zavřít
Karel Ignác Thám

spisovatel, překladatel

Narození:
4. 11. 1763 , Praha
Úmrtí:
7. 3. 1816  ve věku 52 let  †
Znamení:
štír  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

5 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Karel Václav Ignác Thám (* 4. listopadu 1763 Praha; + 7. března 1816, Praha) byl český spisovatel a překladatel, bratr Václava Tháma. V letech 1775 – 1780 navštěvoval gymnázium, poté studoval filozofii, v níž dosáhl doktorátu. Po studiích pracoval v Národní veřejné knihovně pražské (Bibliotheca nationalis bohemica) na katalogizaci staré české literatury, pravděpodobně se právě zde stal velkým vlastencem a bojovníkem za práva češtiny. Poté se živil jako soukromý učitel češtiny, francouzštiny a němčiny. Jelikož v Praze nezískal stálé místo učitele odešel do Vídně, kde také neuspěl. Brzy po návratu onemocněl – tím se dostal do velmi těžké finanční situace, ze které se mu snažil pomoci především Josef Dobrovský. Dílo Karla Ignáce Tháma - Svátek českého jazyka – báseň napsaná s bratrem Václavem Thámem - Obrana Jazyka Českého proti zlobivým jeho utrhačům, též mnohým vlastencům v cvičení se v něm nedbalých a liknavým sepsanou – odůvodňuje potřebu češtiny a nabádá k jejímu studiu. - Deutsch-böhmisches National lexikon - Nejnovější ouplný česko německý slovník, aneb příhodný vejběrek slov k mluvení po česku atd. dle Veleslavínova Nomenclatora quadrilinguis zřízený - Všeobecné naříkání na služebné děvečky zvlášť a na čeledíny vesměs …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Karel Václav Ignác Thám (* 4. listopadu 1763 Praha; + 7. března 1816, Praha) byl český spisovatel a překladatel, bratr Václava Tháma. V letech 1775 – 1780 navštěvoval gymnázium, poté studoval filozofii, v níž dosáhl doktorátu.

Po studiích pracoval v Národní veřejné knihovně pražské (Bibliotheca nationalis bohemica) na katalogizaci staré české literatury, pravděpodobně se právě zde stal velkým vlastencem a bojovníkem za práva češtiny.

Poté se živil jako soukromý učitel češtiny, francouzštiny a němčiny. Jelikož v Praze nezískal stálé místo učitele odešel do Vídně, kde také neuspěl. Brzy po návratu onemocněl – tím se dostal do velmi těžké finanční situace, ze které se mu snažil pomoci především Josef Dobrovský.

Dílo Karla Ignáce Tháma
- Svátek českého jazyka – báseň napsaná s bratrem Václavem Thámem
- Obrana Jazyka Českého proti zlobivým jeho utrhačům, též mnohým vlastencům v cvičení se v něm nedbalých a liknavým sepsanou – odůvodňuje potřebu češtiny a nabádá k jejímu studiu.
- Deutsch-böhmisches National lexikon
- Nejnovější ouplný česko německý slovník, aneb příhodný vejběrek slov k mluvení po česku atd. dle Veleslavínova Nomenclatora quadrilinguis zřízený
- Všeobecné naříkání na služebné děvečky zvlášť a na čeledíny vesměs