zavřít
Li Po

básník

Narození:
701 , Čína
Úmrtí:
10. 11. 762  ve věku 61 let,  Čína  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

7 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Li Po, vlastním jménem Li Tchaj-po, byl čínský básník, jehož dílo bylo inspirací pro japonské a korejské básníky, byl překládán i v západních zemích. Život a dílo nejznámějšího básníka staré Číny Li Po jsou opředeny mnoha pověstmi. Vedl bouřlivácký a tulácký život člověka nespoutaného žádnými rodinnými a společenskými konvencemi. Byl oblíbeným společníkem a pijákem vína. Část života prožil ve vyhnanství. Podle legendy utonul, když v opilosti chtěl zachytit v řece odraz měsíce. Dílo básníka Li Po: Z Li Poovy tvorby se zachovalo okolo devítiset básní. Je v nich patrný vliv filozofie taoismu, konfuciánské a buddhistické tradice. Oblíbeným útvarem jeho básní je čtyřverší a osmiverší s různou délkou verše. Charakteristická je pro něho velká představivost, bohatý slovník i smysl pro humor. Velkou část autorovy tvorby tvoří přírodní lyrika, inspirovaná krásou severní a jižní Číny, jak ji poznal na svých toulkách.Oblíbeným motivem jsou obrazy s atmosférou měsíčního svitu. Zajímá se též o slavná místa spojená s historickými událostmi a bájemi. Je mistrem pijácké poezie na oslavu vína a široké škály pocitů při jeho pití. Dalšími náměty jeho básní je láska a přátelství, často hovoří o sobě, někdy s bujarým optimismem, někdy s nostalgií. Jeho dílo bylo překládáno i v západních zemích. U nás řadu jeho básní přebásnil B. Mathesius ve Zpěvech staré Číny. Dále vyšly: Pavilon u zelených vod Měsíc nad průsmykem …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Li Po, vlastním jménem Li Tchaj-po, byl čínský básník, jehož dílo bylo inspirací pro japonské a korejské básníky, byl překládán i v západních zemích.

Život a dílo nejznámějšího básníka staré Číny Li Po jsou opředeny mnoha pověstmi. Vedl bouřlivácký a tulácký život člověka nespoutaného žádnými rodinnými a společenskými konvencemi. Byl oblíbeným společníkem a pijákem vína. Část života prožil ve vyhnanství. Podle legendy utonul, když v opilosti chtěl zachytit v řece odraz měsíce.

Dílo básníka Li Po:

Z Li Poovy tvorby se zachovalo okolo devítiset básní. Je v nich patrný vliv filozofie taoismu, konfuciánské a buddhistické tradice. Oblíbeným útvarem jeho básní je čtyřverší a osmiverší s různou délkou verše. Charakteristická je pro něho velká představivost, bohatý slovník i smysl pro humor.

Velkou část autorovy tvorby tvoří přírodní lyrika, inspirovaná krásou severní a jižní Číny, jak ji poznal na svých toulkách.Oblíbeným motivem jsou obrazy s atmosférou měsíčního svitu. Zajímá se též o slavná místa spojená s historickými událostmi a bájemi. Je mistrem pijácké poezie na oslavu vína a široké škály pocitů při jeho pití. Dalšími náměty jeho básní je láska a přátelství, často hovoří o sobě, někdy s bujarým optimismem, někdy s nostalgií.

Jeho dílo bylo překládáno i v západních zemích. U nás řadu jeho básní přebásnil B. Mathesius ve Zpěvech staré Číny.

Dále vyšly:
Pavilon u zelených vod
Měsíc nad průsmykem