zavřít
Josef Topol

dramatik, překladatel, básník

Narození:
1. 4. 1935 , Poříčí nad Sázavou
Úmrtí:
15. 6. 2015  ve věku 80 let,  Praha, Česká republika  †
Znamení:
beran  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

6 se líbí, 3 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Josef Topol je autorem divadelních her ze současnosti, básník a překladatel. Josef Topol po absolvování gymnázia v Benešově, nastoupil jako lektor v "Déčku" E. F. Buriana , tehdy nazývaném Armádní umělecké divadlo. Studoval rovněž dramaturgii a divadelní vědu na DAMU, kterou absolvoval v roce 1959. Poté žil jako volný dramatický spisovatel, kromě období let 1965 - 72, kdy působil jako dramaturg a režisér v Divadle za branou. Po zákazu divadla se stal ineditním autorem, jeho hry se nesměly hrát. Josef Topol pracoval zprvu jako korektor, od roku 1977 v různých manuálních zaměstnáních, pak odešel do invalidního důchodu. Je otcem spisovatele Jáchyma Topola. Dílo Josefa Topola: Hlavním tématem děl Josefa Topola je vnitřní svět člověka a jeho deformace odhalující složité vazby soukromých a společenských dějů a znovuobjevení základních životních hodnot a zdůraznění lidské osobnosti. Divadelní hry: Půlnoční vítr - 1955, první Topolova hra, která byla inscenována v divadle E. F. Buriana. Látku o lucké válce v ní převedl z běžné pověsti do znakového uměleckého díla. Jejich den - 1959, na hře spolupracoval Topol v insenační fázi s režisérem Otomarem Krejčou. Představovala drama spíše pro intelektuálně orientovaného diváka, k čemuž přispěla i zdůrazněná výrazová složka. Konec masopustu - 1963, podobenství o ztracené identitě kolektivizovaného českého venkova s jeho tradičními hodnotami. Topolovy hry z Divadla za branou: Tyto hry se staly ve větší míře diváckými událostmi, zejména první z nich. Autor v těchto hrách používá postup, který byl později nazván "understatement", tj. doslova zdrženlivé vyjádření. Při použití tohoto postupu nalezl prostor v jazykovém vyjádření a v dokonalém ovládnutí jevištního náznaku. Kočka na kolejích - 1965 Slavík k večeři - 1967 Hodina lásky - 1968 Dvě noci s dívkou - 1972, komediálně laděná hra s téměř detektivní zápletkou. Její premiéra byla zakázaná a uvedena až v roce 1994. Josef Topol se vrátil na české jeviště až hrami: Hlasy ptáků - 1989 Sbohem, Sokrate - 1991 Stěhování duší - 1990, monodrama, jehož tématem je životní účtování. V roce 2002 vyšly tyto tři hry v jednom knižním svazku. Básně - 1997, soubor poezie K Topolovým nejvýznamnějším překladům patří převody dramat A. P. Čechova - Racek a W. Shakespeara - Romeo a Julie. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Josef Topol je autorem divadelních her ze současnosti, básník a překladatel.

Josef Topol po absolvování gymnázia v Benešově, nastoupil jako lektor v "Déčku" E. F. Buriana , tehdy nazývaném Armádní umělecké divadlo. Studoval rovněž dramaturgii a divadelní vědu na DAMU, kterou absolvoval v roce 1959. Poté žil jako volný dramatický spisovatel, kromě období let 1965 - 72, kdy působil jako dramaturg a režisér v Divadle za branou. Po zákazu divadla se stal ineditním autorem, jeho hry se nesměly hrát.

Josef Topol pracoval zprvu jako korektor, od roku 1977 v různých manuálních zaměstnáních, pak odešel do invalidního důchodu. Je otcem spisovatele Jáchyma Topola.

Dílo Josefa Topola:

Hlavním tématem děl Josefa Topola je vnitřní svět člověka a jeho deformace odhalující složité vazby soukromých a společenských dějů a znovuobjevení základních životních hodnot a zdůraznění lidské osobnosti.

Divadelní hry:
Půlnoční vítr - 1955, první Topolova hra, která byla inscenována v divadle E. F. Buriana. Látku o lucké válce v ní převedl z běžné pověsti do znakového uměleckého díla.

Jejich den - 1959, na hře spolupracoval Topol v insenační fázi s režisérem Otomarem Krejčou. Představovala drama spíše pro intelektuálně orientovaného diváka, k čemuž přispěla i zdůrazněná výrazová složka.

Konec masopustu - 1963, podobenství o ztracené identitě kolektivizovaného českého venkova s jeho tradičními hodnotami.

Topolovy hry z Divadla za branou:
Tyto hry se staly ve větší míře diváckými událostmi, zejména první z nich. Autor v těchto hrách používá postup, který byl později nazván "understatement", tj. doslova zdrženlivé vyjádření. Při použití tohoto postupu nalezl prostor v jazykovém vyjádření a v dokonalém ovládnutí jevištního náznaku.

Kočka na kolejích - 1965
Slavík k večeři - 1967
Hodina lásky - 1968

Dvě noci s dívkou - 1972, komediálně laděná hra s téměř detektivní zápletkou. Její premiéra byla zakázaná a uvedena až v roce 1994.

Josef Topol se vrátil na české jeviště až hrami:
Hlasy ptáků - 1989
Sbohem, Sokrate - 1991
Stěhování duší - 1990, monodrama, jehož tématem je životní účtování.

V roce 2002 vyšly tyto tři hry v jednom knižním svazku.

Básně - 1997, soubor poezie

K Topolovým nejvýznamnějším překladům patří převody dramat A. P. Čechova - Racek a W. Shakespeara - Romeo a Julie.

Josef Topol v Magazínu Osobnosti

  • Nové knihy: Topol, Kraus, Musil i Morštajnová

    Novinky, 30. 11. 2018 Jedinečná kniha vzpomínek dramatika Josefa Topola. Povídky Ivana Krause. Letecké katastrofy od Lukáše Musila. Hotýlek Aleny Morštajnové. A samozřejmě audiokniha i komiks. … více

  • Rozpačitý Konec masopustu v Divadle na Vinohradech

    Novinky, 20. 10. 2018 Hra básníka a dramatika Josefa Topola Konec masopustu se v posledních letech objevila na řadě domácích scén včetně pražského Národního divadla. V pátek 19. října ji ke stému výročí vzniku Československa uvedlo Divadlo na Vinohradech v režii Martina Františáka. … více

  • Jindřich Beránek: Mezi skonem Jana Třísky a jeho pohřbem

    Parlamentnílisty.cz, 7. 10. 2017 V pátek dopoledne byl v Národním divadle pohřeb herce Jana Třísky. Svého času to byl nejmladší člen jeho činohry. Angažmá mu tam nabídl její někdejší šéf Otomar Krejča ihned poté, co absolvoval DAMU. Tříska byl nejmladší z osobnosti, které vytvořily vrchol českého divadla 60. let; bylo mu 23 let, když vystoupil ve hře jen o rok staršího dramatika a básníka Josefa Topola Jejich den. Na pětici doplnili Krejču, Třísku a Topola herečka Marie Tomášová a dramaturg Karel Kraus. … více

Hledáte také jako: Pepa Topol
Rychlá navigace:novinky |diskuse

Mohli by vás také zajímat…