zavřít
Josef Matějka

prozaik, kritik, recitátor

Narození:
2. 9. 1879 , Záluží u Hořic
Úmrtí:
30. 7. 1909  ve věku 29 let,  Záluží u Hořic  †
Znamení:
panna  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Josef Matějka byl prozaik a kritik, výborný recitátor. Josef Matějka se narodil v Záluží u Hořovic v rodině rolníka. Již od dětství byl vážně nemocen. Čtyři roky navštěvoval obecnou školu v Záluží, pak přešel na měšťanskou školu do Hořovic. Ředitele této školy byl Karel Kolář, otec Karla Sezimy, s nímž se Josef Matějka brzy spřátelil. V roce 1893 odešel Josef Matějka studovat do Prahy na tříletou obchodní akademii. Přestože na něho život v Praze zapůsobil, rád se vracel do rodného kraje. Zde pořádal večírky, divadla a tance a mezi přáteli byl oblíben. Po ukončení studií vstoupil v roce 1896 do služeb města Prahy, kde pracoval na berním úřadě, poté ve věznici a v účtárně. Zájem o literaturu přivedl mladého Josefa Matějku do kruhu tehdejší literární mládeže. Patřil mezi zakladatele tzv. Salonu odmítnutých, což byl orgán nejmladší literární generace. Matějka uměl výborně recitovat a hodně četl. Přestože neuměl zpívat ani hrát na žádný hudební nástroj, zajímal se o hudbu. V tanečních hodinách se seznámil s Helenou Kovaříkovou, dcerou bohatého podnikatele z Prahy. V roce 1903 se s ní oženil. Stále častěji se u Josefa Matějky projevovala ledvinová nemoc, která ho velmi oslabovala. V létě roku 1909 se vrací na zotavenou do rodného Záluží, kde 30. července umírá. Je pohřben do rodinné hrobky na cerhovickém hřbitově. Smrt Josefa Matějky velmi zasáhla jeho mladou ženu. Ta zemřela o šest měsíců později 2.2.1910. Tragédii obou mladých lidí zachytila ve svém románu Popel spisovatelka Helena Malířová. Dílo Josefa Matějky: Literární činnost předčasně zesnulého Josefa Matějky není rozsáhlá. Vzcházel z principů F. X. Šaldy. Překypělé síly - novela Exotikové - román z pražského prostředí Zlato - groteska Malý prorok - povídka Mrtvý bod - povídka V okovech země - povídka Duše pramenů - selská románová kronika, vrcholné dílo Josefa Matějky …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Josef Matějka byl prozaik a kritik, výborný recitátor.

Josef Matějka se narodil v Záluží u Hořovic v rodině rolníka. Již od dětství byl vážně nemocen. Čtyři roky navštěvoval obecnou školu v Záluží, pak přešel na měšťanskou školu do Hořovic. Ředitele této školy byl Karel Kolář, otec Karla Sezimy, s nímž se Josef Matějka brzy spřátelil.

V roce 1893 odešel Josef Matějka studovat do Prahy na tříletou obchodní akademii. Přestože na něho život v Praze zapůsobil, rád se vracel do rodného kraje. Zde pořádal večírky, divadla a tance a mezi přáteli byl oblíben.

Po ukončení studií vstoupil v roce 1896 do služeb města Prahy, kde pracoval na berním úřadě, poté ve věznici a v účtárně.

Zájem o literaturu přivedl mladého Josefa Matějku do kruhu tehdejší literární mládeže. Patřil mezi zakladatele tzv. Salonu odmítnutých, což byl orgán nejmladší literární generace. Matějka uměl výborně recitovat a hodně četl. Přestože neuměl zpívat ani hrát na žádný hudební nástroj, zajímal se o hudbu.

V tanečních hodinách se seznámil s Helenou Kovaříkovou, dcerou bohatého podnikatele z Prahy. V roce 1903 se s ní oženil.

Stále častěji se u Josefa Matějky projevovala ledvinová nemoc, která ho velmi oslabovala. V létě roku 1909 se vrací na zotavenou do rodného Záluží, kde 30. července umírá. Je pohřben do rodinné hrobky na cerhovickém hřbitově.

Smrt Josefa Matějky velmi zasáhla jeho mladou ženu. Ta zemřela o šest měsíců později 2.2.1910. Tragédii obou mladých lidí zachytila ve svém románu Popel spisovatelka Helena Malířová.

Dílo Josefa Matějky:

Literární činnost předčasně zesnulého Josefa Matějky není rozsáhlá. Vzcházel z principů F. X. Šaldy.

Překypělé síly - novela
Exotikové - román z pražského prostředí
Zlato - groteska
Malý prorok - povídka
Mrtvý bod - povídka
V okovech země - povídka

Duše pramenů - selská románová kronika, vrcholné dílo Josefa Matějky