zavřít
Karol Berger

dramatik, prozaik

Narození:
3. 5. 1894 , Orlová-Lazy
Úmrtí:
30. 8. 1953  ve věku 59 let  †
Znamení:
býk  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Karol Berger byl prozaik a dramatik píšící polsky. Karol Berger byl absolventem učitelského semináře v polském Cieszynie. Během 1. světové války bojoval na italské frontě v bývalé Jugoslávii. Za 2. světové války se ukrýval v Polsku, kde poté zůstal natrvalo. Karol Berger je autorem povídek, fejetonů a příspěvků do těšínského tisku. Rovněž byl hudebníkem, sbormistrem a veřejným činitelem. Je znám jako autor her pro ochotnická divadla, založil Teatr Polski Macierzy Szkolnej v ČSR (1937) a loutkové divadlo Bajka. Působil jako učitel a ředitel měšťanské školy v Českém Těšíně. Dílo Karola Bergera: Pro ranou tvorbu Karola Bergera je kritika poměrů v Rakousko – Uhersku a popis pozadí vzniku samostatných slovanských států. Zážitky z války v Jugoslávii se odrazily v jeho memoárové knize: Na Podgorze – 1930 (jde o Podgorzu v bývalé Jugoslávii). Divadelní hry pro dospělé: Nawrócony – člověk obrácený na víru Wiosna ludu – o revoluci roku 1848 Zbójnik šlaski – (Slezský zbojník) Zbójnicka krew –( Zbojnická krev) Babska rewolucja – (Ženská vzpoura) Och, ta Kasia – (Ach, ta Kačenka) Pro děti: Jaš sierota – (Honzík sirotek) Špiacy rycerze – (Zakletí rytíři) Leniuszek – (Lenoušek) …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Karol Berger byl prozaik a dramatik píšící polsky.

Karol Berger byl absolventem učitelského semináře v polském Cieszynie. Během 1. světové války bojoval na italské frontě v bývalé Jugoslávii. Za 2. světové války se ukrýval v Polsku, kde poté zůstal natrvalo.

Karol Berger je autorem povídek, fejetonů a příspěvků do těšínského tisku. Rovněž byl hudebníkem, sbormistrem a veřejným činitelem. Je znám jako autor her pro ochotnická divadla, založil Teatr Polski Macierzy Szkolnej v ČSR (1937) a loutkové divadlo Bajka. Působil jako učitel a ředitel měšťanské školy v Českém Těšíně.

Dílo Karola Bergera:

Pro ranou tvorbu Karola Bergera je kritika poměrů v Rakousko – Uhersku a popis pozadí vzniku samostatných slovanských států.

Zážitky z války v Jugoslávii se odrazily v jeho memoárové knize:
Na Podgorze – 1930 (jde o Podgorzu v bývalé Jugoslávii).

Divadelní hry pro dospělé:
Nawrócony – člověk obrácený na víru
Wiosna ludu – o revoluci roku 1848
Zbójnik šlaski – (Slezský zbojník)
Zbójnicka krew –( Zbojnická krev)
Babska rewolucja – (Ženská vzpoura)
Och, ta Kasia – (Ach, ta Kačenka)

Pro děti:
Jaš sierota – (Honzík sirotek)
Špiacy rycerze – (Zakletí rytíři)
Leniuszek – (Lenoušek)