku a germanistiku, absolvovala v roce 1970. Rok poté emigrovala do SRN. Zde působila na vysoké škole v Kasselu, na univerzitě v Brémách a 1978 – 81 jako učittelka. Od roku 1981 žila L. Moníková jako svoobodná spisovatelka ve Frankfurtu nad Mohanem, později v Berlíně. V roce 1993 se stala členkou Německé akademie pro jazyk a slovesnost. Za práci Zámek, Alef a Vařený dort, která svým titulem naráží na F. Kafku, J.L.Borgese a Povídání o pejskovi a kočičce Josefa Čapka, dostala v roce 1989 Cenu F. Kafky. Dílo Libuše Moníkové: Libuše Moníková psala pouze německy. Styl jejich próz je hodnocen jako drsný a nevlídný. Jedním z jejich témat je vynucená nebo zvolená izolace. První dvě prózy vydala Moníková v Berlíně, další v Mnichově. Romány: Zhanobení – 1981, hrdinka tohoto příběhu prožívá trauma ze znásilnění a poté ze zabití násilníka. Pavana za mrtvou infantku – 1983, s řadou autobiografických prvků zobrazuje krizi ženy intelektuálky. Fasáda – 1987, autorka využívá postupu dobrodružného románu. Hořce líčí klid normalizovaných poměrů ve střední a východní Evropě v 70. a 80. letech. Její způsob vyprávění vrhá světlo na charaktery, které spojuje nedokončené restaurování jedné zámecké fasády. Ledová tříšť – 1992, příběh mladé emigrantky z Prahy, která se zamiluje do dvakrát staršího grónského učitele českého původu.Jejich vztah, plný různých peripetií, ukazuje na složitost komunikace mezi dvěma emigraničními generacemi. Zjasněná noc – 1996, o existenciální bolesti ze ztráty vlasti a marném návratu do porevoluční Prahy. Eseje: Libuše Moníková publikovala také recenze a eseje. Pražská okna – 1994, Sbírka esejů, autorka se v ní mj. vyslovila pro větší pozornost dílu Ladislava Klímy a portrétovala Milenu Jesenskou. O Německu – 1991, mnichovská přednáška, v níž se autorka zamýšlela nad česko – německými vztahy a vyslovila se pro smíření. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Libuše Moníková byla exilová autorka existenciálně laděných románů,esejistka.

Libuše Moníková absolvovala SVVŠ. Od roku 1963 studovala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy anglistiku a germanistiku, absolvovala v roce 1970. Rok poté emigrovala do SRN. Zde působila na vysoké škole v Kasselu, na univerzitě v Brémách a 1978 – 81 jako učittelka.

Od roku 1981 žila L. Moníková jako svoobodná spisovatelka ve Frankfurtu nad Mohanem, později v Berlíně. V roce 1993 se stala členkou Německé akademie pro jazyk a slovesnost. Za práci Zámek, Alef a Vařený dort, která svým titulem naráží na F. Kafku, J.L.Borgese a Povídání o pejskovi a kočičce Josefa Čapka, dostala v roce 1989 Cenu F. Kafky.

Dílo Libuše Moníkové:
Libuše Moníková psala pouze německy. Styl jejich próz je hodnocen jako drsný a nevlídný. Jedním z jejich témat je vynucená nebo zvolená izolace. První dvě prózy vydala Moníková v Berlíně, další v Mnichově.

Romány:
Zhanobení – 1981, hrdinka tohoto příběhu prožívá trauma ze znásilnění a poté ze zabití násilníka.

Pavana za mrtvou infantku – 1983, s řadou autobiografických prvků zobrazuje krizi ženy intelektuálky.

Fasáda – 1987, autorka využívá postupu dobrodružného románu. Hořce líčí klid normalizovaných poměrů ve střední a východní Evropě v 70. a 80. letech. Její způsob vyprávění vrhá světlo na charaktery, které spojuje nedokončené restaurování jedné zámecké fasády.

Ledová tříšť – 1992, příběh mladé emigrantky z Prahy, která se zamiluje do dvakrát staršího grónského učitele českého původu.Jejich vztah, plný různých peripetií, ukazuje na složitost komunikace mezi dvěma emigraničními generacemi.

Zjasněná noc – 1996, o existenciální bolesti ze ztráty vlasti a marném návratu do porevoluční Prahy.

Eseje:
Libuše Moníková publikovala také recenze a eseje.
Pražská okna – 1994, Sbírka esejů, autorka se v ní mj. vyslovila pro větší pozornost dílu Ladislava Klímy a portrétovala Milenu Jesenskou.

O Německu – 1991, mnichovská přednáška, v níž se autorka zamýšlela nad česko – německými vztahy a vyslovila se pro smíření.

Hledáte také jako: Libuše Moník
Rychlá navigace:novinky |diskuse