zavřít
Karel Hugo Hilar

režisér, dramatik, básník, prozaik, kritik

Narození:
5. 11. 1885 , Sudoměřice u Bechyně, Rakousko-Uhersko
Úmrtí:
16. 3. 1935  ve věku 49 let,  Praha, Československo,  důvod: Mrtvice
Znamení:
štír  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Karel Hugo Hilar,vlastním jménem Karel Bakule, byl divadelní režisér, básník, kritik, prozaik a dramatik. Život: Karel Hugo Hilar zdědil talent asi po otci Františkovi, který byl literárně činný, např.- O umění žít, Apoštol nové lásky, Rozmary erotismu). Mladý Karel již ve třinácti letech napsal první drama, psal básně, povídky, romány (Rozváté sny, Její bůh, Odložené masky, Adamův sen ) i literární kritiky.Překládal francouzskou dekadentní poezii. Po gymnáziu (1904) vystudoval Filozofickou fakultu UK a v roce 1913 nastoupil jako lektor a tajemník Městského divadla na Vinohradech, kde se stal brzy (1914) šéfem činohry. Od ledna 1921 byl šéfem činohry Národního divadla, kde pracoval s mladými lidmi a angažoval na jeho „prkna“ pozdější velikány – Z.Štěpánka, L.Peška, H.Haase, Fr.Smolíka. Herečka Zdeňka Baldová byla jeho manželkou. V letech 1920 až 1935 s Otakarem Ostrčilem( skladatel a dirigent) tvořil dvojici, která určovala uměleckou úroveň Národního divadla. Hilar uplatňoval moderní pojetí divadla a vyžadoval střídmější a civilnější herecký projev. U kritiky se však příliš nesetkával s pochopením a vedl spory i s hercem Václavem Vydrou. Neúnavnost a píle, s níž se věnoval literatuře a režii, jej vyčerpávala a tak v pouhých 39 letech byl po záchvatu mrtvice na delší čas vyřazen. Po návratu do ND pracoval ještě usilovněji, ale v necelých padesáti letech druhému záchvatu podlehl. Tisk napsal, že „padl ve službách Národního divadla“. K.H.Hilarovi, který byl mimořádným přínosem české kultuře, odhalili roku 1936 v rodné obci na domě čp.62 pamětní desku. Z díla: Seznam děl: Husité (A. Dvořák); Edvard II. (Ch. Marlow); Romeo a Julie Hamlet (W. Shakespeare); Král (Oidipus Sofoklés); Smutek sluší Elektře (O’Neill). Autor teatrologických prací: Divadelní promenády, Boje proti včerejšku, Pražská dramaturgie. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Karel Hugo Hilar,vlastním jménem Karel Bakule, byl divadelní režisér, básník, kritik, prozaik a dramatik.

Život:
Karel Hugo Hilar zdědil talent asi po otci Františkovi, který byl literárně činný, např.- O umění žít, Apoštol nové lásky, Rozmary erotismu). Mladý Karel již ve třinácti letech napsal první drama, psal básně, povídky, romány (Rozváté sny, Její bůh, Odložené masky, Adamův sen ) i literární kritiky.Překládal francouzskou dekadentní poezii. Po gymnáziu (1904) vystudoval Filozofickou fakultu UK a v roce 1913 nastoupil jako lektor a tajemník Městského divadla na Vinohradech, kde se stal brzy (1914) šéfem činohry. Od ledna 1921 byl šéfem činohry Národního divadla, kde pracoval s mladými lidmi a angažoval na jeho „prkna“ pozdější velikány – Z.Štěpánka, L.Peška, H.Haase, Fr.Smolíka. Herečka Zdeňka Baldová byla jeho manželkou.

V letech 1920 až 1935 s Otakarem Ostrčilem( skladatel a dirigent) tvořil dvojici, která určovala uměleckou úroveň Národního divadla. Hilar uplatňoval moderní pojetí divadla a vyžadoval střídmější a civilnější herecký projev. U kritiky se však příliš nesetkával s pochopením a vedl spory i s hercem Václavem Vydrou.

Neúnavnost a píle, s níž se věnoval literatuře a režii, jej vyčerpávala a tak v pouhých 39 letech byl po záchvatu mrtvice na delší čas vyřazen. Po návratu do ND pracoval ještě usilovněji, ale v necelých padesáti letech druhému záchvatu podlehl. Tisk napsal, že „padl ve službách Národního divadla“. K.H.Hilarovi, který byl mimořádným přínosem české kultuře, odhalili roku 1936 v rodné obci na domě čp.62 pamětní desku.

Z díla:

Seznam děl:

Husité (A. Dvořák);
Edvard II. (Ch. Marlow);
Romeo a Julie
Hamlet (W. Shakespeare);
Král (Oidipus Sofoklés);
Smutek sluší Elektře (O’Neill).

Autor teatrologických prací:

Divadelní promenády, Boje proti včerejšku, Pražská dramaturgie.


Hledáte také jako: Karel Hugo Hilar, Karel Bakule
Rychlá navigace:novinky |diskuse