zavřít
Jožo Nižnánsky

spisovatel, překladatel, básník

Narození:
30. 8. 1903 , Brestovany, Slovensko
Úmrtí:
7. 3. 1976  ve věku 72 let,  Bratislava, Československo  †
Znamení:
panna  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

6 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jožo Nižnánsky byl slovenský básník, spisovatel-prozaik, publicista a překladatel, autor populárních historických románů a pověstí. Pocházel z nemajetné rodiny, jeho otec byl železniční dozorce. Základní školu navštěvoval v Brestovanech, Zavaru a v Satu Mare (Rumunsko), gymnázium potom ve Svätém Juru a v Trnavě. Po maturitě se zapsal na práva, která však nedokončil, neboť dal z finančních důvodů přednost novinářské praxi. Od roku 1923 se tak stal novinářem z povolání. Mezi lety 1924 a 1938 byl redaktorem deníku agrární strany Slovenská politika, kde uveřejnil většinu svých románů na pokračování. Postupně redigoval časopisy Nový svet (v době Druhé světové války byl jeho majitelem a vydavatelem), časopisy Demokratické strany Čas v obrazoch a Demokratický týždenník (v obou ve funkci šéfredaktora), Život v obrazoch a jiné. V letech 1949 – 1951 pracoval jako redaktor ve Vydavatelství ROH, v letech 1950-1954 pracoval ve vydavatelství Obroda, od roku 1952 byl také redaktorem Světa socialismu, později Slovenského nakladatelství dětské knihy a do roku 1957, kdy odešel do důchodu, ve slovenském vydavatelství Mladé letá. Od této doby se věnoval překladatelské činnosti a přeložil : - více než 20 děl z ruštiny (R. Kim, S. N. Sergejev-Censkij I. Muratov, J. Bessonov, T. S. Aksakov a jiní) - němčina (Tisíc a jedna noc a jiné) - maďarština (G. Gárdoni, J. Heltai a jiní) - francouzština (George Sandová) Tvorba Svojí literární tvorbu začal psaním poezie, přestože se později věnoval výlučně psaní dobrodružně-historických románů. Jeho poezie vyjadřuje oslavu života rolnických předků. Jeho básnická tvorba byla velmi dobře přijata, nicméně později v ní nepokračoval, ale začal se věnovat próze. V ní se vracel do slovenské minulosti a k historickým postavám jako jsou Móric Beňovský nebo Alžběta Báthoryová. Pro jeho tvorbu je charakteristický napínavý děj, dobrodružství, zápas dobra a zla, hrdinství i zbabělost, a také příběhy lásky. Svoje díla sa snažil psát velmi jednoduše tak, aby byla přístupná široké veřejnosti (inspirovala ho díla W. Scotta, A. Dumase, M. Jókaie, H. Sienkiewicze a jiných). Dílo 1928 - Medzi zemou a nebom, básnický debut 1932 - Čachtická paní, román o Alžbětě Báthoryové 1933 - Dobrodružstvá Mórica Beňovského, román (zfilmován v roce 1978) 1934 - Spišské tajomstvo, román 1934 - Cholera, román 1935 - Krásna Hedviga, román 1935 - Studňa lásky, román podle pověsti o trenčínské studni a Omarovi a Fatimě 1937 - Žena dvoch mužov, román 1937 - Právo prvej noci, román 1938 - Trnava, ruža voňavá, vycházel v časopise Slovenská politika 1938 - Proti kaštieľu, vycházel v časopise Slovenský týždenník 1960 - Bojnické kamenné dukáty, povídkový cyklus 1971 - Lásky Žofie Bosniakové, román o Márii Széchyové …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jožo Nižnánsky byl slovenský básník, spisovatel-prozaik, publicista a překladatel, autor populárních historických románů a pověstí.

Pocházel z nemajetné rodiny, jeho otec byl železniční dozorce. Základní školu navštěvoval v Brestovanech, Zavaru a v Satu Mare (Rumunsko), gymnázium potom ve Svätém Juru a v Trnavě. Po maturitě se zapsal na práva, která však nedokončil, neboť dal z finančních důvodů přednost novinářské praxi. Od roku 1923 se tak stal novinářem z povolání. Mezi lety 1924 a 1938 byl redaktorem deníku agrární strany Slovenská politika, kde uveřejnil většinu svých románů na pokračování. Postupně redigoval časopisy Nový svet (v době Druhé světové války byl jeho majitelem a vydavatelem), časopisy Demokratické strany Čas v obrazoch a Demokratický týždenník (v obou ve funkci šéfredaktora), Život v obrazoch a jiné. V letech 1949 – 1951 pracoval jako redaktor ve Vydavatelství ROH, v letech 1950-1954 pracoval ve vydavatelství Obroda, od roku 1952 byl také redaktorem Světa socialismu, později Slovenského nakladatelství dětské knihy a do roku 1957, kdy odešel do důchodu, ve slovenském vydavatelství Mladé letá.

Od této doby se věnoval překladatelské činnosti a přeložil :
- více než 20 děl z ruštiny (R. Kim, S. N. Sergejev-Censkij I. Muratov, J. Bessonov, T. S. Aksakov a jiní)
- němčina (Tisíc a jedna noc a jiné)
- maďarština (G. Gárdoni, J. Heltai a jiní)
- francouzština (George Sandová)

Tvorba
Svojí literární tvorbu začal psaním poezie, přestože se později věnoval výlučně psaní dobrodružně-historických románů. Jeho poezie vyjadřuje oslavu života rolnických předků. Jeho básnická tvorba byla velmi dobře přijata, nicméně později v ní nepokračoval, ale začal se věnovat próze. V ní se vracel do slovenské minulosti a k historickým postavám jako jsou Móric Beňovský nebo Alžběta Báthoryová. Pro jeho tvorbu je charakteristický napínavý děj, dobrodružství, zápas dobra a zla, hrdinství i zbabělost, a také příběhy lásky. Svoje díla sa snažil psát velmi jednoduše tak, aby byla přístupná široké veřejnosti (inspirovala ho díla W. Scotta, A. Dumase, M. Jókaie, H. Sienkiewicze a jiných).

Dílo
1928 - Medzi zemou a nebom, básnický debut
1932 - Čachtická paní, román o Alžbětě Báthoryové
1933 - Dobrodružstvá Mórica Beňovského, román (zfilmován v roce 1978)
1934 - Spišské tajomstvo, román
1934 - Cholera, román
1935 - Krásna Hedviga, román
1935 - Studňa lásky, román podle pověsti o trenčínské studni a Omarovi a Fatimě
1937 - Žena dvoch mužov, román
1937 - Právo prvej noci, román
1938 - Trnava, ruža voňavá, vycházel v časopise Slovenská politika
1938 - Proti kaštieľu, vycházel v časopise Slovenský týždenník
1960 - Bojnické kamenné dukáty, povídkový cyklus
1971 - Lásky Žofie Bosniakové, román o Márii Széchyové