zavřít
Jonathan Swift

básník, satirický prozaik

Narození:
30. 11. 1667 , Dublin, Irsko
Úmrtí:
19. 10. 1745  ve věku 77 let,  Dublin, Irsko  †
Znamení:
střelec  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

128 se líbí, 12 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jonathan Swift byl irský satirický prozaik a básník, píšící anglicky. Jonathan Swift pocházel z anglické rodiny, která se usadila v Dublinu. Téměř celý jeho život byl spjat s rodným Irskem. Po ukončení studia na univerzitě v Dublinu odjel do Londýna. Tam byl přijat za sektáře sira W. Templea, předního whigistického politika, diplomata a učence. Na jeho doporučení se dal vysvětit na kněze. Pokračoval ve studiu a začal psát. Po Templeově smrti působil Jonathan Swift jako farář v Laracoru. Přesto často jezdil do Londýna, kde se díky svým politickým pamfletům stal známou osobností. Od whigů přešel k toryům, ale ani jejich podpora mu nepomohla získat stálé místo v Anglii a jmenování biskupem. Od roku 1713 žil Jonathan Swift v Irsku, kdy byl ustanoven děkanem katedrály v Dublinu. Poslední jeho léta byla poznamenána vleklou chorobou a nakonec šílenstvím. Dílo Jonathana Swifta: Zpočátku se Jonathan Swift prosadil jako pamfletista. Bitva knih - 1704, satirický pamflet vznikl jako příspěvek k polemice sira Templea o hodnotě klasických knih proti moderním. V alegorickém prostředí knihovny se odehrává souboj mezi knihami obou skupin autorů. Spor není rozhodnut, ale Swiftovy sympatie jsou na straně klasiků. Dokládá to na srovnání užitečnosti včely (klasici) a pavouka (moderní autoři). Pohádka o kádi - 1704, alegorická próza, která je ostrou kritikou na rozdělení křesťanů do tří církví a církevní dogmatismus. Významnou část Swiftovyprózy tvoří pamflety vztahující se k Irsku: Návrh na všeobecné využití irských manufaktur - 1720, autor vyzývá k bojkotu dovozu anglických látek do Irska Pláteníkovy listy - 1727,volání po stejné svobodě jak pro Iry, tak pro Angličany. Skromný návrh, jak zabránit tomu, aby děti chuďasů nepřipadaly na obtíž rodičům i zemi - 1729, vrchol pamfletů Gulliverovy cesty - 1726, imaginární cestopis vydaný anonymně, vrcholné dílo Janthana Swifta. Alegorická satira přerůstá v sarkastickou vizi bídného konce lidstva.Třebaže kniha poskytuje mnoho nadčasových podnětů k zamyšlení nad vývojem lidské civilizace a je určena spíše dospělým, stala se i oblíbenou četbou mladých čtenářů. Gulliverovy cesty jako klasické satirické dílo bylo vydáno v mnoha překladech a úpravách po celém světě. Kapitán Lemuel Gulliver se na svých cestách do čtyř neznámých a podivných zemí světa setká s pozoruhodnými tvory: - dostane se do země trpasličích lidí, kde vidí vše jako pod mikroskopem - v zemi obrů si uvědomuje, jak je velikost člověka relativní - na létajícím ostrově Laputa se seznámí s pošetilými učenci, posedlými absurdními experimenty - v zemi moudrých a ušlechtilých koní, kteří žijí v souladu se zákony rozumu a přírody, pozná jejich sloužící, kteří jsou jakýmsi degenerovaným druhem lidí, plných chamtivosti a bezohlednosti. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jonathan Swift byl irský satirický prozaik a básník, píšící anglicky.

Jonathan Swift pocházel z anglické rodiny, která se usadila v Dublinu. Téměř celý jeho život byl spjat s rodným Irskem. Po ukončení studia na univerzitě v Dublinu odjel do Londýna. Tam byl přijat za sektáře sira W. Templea, předního whigistického politika, diplomata a učence. Na jeho doporučení se dal vysvětit na kněze. Pokračoval ve studiu a začal psát.

Po Templeově smrti působil Jonathan Swift jako farář v Laracoru. Přesto často jezdil do Londýna, kde se díky svým politickým pamfletům stal známou osobností. Od whigů přešel k toryům, ale ani jejich podpora mu nepomohla získat stálé místo v Anglii a jmenování biskupem.

Od roku 1713 žil Jonathan Swift v Irsku, kdy byl ustanoven děkanem katedrály v Dublinu. Poslední jeho léta byla poznamenána vleklou chorobou a nakonec šílenstvím.

Dílo Jonathana Swifta:

Zpočátku se Jonathan Swift prosadil jako pamfletista.

Bitva knih - 1704, satirický pamflet vznikl jako příspěvek k polemice sira Templea o hodnotě klasických knih proti moderním. V alegorickém prostředí knihovny se odehrává souboj mezi knihami obou skupin autorů. Spor není rozhodnut, ale Swiftovy sympatie jsou na straně klasiků. Dokládá to na srovnání užitečnosti včely (klasici) a pavouka (moderní autoři).

Pohádka o kádi - 1704, alegorická próza, která je ostrou kritikou na rozdělení křesťanů do tří církví a církevní dogmatismus.

Významnou část Swiftovyprózy tvoří pamflety vztahující se k Irsku:

Návrh na všeobecné využití irských manufaktur - 1720, autor vyzývá k bojkotu dovozu anglických látek do Irska

Pláteníkovy listy - 1727,volání po stejné svobodě jak pro Iry, tak pro Angličany.

Skromný návrh, jak zabránit tomu, aby děti chuďasů nepřipadaly na obtíž rodičům i zemi - 1729, vrchol pamfletů

Gulliverovy cesty - 1726, imaginární cestopis vydaný anonymně, vrcholné dílo Janthana Swifta. Alegorická satira přerůstá v sarkastickou vizi bídného konce lidstva.Třebaže kniha poskytuje mnoho nadčasových podnětů k zamyšlení nad vývojem lidské civilizace a je určena spíše dospělým, stala se i oblíbenou četbou mladých čtenářů. Gulliverovy cesty jako klasické satirické dílo bylo vydáno v mnoha překladech a úpravách po celém světě.

Kapitán Lemuel Gulliver se na svých cestách do čtyř neznámých a podivných zemí světa setká s pozoruhodnými tvory:
- dostane se do země trpasličích lidí, kde vidí vše jako pod mikroskopem
- v zemi obrů si uvědomuje, jak je velikost člověka relativní
- na létajícím ostrově Laputa se seznámí s pošetilými učenci, posedlými absurdními experimenty
- v zemi moudrých a ušlechtilých koní, kteří žijí v souladu se zákony rozumu a přírody, pozná jejich sloužící, kteří jsou jakýmsi degenerovaným druhem lidí, plných chamtivosti a bezohlednosti.

  • Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 225. díl. Umění, jak lhát v politice

    Parlamentnílisty.cz, 26. 1. 2022 Jonathan Swift (30. listopadu 1667 Dublin – 19. října 1745 tamtéž) byl anglický spisovatel, satirik, pamfletista, básník a anglikánský kněz, autor fantastického cestopisu Gulliverovy cesty. Narodil se v Dublinu anglickým rodičům. Záhy přišel o oba rodiče a o výchovu se pak staral jeho strýc. … více

  • Oskar Krejčí: Volby jako hra

    Parlamentnílisty.cz, 24. 10. 2017 Přestože se to zdá nactiutrhačné, volby se hře velice podobají. Je to soutěž podle dohodnutých pravidel, přičemž cílem soupeřících stran je vítězství. Soutěží jsou proto, že volby jsou střetem zájmů, tedy jednotlivců a skupin. Přestože romantici se svou stranickou oddaností volby zdobí, politická strana je často, jak poznamenává Jonathan Swift, „šílenstvím mnoha pro zisk několika". Volby se ovšem snaží přeměnit emoce na racionální počítání. … více

Mohli by vás také zajímat…