zavřít
Lenka Reinerová

spisovatelka, novinářka

Narození:
17. 5. 1916 , Praha
Úmrtí:
27. 6. 2008  ve věku 92 let,  Praha  †
Znamení:
býk  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

7 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Lenka Reinerová byla poslední českou spisovatelkou píšící německy. Byla iniciátorkou přípravného výboru pro založení Muzea německy psané literatury v Čechách. Lenka Reinerová pocházela z židovské rodině, která bydlela na pražském Karlíně. Po absolvování základní školní docházky navštěvovala německé gymnázium ve Štěpánské ulici. Od roku 1936 pracovala jako novinářka v emigrantském časopise Arbeiter-Illustrierte-Zeitung. Přátelila se s Egonem Erwinem Kischem. Kvůli svému židovskému původu musela Lenka Reinerová v roce 1939 opustit Československo. Odjela do Francie a později do Maroka, kde byla internována v zajateckém táboře. Za pomoci svých přátel dojela až do Mexika, kde působila na vyslanectví československé exilové vlády. V roce 1945 odjela Lenka Reinerová se svým mužem, jugoslávským lékařem a interbrigadistou, Theodorem Balkem do Bělehradu. Během 2. světové války zahynuli v koncentračních táborech všichni její příbuzní. V roce 1948 se Lenka Reinerová vrátila zpět do Československa. Na začátku 50. let byla uvězněna na 15 měsíců ve vyšetřovací vazbě v ruzyňské věznici. V 60. letech pracovala Reinerová jako šéfredaktorka časopisu Im Herzen Europas. Zde také otiskla první německý překlad textů Václava Havla. Po roce 1969 nesměla Lenka Reinerová publikovat, proto se živila překlady a tlumočením. Od začátku 80. let vydává berlínské nakladatelství Aufbau její německy psané knihy. V roce 1999 obdržela ve Výmaru Lenka Reinerová prestižní vyznamenání Schillerring pro německy píšící spisovatele. V roce 2001 jí byla udělena Medaile za zásluhy I. stupně, kterou jí předal prezident České republiky Václav Havel. V roce 2002 se Lenka Reinerová stává čestnou občankou Prahy. V březnu roku 2003 byla poctěna Goetheho medailí - vysokým německým vyznamenáním. V roce 2006 jí udělil německý prezident Horst Köhler jedno z nejvyšších německých vyznamenání, Velký kříž za zásluhy, který jí předal německý velvyslanec v České republice Helmut Elfenkaemper. Dílo Lenky Reinerové: Lenka Reinerová píše v tzv. Prager Deutsch. Její jemný odstín pražské němčiny odráží atmosféru Prahy. Německá vydání: Grenze geschlossen - 1958 Ein für allemal - 1962 Der Ausflug zum Schwanensee - 1983 Es begann in der Melantrichgasse - 1985 Die Premiere - 1989 Das Traumcafé einer Pragerin - 1996 Mandelduft - 1998 Zu Hause in Prag - manchmal auch aderswo - 2000 Alle Farben der Sonne und der Nacht - 2003 Česká vydání: Hranice uzavřeny - 1956 Barva slunce a noci -1969, celý vydaný náklad byl zabaven Sklo a porcelán - česky 1991 Kavárna nad Prahou - 2001, autorka vzpomíná na všechny své přátele a známé, jejichž životy se setkaly v Praze - na Foglara, Langera, Fuchse, Weiskopfa, Kafku a další. Zvláští pozornost věnuje vzpomínkám na svého přítele Egona Erwina Kische. Bez adresy - 2001 Všechny barvy slunce a noci - 2002, kniha byla inspirována životními osudy a vzpomínkami Vůně mandlí - 2003, sbírka povídek …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Lenka Reinerová byla poslední českou spisovatelkou píšící německy. Byla iniciátorkou přípravného výboru pro založení Muzea německy psané literatury v Čechách.

Lenka Reinerová pocházela z židovské rodině, která bydlela na pražském Karlíně. Po absolvování základní školní docházky navštěvovala německé gymnázium ve Štěpánské ulici. Od roku 1936 pracovala jako novinářka v emigrantském časopise Arbeiter-Illustrierte-Zeitung. Přátelila se s Egonem Erwinem Kischem.

Kvůli svému židovskému původu musela Lenka Reinerová v roce 1939 opustit Československo. Odjela do Francie a později do Maroka, kde byla internována v zajateckém táboře. Za pomoci svých přátel dojela až do Mexika, kde působila na vyslanectví československé exilové vlády. V roce 1945 odjela Lenka Reinerová se svým mužem, jugoslávským lékařem a interbrigadistou, Theodorem Balkem do Bělehradu. Během 2. světové války zahynuli v koncentračních táborech všichni její příbuzní.

V roce 1948 se Lenka Reinerová vrátila zpět do Československa. Na začátku 50. let byla uvězněna na 15 měsíců ve vyšetřovací vazbě v ruzyňské věznici.

V 60. letech pracovala Reinerová jako šéfredaktorka časopisu Im Herzen Europas. Zde také otiskla první německý překlad textů Václava Havla.

Po roce 1969 nesměla Lenka Reinerová publikovat, proto se živila překlady a tlumočením. Od začátku 80. let vydává berlínské nakladatelství Aufbau její německy psané knihy.

V roce 1999 obdržela ve Výmaru Lenka Reinerová prestižní vyznamenání Schillerring pro německy píšící spisovatele. V roce 2001 jí byla udělena Medaile za zásluhy I. stupně, kterou jí předal prezident České republiky Václav Havel.

V roce 2002 se Lenka Reinerová stává čestnou občankou Prahy. V březnu roku 2003 byla poctěna Goetheho medailí - vysokým německým vyznamenáním. V roce 2006 jí udělil německý prezident Horst Köhler jedno z nejvyšších německých vyznamenání, Velký kříž za zásluhy, který jí předal německý velvyslanec v České republice Helmut Elfenkaemper.

Dílo Lenky Reinerové:

Lenka Reinerová píše v tzv. Prager Deutsch. Její jemný odstín pražské němčiny odráží atmosféru Prahy.

Německá vydání:
Grenze geschlossen - 1958
Ein für allemal - 1962
Der Ausflug zum Schwanensee - 1983
Es begann in der Melantrichgasse - 1985
Die Premiere - 1989
Das Traumcafé einer Pragerin - 1996
Mandelduft - 1998
Zu Hause in Prag - manchmal auch aderswo - 2000
Alle Farben der Sonne und der Nacht - 2003

Česká vydání:
Hranice uzavřeny - 1956
Barva slunce a noci -1969, celý vydaný náklad byl zabaven
Sklo a porcelán - česky 1991

Kavárna nad Prahou - 2001, autorka vzpomíná na všechny své přátele a známé, jejichž životy se setkaly v Praze - na Foglara, Langera, Fuchse, Weiskopfa, Kafku a další. Zvláští pozornost věnuje vzpomínkám na svého přítele Egona Erwina Kische.

Bez adresy - 2001
Všechny barvy slunce a noci - 2002, kniha byla inspirována životními osudy a vzpomínkami
Vůně mandlí - 2003, sbírka povídek

  • Spisovatelka Anna Fodorová: Nevím, co by si matka o knize myslela

    Novinky, 15. 9. 2021 Každý čerpá inspiraci ze svého života, říká psychoterapeutka, výtvarnice a spisovatelka Anna Fodorová v rozhovoru pro Právo. U nás jí vyšly dvě knihy, ta první, s názvem První terapie, je psychologický román s detektivní zápletkou. Druhá, Lenka, vypráví o její mamince spisovatelce Lence Reinerové. Anna Fodorová žije od roku 1968 v Londýně, kde pracuje jako soukromá psychoterapeutka. … více

  • Rodiče byli hrdinové. Dcera Lenky Reinerové v knize prosviští celé 20. století

    Bleskově, 19. 6. 2021 „Hlavně se nelitovat,“ znělo heslo německy píšící pražské spisovatelky. Znamenalo to zatnout zuby, vytěsnit traumata a zažrat se do práce. … více

  • Lenka Reinerová očima své dcery

    Novinky, 3. 2. 2021 Reportážně laděná próza Anny Fodorové Lenka (Labyrint, 176 stran) je vyprávění dcery pražské německy píšící spisovatelky a novinářky Lenky Reinerové (1916–2008) o společně prožitých posledních letech, v nichž se věnovala jejímu ošetřování. … více

Hledáte také jako: Lenka Reiner
Rychlá navigace:novinky |diskuse

Mohli by vás také zajímat…