zavřít
Karl Adolph Gjellerup

dramatik, básník, prozaik

Narození:
2. 6. 1857 , Roholte, Dánsko
Úmrtí:
11. 10. 1918  ve věku 61 let,  Klotzsche, Německo  †
Znamení:
blíženci  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Karl Adolph Gjellerup byl dánský prozaik, básník a dramatik, píšící od sklonku století také německy. V roce 1917 získal Nobelovu cenu za: bohatou a mnohostrannou poezii inspirovanou vznešenými ideály. Je to však jedna z diskutabilních Nobelových cen, o čemž svědčí hodnocení Švédské akademie. Ta se vyjádřila, že Karl Gjellerup spojoval v sobě kombinaci vědce a básníka. Jeho vynalézavá představivost a jeho vizionářské nadání často narážely na potíže souzvuku s jeho specifickými poznatky. Jeho časná díla nesou znaky širokých těžkopádných popisů, spíše filosofických než spontánních. Zanedbávají občas uměleckou formu, mají však vždy bohatství idejí a jsou plné příslibů originality. Karl A. Gjellerup se narodil v rodině pastora a odtud pochází jeho zájem o náboženské otázky. Později se věnuje studiu buddhismu, tíhne k východním myšlenkovým proudům a mystice. Dílo Karla Adolpha Gjellerupa: Svědectvím o tíhnutí k východní myšlenkovým proudům Karla Gjellerupa svědčí mj. Der Pilger Kamanita – 1906 (č. Poutník K. – 1920), německy psaný román Obětní plameny – drama Vedle indických vlivů se u autora objevuje i spříznění s novoromantismem. Brynhild – lyrická tragédie inspirována Wágnerem, jímž se autor zabýval i ve svých esejích. G –dur - 1939 Několik prozaických prací nese stopy Dostojevského: Minna Mlýn …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Karl Adolph Gjellerup byl dánský prozaik, básník a dramatik, píšící od sklonku století také německy. V roce 1917 získal Nobelovu cenu za: bohatou a mnohostrannou poezii inspirovanou vznešenými ideály.

Je to však jedna z diskutabilních Nobelových cen, o čemž svědčí hodnocení Švédské akademie. Ta se vyjádřila, že Karl Gjellerup spojoval v sobě kombinaci vědce a básníka. Jeho vynalézavá představivost a jeho vizionářské nadání často narážely na potíže souzvuku s jeho specifickými poznatky. Jeho časná díla nesou znaky širokých těžkopádných popisů, spíše filosofických než spontánních. Zanedbávají občas uměleckou formu, mají však vždy bohatství idejí a jsou plné příslibů originality.

Karl A. Gjellerup se narodil v rodině pastora a odtud pochází jeho zájem o náboženské otázky. Později se věnuje studiu buddhismu, tíhne k východním myšlenkovým proudům a mystice.

Dílo Karla Adolpha Gjellerupa:

Svědectvím o tíhnutí k východní myšlenkovým proudům Karla Gjellerupa svědčí mj.

Der Pilger Kamanita – 1906 (č. Poutník K. – 1920), německy psaný román
Obětní plameny – drama

Vedle indických vlivů se u autora objevuje i spříznění s novoromantismem.
Brynhild – lyrická tragédie inspirována Wágnerem, jímž se autor zabýval i ve svých esejích.

G –dur - 1939

Několik prozaických prací nese stopy Dostojevského:
Minna
Mlýn