zavřít
Karel Štorkán

scénárista, prozaik, novinář, profesor žurnalistiky

Narození:
5. 5. 1923 , Hořovice
Úmrtí:
12. 4. 2007  ve věku 83 let,  Staré Splavy u České L9py  †
Znamení:
býk  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

3 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Karel Štorkán byl autorem humoristických, detektivních a dívčích próz, scenárista. Karel Štorkán studoval na strojní průmyslovce, kde v roce 1947 maturoval. Poté vystudoval žurnalistiku na Vysoké škole politické a sociální, do roku 1952 působil na Filozofické fakultě UK, později na Fakultě žurnalistiky UK. V roce 1962 získal vědeckou hodnost CS. Na této fakultě se stal docentem, nakonec i profesorem. V 70. letech působil Karel Štorkán jako externí dramaturg na Barrandově, kde přepsal pro film mnoho svých knih. V 80. letech spolupracoval převážně s televizí. Publikoval řadu studií i obsáhlejších prací, zejména z dějin novinářství, přispíval do četných časopisů. Autor řady románů, novel, povídek i filmových a televizních scénářů Karel Štorkán zemřel krátce poté, co dokončil svou poslední knihu o milenkách císaře Rudolfa II. Dílo Karla Štorkána: Karel Štorkán získal široký čtenářský ohlas zejména svými prózami o mladých lidech, ale i svými reportážemi a non fiction především z prostředí sportu. Próza: Druhá zlatá - 1955 Rekord nepadá z nebe - 1956 Noc nemá konce - 1958, román, kterým se autor představil jako prozaik Reportáže na pomezí povídky, ve kterých zdůrazňoval prvky dějového charakteru: Slečny lehce přístupné Hrozba zločinu V 70. letech se stal velmi populárním řadou knih o mladých lidech. Tato próza byla i zfilmována. My ztracený holky - 1972 Rodeo - 1971 Kvočny a král - 1976 Milion - 1976, dokumentárně pojatá próza, děj se odehrává v poválečných letech a má podklad ve skutečné události. Střílej oběma rukama - 1978, divadelní hra I později pokračoval autor v tvorbě pro mládež v teenagerovském věku. V tomto tematickém okruhu patří Štorkán k autorům, kteří usilují o reálný pohled na život jeho hrdinů. Sbohem, maturito - 1980, román Setkání s Polyxenou - 1980, novela Dočkáme se maturity - 1984, novela Dokumentární detektivky ilustrují kolektivní vítězství kriminalistického týmu : Hrozba zločinu Smrt veksláckého bankéře Varovný pozdrav z Chicaga Záhadná událost na nudapláži Neznámá z Vltavy Další díla z novější tvorby: Hříšná léta královny Žofie - román Psanec - 2000, román o Janu Žižkovi Trilogie věnovaná osudům kata Mydláře: Meč magistra medicíny - 2002 Kati ve službách císařů - 2003 Katova vinice - 2004 Ve své odborné práci se Karel Štorkán věnoval těm žánrům na pomezí beletrie a žurnalistiky, které zároveň sám praktikoval. Proměny publicistiky - 1967 Publicistické žánry - 1980 Podle scénářů Karla Štorkána vznikly například filmy: Divoké pivo Únos Moravanky Matěji, proč tě holky nechtějí? Hon na kočku Dům na Poříčí Lvi salónů Karel Štorkán byl autorem scénářů k několika televizním inscenacím: Sázka pro dva Území strachu Alibi jako řemen V televizní tvorbě se podílel na seriálech: Zkoušky z dospělosti - 1980 Chlapci a chlapi - 1988 Bylo nás šest …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Karel Štorkán byl autorem humoristických, detektivních a dívčích próz, scenárista.

Karel Štorkán studoval na strojní průmyslovce, kde v roce 1947 maturoval. Poté vystudoval žurnalistiku na Vysoké škole politické a sociální, do roku 1952 působil na Filozofické fakultě UK, později na Fakultě žurnalistiky UK. V roce 1962 získal vědeckou hodnost CS. Na této fakultě se stal docentem, nakonec i profesorem.

V 70. letech působil Karel Štorkán jako externí dramaturg na Barrandově, kde přepsal pro film mnoho svých knih. V 80. letech spolupracoval převážně s televizí. Publikoval řadu studií i obsáhlejších prací, zejména z dějin novinářství, přispíval do četných časopisů.

Autor řady románů, novel, povídek i filmových a televizních scénářů Karel Štorkán zemřel krátce poté, co dokončil svou poslední knihu o milenkách císaře Rudolfa II.

Dílo Karla Štorkána:

Karel Štorkán získal široký čtenářský ohlas zejména svými prózami o mladých lidech, ale i svými reportážemi a non fiction především z prostředí sportu.

Próza:
Druhá zlatá - 1955
Rekord nepadá z nebe - 1956
Noc nemá konce - 1958, román, kterým se autor představil jako prozaik

Reportáže na pomezí povídky, ve kterých zdůrazňoval prvky dějového charakteru:
Slečny lehce přístupné
Hrozba zločinu


V 70. letech se stal velmi populárním řadou knih o mladých lidech. Tato próza byla i zfilmována.
My ztracený holky - 1972
Rodeo - 1971
Kvočny a král - 1976

Milion - 1976, dokumentárně pojatá próza, děj se odehrává v poválečných letech a má podklad ve skutečné události.

Střílej oběma rukama - 1978, divadelní hra

I později pokračoval autor v tvorbě pro mládež v teenagerovském věku. V tomto tematickém okruhu patří Štorkán k autorům, kteří usilují o reálný pohled na život jeho hrdinů.
Sbohem, maturito - 1980, román
Setkání s Polyxenou - 1980, novela
Dočkáme se maturity - 1984, novela

Dokumentární detektivky ilustrují kolektivní vítězství kriminalistického týmu :
Hrozba zločinu
Smrt veksláckého bankéře
Varovný pozdrav z Chicaga
Záhadná událost na nudapláži
Neznámá z Vltavy


Další díla z novější tvorby:
Hříšná léta královny Žofie - román
Psanec - 2000, román o Janu Žižkovi

Trilogie věnovaná osudům kata Mydláře:
Meč magistra medicíny - 2002
Kati ve službách císařů - 2003
Katova vinice - 2004

Ve své odborné práci se Karel Štorkán věnoval těm žánrům na pomezí beletrie a žurnalistiky, které zároveň sám praktikoval.
Proměny publicistiky - 1967
Publicistické žánry - 1980

Podle scénářů Karla Štorkána vznikly například filmy:
Divoké pivo
Únos Moravanky
Matěji, proč tě holky nechtějí?
Hon na kočku
Dům na Poříčí
Lvi salónů


Karel Štorkán byl autorem scénářů k několika televizním inscenacím:
Sázka pro dva
Území strachu
Alibi jako řemen


V televizní tvorbě se podílel na seriálech:
Zkoušky z dospělosti - 1980
Chlapci a chlapi - 1988
Bylo nás šest