zavřít
Klaret

lékař, lexikolog a lexikograf

Narození:
1320 , Chlumec nad Cidlinou
Úmrtí:
1379  ve věku 59 let  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Klaret, vlastním jménem Bartoloměj z Chlumce (asi 1320, Chlumec nad Cidlinou – asi 1379) byl český lékař, lexikolog a lexikograf. Jako první se pokusil o vytvoření české vědecké terminologie. Působil jako kanovník u svatého Víta, později jako učitel pražského učení. Díla Klareta: Glosář Vokábulář gramatický – odborná terminologie gramatiky, logiky, rétoriky, aritmetiky, geometrie, astronomie, muziky, lékařství, přírodopisu a teologie. Psáno veršem. Používal nejen latinu, ale i starou čeština. Obsahuje cca 7000 termínů. Bohemář Exemplarius Ptačí zahrádka – latinsky, poezie …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Klaret, vlastním jménem Bartoloměj z Chlumce (asi 1320, Chlumec nad Cidlinou – asi 1379) byl český lékař, lexikolog a lexikograf. Jako první se pokusil o vytvoření české vědecké terminologie.

Působil jako kanovník u svatého Víta, později jako učitel pražského učení.

Díla Klareta:
Glosář
Vokábulář gramatický – odborná terminologie gramatiky, logiky, rétoriky, aritmetiky, geometrie, astronomie, muziky, lékařství, přírodopisu a teologie. Psáno veršem. Používal nejen latinu, ale i starou čeština. Obsahuje cca 7000 termínů.
Bohemář
Exemplarius
Ptačí zahrádka – latinsky, poezie