zavřít
Kazuo Ishiguro

spisovatel

Věk:
68
Narození:
8. 11. 1954 , Nagasaki, Japonsko
Znamení:
štír   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Kazuo Ishiguro (původně Ishiguro Kazuo) je britský spisovatel japonského původu. Od roku 1960 žije trvale ve Velké Británii. Rané dětství strávil Ishiguro v Japonsku, ale již v šesti letech se celá rodina přestěhovala do Velké Británie, neboť jeho otec byl zaměstnán u Národního oceánografického institutu. Tam také vystudoval (od základní školy po univerzitu v Kentu). Jeho prvním jazykem je angličtina. V roce 1981 publikoval první povídky. O rok později vyšel jeho první román A Pale View of Hills, příběh japonské vdovy žijící v Anglii. V roce 1986 následoval další román, An Artist of the Floating World (česky Malíř pomíjivého světa), který byl navržen v užším výběru na prestižní Bookerovu cenu. Ishigurova třetí kniha, The Remains of the Day (česky Soumrak dne) je jeho prvním velkým dílem, které je zcela vzdáleno japonským reáliím. Vypráví deníkovou formou několikadenní putování a vzpomínky vysoce postaveného sluhy. Tento román již Bookerovu cenu získal a následně byl zfilmován s Anthony Hopkinsem a Emmou Thompsonovou v hlavních rolích. Do dnešní doby vydal Kazuo Ishiguro další tři romány. Jeho poslední kniha, When We Were Orphans, je opět v nominaci na Booker Prize za rok 2005. V roce 2003 vznikl podle Ishigurova scénáře film odehrávající se ve 30 letech, The Saddest Music in the World s Isabellou Rossellini v hlavní roli. Literární charakteristika Kazuo Ishiguro ve svých dílech hojně využívá zážitků z Japonska a zkušeností z japonské společnosti. Používáním exotických či snových motivů ve svých dílech se zařadil mezi aktuální populární britskou literární vlnu, mezi jejíž zastánce patřili nebo patří např. Angela Carterová či Salman Rushdie. Většina jeho děl je rovněž inspirována minolostí (The Remains of the Day se odehrávají v 50. letech, When We Were Orphans ve 30. letech 20. století) a vystupují v nich reálné historické postavy. Romány jsou psány v první osobě, buď formou vzpomínek, nebo deníkových záznamů. Dílo Kazua Ishigura - A Pale View of Hills, 1982. - An Artist of the Floating World, 1986. (Česky Malíř pomíjivého světa, přek. Jiří Hanuš, vyd. 1999). - The Remains of the Day, 1989. - The Unconsoled, 1995. - When We Were Orphans, 2001. - Never Let Me Go, 2005. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Kazuo Ishiguro (původně Ishiguro Kazuo) je britský spisovatel japonského původu. Od roku 1960 žije trvale ve Velké Británii.

Rané dětství strávil Ishiguro v Japonsku, ale již v šesti letech se celá rodina přestěhovala do Velké Británie, neboť jeho otec byl zaměstnán u Národního oceánografického institutu. Tam také vystudoval (od základní školy po univerzitu v Kentu). Jeho prvním jazykem je angličtina.
V roce 1981 publikoval první povídky. O rok později vyšel jeho první román A Pale View of Hills, příběh japonské vdovy žijící v Anglii. V roce 1986 následoval další román, An Artist of the Floating World (česky Malíř pomíjivého světa), který byl navržen v užším výběru na prestižní Bookerovu cenu.
Ishigurova třetí kniha, The Remains of the Day (česky Soumrak dne) je jeho prvním velkým dílem, které je zcela vzdáleno japonským reáliím. Vypráví deníkovou formou několikadenní putování a vzpomínky vysoce postaveného sluhy. Tento román již Bookerovu cenu získal a následně byl zfilmován s Anthony Hopkinsem a Emmou Thompsonovou v hlavních rolích.
Do dnešní doby vydal Kazuo Ishiguro další tři romány. Jeho poslední kniha, When We Were Orphans, je opět v nominaci na Booker Prize za rok 2005.

V roce 2003 vznikl podle Ishigurova scénáře film odehrávající se ve 30 letech, The Saddest Music in the World s Isabellou Rossellini v hlavní roli.

Literární charakteristika
Kazuo Ishiguro ve svých dílech hojně využívá zážitků z Japonska a zkušeností z japonské společnosti. Používáním exotických či snových motivů ve svých dílech se zařadil mezi aktuální populární britskou literární vlnu, mezi jejíž zastánce patřili nebo patří např. Angela Carterová či Salman Rushdie. Většina jeho děl je rovněž inspirována minolostí (The Remains of the Day se odehrávají v 50. letech, When We Were Orphans ve 30. letech 20. století) a vystupují v nich reálné historické postavy. Romány jsou psány v první osobě, buď formou vzpomínek, nebo deníkových záznamů.

Dílo Kazua Ishigura
- A Pale View of Hills, 1982.
- An Artist of the Floating World, 1986. (Česky Malíř pomíjivého světa, přek. Jiří Hanuš, vyd. 1999).
- The Remains of the Day, 1989.
- The Unconsoled, 1995.
- When We Were Orphans, 2001.
- Never Let Me Go, 2005.

Mohli by vás také zajímat…