zavřít
José Saramago

dramatik, prozaik

Věk:
98
Narození:
16. 11. 1922 , Azinhaga, Portugalsko
Znamení:
štír   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

José Saramago je portugalským spisovatelem, hlavním představitelem nových směrů v portugalské literatuře. Je nositelem Nobelovy ceny za literaturu od roku 1998. José Saramago studoval střední školu, ale z finančních důvodů ji nemohl dokončit. Vyučil se strojním zámečníkem a dva roky pracoval v oboru. Sám se vzdělával, v základu je vlastně autodidakt. Později působil jako novinář a překladatel. Věnoval se literární činnosti. V devadesátých letech se usídlil na Kanárských ostrovech na Lanzarote. Dílo José Saramaga: José Saramago získal svými díly renomé až v pozdním věku. Jeho knihy jsou nyní překládány do mnoha jazyků. Romány: Jako romanopisec debutoval Saramago již v roce 1947. Začátkem jeho světové proslulosti je však rok 1980. Z půdy vzešlý - 1980. První z autorových nejvýznamnějších románů. Jde o sociálněkritický obraz tehdejší portugalské společnosti, což podává na osudech několika generací dělníků v Allenteju od roku 1916 (vyhlášení republiky), do roku 1974 (svržení autoritativního režimu). Pamětní spis o klášteře - 1982, evokuje dobu první poloviny 18. století, kdy se stavěl klášter v Mafře, největší historická stavba v Portugalsku. Rok smrti Ricarda Reise - 1984. Příběh fiktivní básnické osobnosti je zasazen do společensko - politických událostí roku 1936 v Lisabonu. Dějiny obléhání Lisabonu - 1989, spojení historické reality a literární fikce Velký prostor tvůrčí fantazii poskytují apokalyptické romány: Kamenný vor - 1986 Esej o slepotě - 1996 Uplatněním nového pohledu na náboženské události a postavy vyznívají: Evangelium podle Ježíše Krista - 1991, román Druhý život Františka z Assisi - 1987, divadelní hra Ve jménu Božím - 1993, operní libreto Všechna jména - 1997, román Zápisky z Lanzarote - 1994 - 97, čtyřsvazkový deník, ve kterém Saramago vyložil principy své tvorby …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

José Saramago je portugalským spisovatelem, hlavním představitelem nových směrů v portugalské literatuře. Je nositelem Nobelovy ceny za literaturu od roku 1998.

José Saramago studoval střední školu, ale z finančních důvodů ji nemohl dokončit. Vyučil se strojním zámečníkem a dva roky pracoval v oboru. Sám se vzdělával, v základu je vlastně autodidakt. Později působil jako novinář a překladatel. Věnoval se literární činnosti. V devadesátých letech se usídlil na Kanárských ostrovech na Lanzarote.

Dílo José Saramaga:

José Saramago získal svými díly renomé až v pozdním věku. Jeho knihy jsou nyní překládány do mnoha jazyků.

Romány:
Jako romanopisec debutoval Saramago již v roce 1947. Začátkem jeho světové proslulosti je však rok 1980.

Z půdy vzešlý - 1980. První z autorových nejvýznamnějších románů. Jde o sociálněkritický obraz tehdejší portugalské společnosti, což podává na osudech několika generací dělníků v Allenteju od roku 1916 (vyhlášení republiky), do roku 1974 (svržení autoritativního režimu).

Pamětní spis o klášteře - 1982, evokuje dobu první poloviny 18. století, kdy se stavěl klášter v Mafře, největší historická stavba v Portugalsku.

Rok smrti Ricarda Reise - 1984. Příběh fiktivní básnické osobnosti je zasazen do společensko - politických událostí roku 1936 v Lisabonu.

Dějiny obléhání Lisabonu - 1989, spojení historické reality a literární fikce

Velký prostor tvůrčí fantazii poskytují apokalyptické romány:
Kamenný vor - 1986
Esej o slepotě - 1996

Uplatněním nového pohledu na náboženské události a postavy vyznívají:
Evangelium podle Ježíše Krista - 1991, román
Druhý život Františka z Assisi - 1987, divadelní hra
Ve jménu Božím - 1993, operní libreto

Všechna jména - 1997, román
Zápisky z Lanzarote - 1994 - 97, čtyřsvazkový deník, ve kterém Saramago vyložil principy své tvorby

  • Zemřel spisovatel José Saramago

    Novinky, 18. 6. 2010 Ve věku 87 let zemřel v pátek na španělském ostrově Lanzarote portugalský spisovatel, nositel Nobelovy ceny za literaturu José Saramago. Oznámila to portugalská média. Podle španělských sdělovacích prostředků skonal na rakovinu. … více

Události – José Saramago

| celý kalendář
  • 99. narozeniny