zavřít
Ladislav Ballek

prozaik, publicista

Věk:
82
Narození:
2. 4. 1941 ,přidej místo narození
Znamení:
beran   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Ladislav Ballek je prozaik a publicista. Přičinil se o renesanci realismu ve slovenské literatuře po roce 1968. Ladislav Ballek vystudoval Pedagogickou fakultu v Bánské Bystrici. Krátký čas působil jako učitel, pracoval jako novinář a od roku 1972 jako redaktor ve vydavatelství Slovenský spisovatel. V roce 1977 se stal vedoucím literárního odboru Ministerstva kultury SSR, dále náměstkem ředitele Slovenského literárního fondu, tajemníkem Svazu slovenských spisovatelů. V současnosti se Ladislav Ballek začal věnovat profesionálně literatuře a sporadicky politické činnosti. Dílo Ladislava Balleka: Ladislav Ballek je filozofem potřeby spolužití národností, žijících na území jednoho státu a básníkem slovenského jihu. Próza: Útek na zelenú lúku – 1967, novela – debut Púť červená ako ĺilia – 1969, novela Biely vrabec – 1970, román Další tři díla jsou považována za vrchol autorovy tvorby. V nich Ballek ozvláštnil psychologický realismus příběhů lyrizmem evokujícím atmosféru slovenského jihu. Južná pošta – 1974. sbírka krátkých próz, jíž autor vytvořil základní námětovou a poetologickou bázi pro další dva romány. Příběhy jednotlivých próz se odehrávají na slovenském jihu, v prostředí neustálého poválečného napětí. Pomocník – 1977, s podtitulem Kniha o Palánku, č. 1982. V románě se objevuje asketický řeznický mistr Štefan Riečan a mazaný, bez jakýchkoli skurpulí pomocník Volent Lančarič. Ten je nakonec zodpovědný za rodinnou katastrofu. Riečanova rodina se morálně rozpadá. Agáty – 1981, s podtitulem Druhá kniha o Polánku, č. Akáty – 1986. Román tematicky navazuje na román Pomocník. Obsahuje velké epizody bez hlavního hrdiny. Pro Balleka je důležitá v jeho dílech vnitřní textová návaznost. Některé motivy se objevují i v dalších jeho dílech. Na tři předcházející díla navazují rovněž romány: Lesné divadlo – 1987, příběh Jána (Domanického) Martona, který se rozhodne najít vraha svého otce a potrestat ho. Čudný spáč zo Slovenského raja – 1990, román je poznamenaný autorovým hledáním postoje ke změně společensko – politické situaci na Slovensku, po roce 1989. Trinástý mesiac – 1995, román začal původně vznikat koncem 60. let. Dějovým základem románu jsou osudy tří bratří, kteří se potkávají před příchodem Třináctého měsíce – tj. příchod náhlé změny. Je to spíše filozofická alegorie s neurčitým myšlenkovým poselstvím. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Ladislav Ballek je prozaik a publicista. Přičinil se o renesanci realismu ve slovenské literatuře po roce 1968.

Ladislav Ballek vystudoval Pedagogickou fakultu v Bánské Bystrici. Krátký čas působil jako učitel, pracoval jako novinář a od roku 1972 jako redaktor ve vydavatelství Slovenský spisovatel. V roce 1977 se stal vedoucím literárního odboru Ministerstva kultury SSR, dále náměstkem ředitele Slovenského literárního fondu, tajemníkem Svazu slovenských spisovatelů.

V současnosti se Ladislav Ballek začal věnovat profesionálně literatuře a sporadicky politické činnosti.

Dílo Ladislava Balleka:

Ladislav Ballek je filozofem potřeby spolužití národností, žijících na území jednoho státu a básníkem slovenského jihu.

Próza:
Útek na zelenú lúku – 1967, novela – debut
Púť červená ako ĺilia – 1969, novela
Biely vrabec – 1970, román

Další tři díla jsou považována za vrchol autorovy tvorby. V nich Ballek ozvláštnil psychologický realismus příběhů lyrizmem evokujícím atmosféru slovenského jihu.

Južná pošta – 1974. sbírka krátkých próz, jíž autor vytvořil základní námětovou a poetologickou bázi pro další dva romány. Příběhy jednotlivých próz se odehrávají na slovenském jihu, v prostředí neustálého poválečného napětí.

Pomocník – 1977, s podtitulem Kniha o Palánku, č. 1982. V románě se objevuje asketický řeznický mistr Štefan Riečan a mazaný, bez jakýchkoli skurpulí pomocník Volent Lančarič. Ten je nakonec zodpovědný za rodinnou katastrofu. Riečanova rodina se morálně rozpadá.

Agáty – 1981, s podtitulem Druhá kniha o Polánku, č. Akáty – 1986. Román tematicky navazuje na román Pomocník. Obsahuje velké epizody bez hlavního hrdiny.

Pro Balleka je důležitá v jeho dílech vnitřní textová návaznost. Některé motivy se objevují i v dalších jeho dílech. Na tři předcházející díla navazují rovněž romány:

Lesné divadlo – 1987, příběh Jána (Domanického) Martona, který se rozhodne najít vraha svého otce a potrestat ho.

Čudný spáč zo Slovenského raja – 1990, román je poznamenaný autorovým hledáním postoje ke změně společensko – politické situaci na Slovensku, po roce 1989.

Trinástý mesiac – 1995, román začal původně vznikat koncem 60. let. Dějovým základem románu jsou osudy tří bratří, kteří se potkávají před příchodem Třináctého měsíce – tj. příchod náhlé změny. Je to spíše filozofická alegorie s neurčitým myšlenkovým poselstvím.

Mohli by vás také zajímat…