zavřít
Karel Pecka

spisovatel

Narození:
6. 12. 1928 , Kližska Nemá u Komárna, jižní Slovensko
Úmrtí:
13. 3. 1997  ve věku 68 let,  Praha  †
Znamení:
střelec  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

10 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Karel Pecka byl český spisovatel, především prozaik. Karel Pecka se narodil jako syn člena finanční stráže a do roku 1934 bydlel s rodiči nedaleko Lučence. Do školy začal chodit v Českých Budějovicích. Po ukončení dvouleté obchodní akademie pracoval krátce jako úředník v Tesle Praha. Po 2. světové válce si doplnil vzdělání na obchodní akademii, kde roku 1948 složil maturitu. V květnu roku 1949 byl Karel Pecka zatčen a odsouzen k jedenáctiletému vězení pro údajnou velezradu, rozšiřování protistátních tiskovin a pokus o překročení státních hranic. Celou délku trestu přetrpěl v nejtvrdších podmínkách trestných pracovních táborů a uranových dolů v Kladně, Jáchymově a v Příbrami. Potom musel ještě splnit vojenskou povinnost u pomocných technických praporů (PTP). Poté pracoval jako jevištní technik v Národním divadle a od roku 1965 neměl stálé zaměstnání a věnoval se jen literatuře. Dílo Karla Pecky: Po roce 1969 patřil Karel Pecka k ineditním autorům. Jeho nová díla vycházela v samizdatech a v zahraničí a až po roce 1989 knižně. Sám pracoval v manuální profesi až do odchodu do důchodu. Poezie (sbírky): Rekonstrukce – 1976 Schody – 1986 Domovní znamení – 1990 Střechy a zákoutí – 1992 Próza: Knihy Karla Pecky otevřeně pojmenovávají skutečnosti, o nichž se dříve nepsalo. Navíc tak činil autor, který vše sám prožil a autobiografické rysy jeho próz v nich byly zcela zřejmé. Literární dílo Karla Pecky je mimořádnými životními zážitky ve zcela extrémních podmínkách osobní i společenské nesvobody odrazem 50. – 80. let v Československu. Soubory povídek jsou psychologicky zaměřenými studiemi vězňů, kteří zápasí o přežití s okolím i sami se sebou: Úniky – 1966 Na co umírají muži – 1968 Hra na bratrství – 1968 Horečka – 1967, román přináší navíc konfrontaci uprchlého vězně s vnějším morálně deformovaným světem Veliký slunovrat – 1968, román s autobiografickým charakterem Štěpení – 1974 Toronto, historická paraela pobělohorských Čech a konce 60. let. Pasáž – 1976 Toronto, jinotajná povídka zachycuje společenskou atmosféru na začátku sovětské okupace v Praze. Motáky nezvěstnému – 1980 Toronto. Román má určující autobiografický charakter, který autor napsal jako knihu svědeckou, v níž dokumentovaný fakt hraje prvořadou roli. Malostranské humoresky – 1985 Toronto, rozšířeno 1992, sledují 70. a 80. léta v prohlubujícím se úpadku. Pád Pýthie – 1991, úvahy, často groteskní nad současným světem. Dlouhý koktejl – 1991, představuje soubor různých textů z minulé doby. Svůdnost černé barvy – 1998, triptych Karel Pecka se zúčastnil autorsky v zahraničních sbornících a některé jeho prózy se staly předlohou pro filmové a televizní scénáře. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Karel Pecka byl český spisovatel, především prozaik.

Karel Pecka se narodil jako syn člena finanční stráže a do roku 1934 bydlel s rodiči nedaleko Lučence. Do školy začal chodit v Českých Budějovicích. Po ukončení dvouleté obchodní akademie pracoval krátce jako úředník v Tesle Praha. Po 2. světové válce si doplnil vzdělání na obchodní akademii, kde roku 1948 složil maturitu.

V květnu roku 1949 byl Karel Pecka zatčen a odsouzen k jedenáctiletému vězení pro údajnou velezradu, rozšiřování protistátních tiskovin a pokus o překročení státních hranic. Celou délku trestu přetrpěl v nejtvrdších podmínkách trestných pracovních táborů a uranových dolů v Kladně, Jáchymově a v Příbrami. Potom musel ještě splnit vojenskou povinnost u pomocných technických praporů (PTP). Poté pracoval jako jevištní technik v Národním divadle a od roku 1965 neměl stálé zaměstnání a věnoval se jen literatuře.

Dílo Karla Pecky:

Po roce 1969 patřil Karel Pecka k ineditním autorům. Jeho nová díla vycházela v samizdatech a v zahraničí a až po roce 1989 knižně. Sám pracoval v manuální profesi až do odchodu do důchodu.

Poezie (sbírky):
Rekonstrukce – 1976
Schody – 1986
Domovní znamení – 1990
Střechy a zákoutí – 1992

Próza:
Knihy Karla Pecky otevřeně pojmenovávají skutečnosti, o nichž se dříve nepsalo. Navíc tak činil autor, který vše sám prožil a autobiografické rysy jeho próz v nich byly zcela zřejmé. Literární dílo Karla Pecky je mimořádnými životními zážitky ve zcela extrémních podmínkách osobní i společenské nesvobody odrazem 50. – 80. let v Československu.

Soubory povídek jsou psychologicky zaměřenými studiemi vězňů, kteří zápasí o přežití s okolím i sami se sebou:

Úniky – 1966
Na co umírají muži – 1968
Hra na bratrství – 1968

Horečka – 1967, román přináší navíc konfrontaci uprchlého vězně s vnějším morálně deformovaným světem

Veliký slunovrat – 1968, román s autobiografickým charakterem

Štěpení – 1974 Toronto, historická paraela pobělohorských Čech a konce 60. let.

Pasáž – 1976 Toronto, jinotajná povídka zachycuje společenskou atmosféru na začátku sovětské okupace v Praze.

Motáky nezvěstnému – 1980 Toronto. Román má určující autobiografický charakter, který autor napsal jako knihu svědeckou, v níž dokumentovaný fakt hraje prvořadou roli.

Malostranské humoresky – 1985 Toronto, rozšířeno 1992, sledují 70. a 80. léta v prohlubujícím se úpadku.

Pád Pýthie – 1991, úvahy, často groteskní nad současným světem.
Dlouhý koktejl – 1991, představuje soubor různých textů z minulé doby.

Svůdnost černé barvy – 1998, triptych

Karel Pecka se zúčastnil autorsky v zahraničních sbornících a některé jeho prózy se staly předlohou pro filmové a televizní scénáře.

  • Souhvězdí Gulag Karla Pecky jako audiokniha

    Novinky, 27. 1. 2020 Podle slov Bohumila Hrabala korunní princ české prózy, politický vězeň, který strávil celá padesátá léta v komunistických lágrech, disident, chartista, ale především citlivý, vnímavý spisovatel s darem mimořádného talentu a brilantního jazyka, to všechno byl Karel Pecka. … více

  • Hrdý majitel fotky s Gottem: Při návratu domů ji jdu zkontrolovat jako první!

    Blesk, 2. 7. 2014 Jako nejvzácnější poklad střeží čtenář Milan Pecka fotografie, na kterých je vyfocený s Karlem Gottem, jenž za pár dní oslaví jubilejních 75! Když odjedou na několik dní pryč, po návratu se hned běží podívat do pokoje, kde mu podepsané fotoobrazy visí. … více

  • Litoměřice: Představitelé města ocenili veslařské naděje

    Parlamentnílisty.cz, 6. 11. 2013 Hned dvanáct dětí ověnčených medailemi z prestižních veslařských závodů a jejich trenéry v čele s předsedou litoměřického veslařského klubu Zdeňkem Peckou přijali na radnici starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč a místostarosta Karel Krejza. Rok 2013 totiž byl pro veslaře mimořádně úspěšný, neboť se dařilo hlavně dětem v mládežnických kategoriích. … více

Mohli by vás také zajímat…