zavřít
José Rodrigues Miguéis

dramatik, prozaik

Narození:
9. 12. 1901 , Lisabon, Portugalsko
Úmrtí:
27. 10. 1980  ve věku 78 let,  New York, USA  †
Znamení:
střelec  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

José Rodrigues Miguéis byl portugalský romanopisec, povídkář, novelista, dramatik a autor memoárů. José Rodrgues Miguéis po střední škole vystudoval v Lisabonu práva a v Belgii pedagogiku. Poté byl advokátem, středoškolským profesorem a novinářem v Lisabonu. V roce 1935 emigroval do USA, kde působil jako redaktor Reader´s Digest a překladatel. Přednášel rovněž na amerických a brazilských univerzitách.Část jeho tvorby byla rozptýlena v novinách a časopisech a vyšla knižně opožděně nebo teprve posmrtně. Dílo José Rodriguese Miguéise: Próza: Do svých próz vložil J.R.Miguéis hodně ze svých životních zkušeností, dovedl se vcítit do různých povah a dobové atmosféry, uplatnit svůj smysl pro humor. Svá vyprávění situoval často do zahraničí a sledoval osudy emigrantů. Šťastné velikonoce – 1932, psychologická novela o osudu schizofrenika Další prózy vydal až po 2. světové válce: Kde končí noc – 1946, sbírka povídek a novel vydaná v Brazilii Stesk po paní Gencianě – 1956, novela Léah a jiné příběhy – 1958, sbírka povídek a novel Lidé z třetí třídy – 1962, opět sbírka povídek a novel Znepokojivé dobrodružství – 1959, česky Dobrodružství v Brusselu – 1979, román s detektivní zápletkou Psychologií větších společenských celků se zabývá v dílech: Mikuláši! Mikuláši! – 1971, z prostředí ruských emigrantů v Belgii. Zázrak podle Salomé – 1975, dvoudílný román s podtitulem „Současná legenda“. Je to široký obraz složitého politického a společenského dění v Portugalsku, od monarchie přes republiku k diktatuře. Symbolickou roli v něm hraje zjevení Panny Marie v portugalské Fátimě. Trilogie: J. R. Miguéis zamýšlel napsat trilogii, tu však již nedokončil: Škola Ráje – 1960, román – kniha vzomínek na dětství lisabonského chlapce Děti Lisabonu - druhá část zůstala nedokončena Z dalších Miguéissových děl: Obchod s nepřítelem a jiné povídky – 1973, sbírka povídek Romány: Chléb nepadá z nebe – 1981 Idealista v reálném světě – 1986 Cestující z expresu – 1960, divadelní hra Fejetony: Úvahy měšťáka – 1964, 1974, I. Ukazovat se nesmí II. Harmonie tance „canelaho“ Polyedrické zrcadlo – 1972 Člověk se usmívá na smrt - polovinou tváře – 1959, autobiografická próza. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

José Rodrigues Miguéis byl portugalský romanopisec, povídkář, novelista, dramatik a autor memoárů.

José Rodrgues Miguéis po střední škole vystudoval v Lisabonu práva a v Belgii pedagogiku. Poté byl advokátem, středoškolským profesorem a novinářem v Lisabonu. V roce 1935 emigroval do USA, kde působil jako redaktor Reader´s Digest a překladatel. Přednášel rovněž na amerických a brazilských univerzitách.Část jeho tvorby byla rozptýlena v novinách a časopisech a vyšla knižně opožděně nebo teprve posmrtně.

Dílo José Rodriguese Miguéise:

Próza:
Do svých próz vložil J.R.Miguéis hodně ze svých životních zkušeností, dovedl se vcítit do různých povah a dobové atmosféry, uplatnit svůj smysl pro humor. Svá vyprávění situoval často do zahraničí a sledoval osudy emigrantů.

Šťastné velikonoce – 1932, psychologická novela o osudu schizofrenika

Další prózy vydal až po 2. světové válce:
Kde končí noc – 1946, sbírka povídek a novel vydaná v Brazilii
Stesk po paní Gencianě – 1956, novela
Léah a jiné příběhy – 1958, sbírka povídek a novel
Lidé z třetí třídy – 1962, opět sbírka povídek a novel

Znepokojivé dobrodružství – 1959, česky Dobrodružství v Brusselu – 1979, román s detektivní zápletkou

Psychologií větších společenských celků se zabývá v dílech:
Mikuláši! Mikuláši! – 1971, z prostředí ruských emigrantů v Belgii.

Zázrak podle Salomé – 1975, dvoudílný román s podtitulem „Současná legenda“. Je to široký obraz složitého politického a společenského dění v Portugalsku, od monarchie přes republiku k diktatuře. Symbolickou roli v něm hraje zjevení Panny Marie v portugalské Fátimě.

Trilogie:
J. R. Miguéis zamýšlel napsat trilogii, tu však již nedokončil:
Škola Ráje – 1960, román – kniha vzomínek na dětství lisabonského chlapce
Děti Lisabonu - druhá část zůstala nedokončena

Z dalších Miguéissových děl:
Obchod s nepřítelem a jiné povídky – 1973, sbírka povídek

Romány:
Chléb nepadá z nebe – 1981
Idealista v reálném světě – 1986

Cestující z expresu – 1960, divadelní hra

Fejetony:
Úvahy měšťáka – 1964, 1974,
I. Ukazovat se nesmí
II. Harmonie tance „canelaho“


Polyedrické zrcadlo – 1972
Člověk se usmívá na smrt - polovinou tváře – 1959, autobiografická próza.