zavřít
Leontina Mašínová

prozaička, básnířka

Narození:
16. 3. 1882 , Plzeň
Úmrtí:
10. 2. 1975  ve věku 92 let,  Lázně Bělohrad  †
Znamení:
ryby  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

11 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Leontina Mašínová byla česká spisovatelka, které byl za její historickou knihu Moravané udělěn v USA od Moravských bratří čestný doktorát. Leontina Mašínová se narodila v Plzni jako dcera lékárníka. Rodina se záhy přestěhovala do Prahy a zanedlouho se opět stěhovala, tentokrát na venkov, do Zbraslavic u Kutné Hory. Když otec brzy nato zemřel, usadila se rodina v Kutné Hoře. Zde navštěvovala Leontina Mašínová základní školu u voršilek a veřejnou měšťanku a nakonec vystudovala církevní učitelský ústav. Po maturitě a aprobaci pro měšťanské školy učila na různých místech v Čechách i na Slovensku. Od roku 1923 se Leontina Mašínová bnatrvalo usadila v Lázních Bělohrad. Ze zdravotních důvodů odešla ve třicátých letech do penze, ale soustavně se věnovala literární tvorbě a cestování doma i v cizině. Dílo Leontiny Mašínové: Dílo Leontiny Mašínové je charakteristické dvěma rysy - jejím učitelským povoláním a dále zájmem o české dějiny nazírané z protestanského náboženského přesvědčení. Pro děti a mládež: Pro děti a mládež napsala Leontina Mašínová desítky próz a básní výchovně zaměřených, některé i s historickou tematikou. Uletělo jaro - 1925 S poutnickou holí - 1936, próza o J. A. Komenském Tiší v zemi - 1940, povídka o počátcích Jednoty v poděbradské době s postavou bratra Jana Palečka, králova šaška Staré zkazky - 1962 Ze slovanských legend a pověstí - 1975 Próza: Hlavní těžiště autorčiny tvorby je v historických prózách. Soustřeďovala se na postavy české náboženské reformace, také k těm, které nevzbuzovaly zájem jiných prozaiků. Milíč z Kroměříže - 1926, životopisný román je obrazem života a doby Husova předchldce v Čechách i v Evropě, a to nejen v privilegovaných vrstvách Hořící sloup - 1936, román je věnovaný jedné z největších osobností předbělohorské Jednoty bratrské Václavu Budovcovi z Budova. Tato hrdinská epopej však přes násilnou Budovcovu smrt nevyznívá beznadějně a obhajuje stavovské povstání jako pozitivní dějinnou událost pro další vývoj národa. Moravané - 1967, historický román oceněný Moravskými bratry v USA čestným doktorátem Nesmrtelný poutník - trilogie s hlavní postavou J. A. Komenským - Mladá léta Jana Amose - 1957 - Do labyrintu světa - 1958 - Planoucí pochodeň - 1961 Z dávných dob - 1969 Poezie: Na trávníčku - 1931 Z Popelčiných oříšků - 1933 Zvířátka a děti - 1934 Z teplých pelíšků - 1942 Skřítek Hrášek - 1972 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Leontina Mašínová byla česká spisovatelka, které byl za její historickou knihu Moravané udělěn v USA od Moravských bratří čestný doktorát.

Leontina Mašínová se narodila v Plzni jako dcera lékárníka. Rodina se záhy přestěhovala do Prahy a zanedlouho se opět stěhovala, tentokrát na venkov, do Zbraslavic u Kutné Hory. Když otec brzy nato zemřel, usadila se rodina v Kutné Hoře. Zde navštěvovala Leontina Mašínová základní školu u voršilek a veřejnou měšťanku a nakonec vystudovala církevní učitelský ústav. Po maturitě a aprobaci pro měšťanské školy učila na různých místech v Čechách i na Slovensku.

Od roku 1923 se Leontina Mašínová >b>natrvalo usadila v Lázních Bělohrad. Ze zdravotních důvodů odešla ve třicátých letech do penze, ale soustavně se věnovala literární tvorbě a cestování doma i v cizině.

Dílo Leontiny Mašínové:

Dílo Leontiny Mašínové je charakteristické dvěma rysy - jejím učitelským povoláním a dále zájmem o české dějiny nazírané z protestanského náboženského přesvědčení.

Pro děti a mládež:
Pro děti a mládež napsala Leontina Mašínová desítky próz a básní výchovně zaměřených, některé i s historickou tematikou.

Uletělo jaro - 1925
S poutnickou holí - 1936, próza o J. A. Komenském

Tiší v zemi - 1940, povídka o počátcích Jednoty v poděbradské době s postavou bratra Jana Palečka, králova šaška

Staré zkazky - 1962
Ze slovanských legend a pověstí - 1975

Próza:
Hlavní těžiště autorčiny tvorby je v historických prózách. Soustřeďovala se na postavy české náboženské reformace, také k těm, které nevzbuzovaly zájem jiných prozaiků.

Milíč z Kroměříže - 1926, životopisný román je obrazem života a doby Husova předchldce v Čechách i v Evropě, a to nejen v privilegovaných vrstvách

Hořící sloup - 1936, román je věnovaný jedné z největších osobností předbělohorské Jednoty bratrské Václavu Budovcovi z Budova. Tato hrdinská epopej však přes násilnou Budovcovu smrt nevyznívá beznadějně a obhajuje stavovské povstání jako pozitivní dějinnou událost pro další vývoj národa.

Moravané - 1967, historický román oceněný Moravskými bratry v USA čestným doktorátem

Nesmrtelný poutník - trilogie s hlavní postavou J. A. Komenským
- Mladá léta Jana Amose - 1957
- Do labyrintu světa - 1958
- Planoucí pochodeň - 1961

Z dávných dob - 1969

Poezie:
Na trávníčku - 1931
Z Popelčiných oříšků - 1933
Zvířátka a děti - 1934
Z teplých pelíšků - 1942
Skřítek Hrášek - 1972

Hledáte také jako: Leontina Mašín
Rychlá navigace:novinky |diskuse