zavřít
Joseph Campbell

spisovatel

Narození:
26. 3. 1904 , New York, USA
Úmrtí:
30. 10. 1987  ve věku 83 let,  Honolulu, Hawaii, USA  †
Znamení:
beran  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Joseph Campbell byl významným americkým komparativním religionistou. Jeho hlavním tématem, kterým se zabýval, byla otázka mýtu. Během studií cestoval do Evropy. V roce 1927 získal titul Master of Arts (M.A.) na Columbia University v oboru angličtina a komparativní literatura. Ve studiích pokračoval v Paříži a Mnichově, kde se zabýval artušovskými legendami. Během dalších pěti let, které strávil zpět ve Spojených státech (ve Woodstocku, New Yorku a Carmelu) zformuloval svou hlavní tezi, že mýtus je obrazový komunikační slovník z pramenů naší energie pronikající do racionálního vědomí (the pictorial vocabulary of communication from the source zones of our energies to the rational consciousness). Od roku 1934 učill na Sarah Lawrence Colledge v Bronxwille (v New Yorku), kde setrval dalších 38 let. V roce 1938 se oženil s Jean Erdmanovou. V roce 1985 obdržel čestnou medaili National Arts Club za literaturu a v roce 1987 byl zvolen do American Academy of Arts and Letters. Cambellovým přítelem byl i George Lucas, jenž z Campbellových poznatků o mýtech a hrdinech čerpal pro svou trilogii Hvězdné války. Campbell zemřel v Honolulu 30. října 1987 po krátké nemoci. Dílo Jasepha CampbellaZ Campbellových nejvýznačnějších děl: - The Hero with a Thousand Faces (1948) (česky Tisíc tváří hrdiny: archetyp hrdiny v proměnách věků). Cituje se jako Cambellova nejzdařilejší kniha. Cambell zde srovnává mýty amerických domorodců, starých Řeků, hinduistů, buddhistů, Mayů či artušovských legend a Bible a nastiňuje obecné schéma hrdinovy dobrodružné cesty skrze přechodové rity ke konečnému proměnění. Zde se v obecném pojetí příběhu hodně podobá např. ruskému lingvistovi Proppovi. - The Masks of God (1950). - Myth To Live By (1972). - The Transformation of Myth Through Time (1990) (česky Proměny mýtu v čase : vývoj mýtů od raných kultur až po středověké legendy). Cambell popisuje vývoj mýtů v různých kulturách od počátku civilizace a prvních nálezů lidských maleb v jeskyních až po středověké legendy a snaží se zachytit proměňující se prvky mýtů i jejich stálé aspekty, odrážející obecnou povahu mýtu a lidského myšlení a cítění vůbec. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Joseph Campbell byl významným americkým komparativním religionistou. Jeho hlavním tématem, kterým se zabýval, byla otázka mýtu.

Během studií cestoval do Evropy. V roce 1927 získal titul Master of Arts (M.A.) na Columbia University v oboru angličtina a komparativní literatura. Ve studiích pokračoval v Paříži a Mnichově, kde se zabýval artušovskými legendami. Během dalších pěti let, které strávil zpět ve Spojených státech (ve Woodstocku, New Yorku a Carmelu) zformuloval svou hlavní tezi, že mýtus je obrazový komunikační slovník z pramenů naší energie pronikající do racionálního vědomí (the pictorial vocabulary of communication from the source zones of our energies to the rational consciousness). Od roku 1934 učill na Sarah Lawrence Colledge v Bronxwille (v New Yorku), kde setrval dalších 38 let. V roce 1938 se oženil s Jean Erdmanovou. V roce 1985 obdržel čestnou medaili National Arts Club za literaturu a v roce 1987 byl zvolen do American Academy of Arts and Letters.
Cambellovým přítelem byl i George Lucas, jenž z Campbellových poznatků o mýtech a hrdinech čerpal pro svou trilogii Hvězdné války.

Campbell zemřel v Honolulu 30. října 1987 po krátké nemoci.

Dílo Jasepha Campbella
Z Campbellových nejvýznačnějších děl:
- The Hero with a Thousand Faces (1948) (česky Tisíc tváří hrdiny: archetyp hrdiny v proměnách věků). Cituje se jako Cambellova nejzdařilejší kniha. Cambell zde srovnává mýty amerických domorodců, starých Řeků, hinduistů, buddhistů, Mayů či artušovských legend a Bible a nastiňuje obecné schéma hrdinovy dobrodružné cesty skrze přechodové rity ke konečnému proměnění. Zde se v obecném pojetí příběhu hodně podobá např. ruskému lingvistovi Proppovi.
- The Masks of God (1950).
- Myth To Live By (1972).
- The Transformation of Myth Through Time (1990) (česky Proměny mýtu v čase : vývoj mýtů od raných kultur až po středověké legendy). Cambell popisuje vývoj mýtů v různých kulturách od počátku civilizace a prvních nálezů lidských maleb v jeskyních až po středověké legendy a snaží se zachytit proměňující se prvky mýtů i jejich stálé aspekty, odrážející obecnou povahu mýtu a lidského myšlení a cítění vůbec.

Mohli by vás také zajímat…