zavřít
Klement Bochořák

básník, prozaik

Narození:
18. 1. 1910 , Kunštát
Úmrtí:
11. 8. 1981  ve věku 71 let,  Brno  †
Znamení:
kozoroh  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Klement Bochořák byl básník spirituálního a katolického proudu, autor prózy pro děti. Klement Bochořák byl původně úředníkem, od roku 1945 působil jako knihovník v Brně. Jako většina katolických autorů psal do Akordu, Lidových novin a Kritického měsíčníku. Dílo Klementa Bachořáka: Literárně nejvýznamnější díla Klementa Bochořáka jsou sbírky poezie z třicátých a čtyřicátých let. Zpočátku vydal několik sbírek básní ovlivněn tvorbou jiných významných básníků např. Františka Halase, Otokara Březiny aj. Další jeho sbírky z dob okupace a po ní, jsou prostoupeny náboženským cítěním, které se u básníka dostává do poloh životní pokory. Ta je v jeho podání řešením pocitu marnosti, což je vlastní nejen autorům spirituálního ražení, ale i básníkům ovlivněným existencialismem. Zápisník Snář planetář Svět Pláň andělská Tři slzy Další sbírky: Cesty a zastavení – 1958, vzpomínky na dětství a přírodní lyrika rodné Českomoravské vysočiny Věčná loviště – 1969, zde opět zaznívá jeho náboženské cítění. Proudění – 1981 Staronové básně – vydané posmrtně Próza pro děti: Bochořák psal pro děti prózy čerpající z jeho nejbližšího okolí, nebo laděné fantazijní pohádky. Barevná sklíčka Kouzelné hračky U krále Vendelína Příběhy a vzpomínky po večerech sebrané – 1958 V zahraničí vyšla autorovi próza: Křížová cesta – 1976 Legendy – 1984, soubor próz a veršů …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Klement Bochořák byl básník spirituálního a katolického proudu, autor prózy pro děti.

Klement Bochořák byl původně úředníkem, od roku 1945 působil jako knihovník v Brně.
Jako většina katolických autorů psal do Akordu, Lidových novin a Kritického měsíčníku.

Dílo Klementa Bachořáka:

Literárně nejvýznamnější díla Klementa Bochořáka jsou sbírky poezie z třicátých a čtyřicátých let. Zpočátku vydal několik sbírek básní ovlivněn tvorbou jiných významných básníků např. Františka Halase, Otokara Březiny aj.

Další jeho sbírky z dob okupace a po ní, jsou prostoupeny náboženským cítěním, které se u básníka dostává do poloh životní pokory. Ta je v jeho podání řešením pocitu marnosti, což je vlastní nejen autorům spirituálního ražení, ale i básníkům ovlivněným existencialismem.

Zápisník
Snář planetář
Svět
Pláň andělská
Tři slzy


Další sbírky:
Cesty a zastavení – 1958, vzpomínky na dětství a přírodní lyrika rodné Českomoravské vysočiny

Věčná loviště – 1969, zde opět zaznívá jeho náboženské cítění.
Proudění – 1981
Staronové básně – vydané posmrtně

Próza pro děti:
Bochořák psal pro děti prózy čerpající z jeho nejbližšího okolí, nebo laděné fantazijní pohádky.

Barevná sklíčka
Kouzelné hračky
U krále Vendelína
Příběhy a vzpomínky po večerech sebrané
– 1958

V zahraničí vyšla autorovi próza:
Křížová cesta – 1976
Legendy – 1984, soubor próz a veršů