zavřít
Jozef Dunajovec

spisovatel, redaktor

Narození:
23. 3. 1933 , Nesluša, Československo
Úmrtí:
Přidej datum úmrtí Bratislava, Slovensko  †
Znamení:
beran  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Redaktor Josef Dunajovec se narodil mezi mnoha dalšími dětmi v jedné rodině na Kysuci. Dětství od svých pěti let prožil ve Vinohradech nad Váhem. Po ukončení základní školní docházky, vychodil Vyšší zemědělskou školu v Rakovicicach a poté odešel do Bratislavy studovat na Vysokou školu ekonomickou. Dunajovec byl známý také jako spisovatel literatury faktu a kromě toho byl nějaký čas zaměstnán také na Ministerstvu zemědělství a výživy Slovenské republiky. Se jménem J. Dunajovce je spojena také činnost s mladými adepty novinářského řemesla. Externě přednášel budoucím novinářům a psal pro ně vysokoškolská skripta na Filosofické fakultě University Jana Amose Komenského. Josef Dunajovec zemřel ve věku nedožitých 74 let. Tisk: Již za doby svých vysokoškolských studií začal Dunajovec spolupracovat s redakcí novin Směna nejprve jako dopisovatel a později jako interní redaktor. Jako rodák z chudobného kysuckého kraje měl vřelý vztah k obyčejným lidem těžce pracujícím pro svou každodenní obživu, rád s nimi hovořil a jim také věnoval největší část svého literárního odkazu. Doménou tvorby Josefa Dunajovce byla příroda, zemědělství a také řeka Dunaj, protože to vše vycházelo z jeho osobnosti. Dunajovec byl pokorným obdivovatelem přírody a jeho srdce, možná díky svému jménu, patřilo řece Dunaji. Smysl své práce pro veřejnost spojil s rytmem práce obyčejných lidí slovenského venkova. Dlouhé roky působil Josef Dunajovec také v redakcích Hospodářské noviny, Mladé rozlety, Nové slovo, Rolnické noviny. Novinářskou pouť skončil Josef Dunajovec na pozici šéfredaktora časopisu Krásy Slovenska. Spisovatelská tvorba: Kromě nespočtu novinových a časopiseckých zpráv, článků, statí, esejí nebo reportáží napsal J. Dunajovec 18 knih a jako spoluautor je uveden u řady dalších. Mezi nejznámější díla literatury faktu J. Dunajovce patří Mrtvá ramena volají, Po lidech stopy, Polními cestami, Říční lidé, Chléb nebo Drama na kilometru 1.801. Na svém kontě má též několik vysokoškolských skript pro žurnalisty. Výběr ze samostatné spisovatelské tvorby: - 1966 – Mrtvá ramena volají - 1974 - Po lidech stopy, Polními cestami - 1976 – Říční lidé - 1980 – Chléb - 1995 - Drama na kilometru 1.801, Projektantova odysea Výběr ze spoluautorské spisovatelské tvorby: - 1974 - Kronika rodné země - 1975 - Rodná zem v obrazech - 1986 - V zrcadlech slovenských řek …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Redaktor Josef Dunajovec se narodil mezi mnoha dalšími dětmi v jedné rodině na Kysuci. Dětství od svých pěti let prožil ve Vinohradech nad Váhem. Po ukončení základní školní docházky, vychodil Vyšší zemědělskou školu v Rakovicicach a poté odešel do Bratislavy studovat na Vysokou školu ekonomickou. Dunajovec byl známý také jako spisovatel literatury faktu a kromě toho byl nějaký čas zaměstnán také na Ministerstvu zemědělství a výživy Slovenské republiky. Se jménem J. Dunajovce je spojena také činnost s mladými adepty novinářského řemesla. Externě přednášel budoucím novinářům a psal pro ně vysokoškolská skripta na Filosofické fakultě University Jana Amose Komenského. Josef Dunajovec zemřel ve věku nedožitých 74 let.

Tisk: Již za doby svých vysokoškolských studií začal Dunajovec spolupracovat s redakcí novin Směna nejprve jako dopisovatel a později jako interní redaktor. Jako rodák z chudobného kysuckého kraje měl vřelý vztah k obyčejným lidem těžce pracujícím pro svou každodenní obživu, rád s nimi hovořil a jim také věnoval největší část svého literárního odkazu. Doménou tvorby Josefa Dunajovce byla příroda, zemědělství a také řeka Dunaj, protože to vše vycházelo z jeho osobnosti. Dunajovec byl pokorným obdivovatelem přírody a jeho srdce, možná díky svému jménu, patřilo řece Dunaji. Smysl své práce pro veřejnost spojil s rytmem práce obyčejných lidí slovenského venkova.

Dlouhé roky působil Josef Dunajovec také v redakcích Hospodářské noviny, Mladé rozlety, Nové slovo, Rolnické noviny. Novinářskou pouť skončil Josef Dunajovec na pozici šéfredaktora časopisu Krásy Slovenska.

Spisovatelská tvorba:
Kromě nespočtu novinových a časopiseckých zpráv, článků, statí, esejí nebo reportáží napsal J. Dunajovec 18 knih a jako spoluautor je uveden u řady dalších. Mezi nejznámější díla literatury faktu J. Dunajovce patří Mrtvá ramena volají, Po lidech stopy, Polními cestami, Říční lidé, Chléb nebo Drama na kilometru 1.801. Na svém kontě má též několik vysokoškolských skript pro žurnalisty.

Výběr ze samostatné spisovatelské tvorby:
- 1966 – Mrtvá ramena volají
- 1974 - Po lidech stopy, Polními cestami
- 1976 – Říční lidé
- 1980 – Chléb
- 1995 - Drama na kilometru 1.801, Projektantova odysea

Výběr ze spoluautorské spisovatelské tvorby:
- 1974 - Kronika rodné země
- 1975 - Rodná zem v obrazech
- 1986 - V zrcadlech slovenských řek

Hledáte také jako: Josef Dunajovec
Rychlá navigace:novinky |diskuse