zavřít
John James Osborne

spisovatel

Narození:
12. 12. 1929 , London, Anglie
Úmrtí:
24. 12. 1994  ve věku 65 let,  Shropshire, Anglie  †
Znamení:
střelec  
Výška:
183 cm
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

5 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

John James Osborne byl anglický dramatik, představitel tzv. Rozhněvaných mladých mužů Studoval na Belmont College v Devonu, ale v r. 1936 byl vyloučen, protože řediteli školy vrátil pohlavek. Brzy začal pracovat v divadle, nejprve jako asistent režie brzy byl využíván i jako herec. Roce 1963 získal Oscara za adaptaci Toma Jonese. Zemřel na komplikace spojené s cukrovkou. Dílo Johna Jamese OsbornehoJeho dílo vychází z myšlenek Rozhněvaných mladých mužů, jejichž byl výraznou osobností, později - v 70. a 80. letech - se pokoušel o avantgardní přístup, který se ne vždy setkal s úspěchem, nutno dodat, že ne vždy vyzněl přesvědčivě. Tvorba J. Osborna výrazně ovlivnila nejen britské divadlo, ale i světové divadlo. - Osobní nepřítel - Ďábel v ní - Ohlédni se v hněvu - 1956, zfilmováno. V této hře stvořil prototyp „rozhněvaného mladého muže“, který revoltuje proti tradičním hodnotám anglické společnosti. Jimmy Porter je mladý revoltující intelektuál dělnického původu. Kritizuje rozkastování společnosti na lepší a horší. Útočí především na své blízké, zejména na svou ženu Alison (dcera koloniálního důstojníka). Tyto konflikty vedou k manželské krizi a k odloučení. Na konci této hry však manželé k sobě nachází cestu. - Komik - 1957 - Svět Paula Slickeyeho - 1959, protiměšťácká fraška - Luther - 1961, historická hra - Krev Bambergů - 1962 - Nepřípustné svědectví - 1964 - Můj vlastenec - 1965 - Hotel v Amsterodamu - 1968 - Pocit lhostejnosti - Deja Vu 1991 - pokračování jeho neklepšího díla Ohlédni se v hněvu, zdaleka nedosahuje jeho kvalit. Mimo dramat psal také scénáře, většinou se jednalo o adaptace jeho vlastních her. Dále je potřeba zmínit jeho hereckou kariéru, zahrál si např. ve filmu Get Carter a Flash Gordon. Jeho dvoudílná autobiografie byla oceněna řadou cen, ačkoli se často jednalo spíše o ocenění celoživotního díla než tohoto díla. - Člověk lepšího postavení 1981) - Takřka gentleman - 1991 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

John James Osborne byl anglický dramatik, představitel tzv. Rozhněvaných mladých mužů
Studoval na Belmont College v Devonu, ale v r. 1936 byl vyloučen, protože řediteli školy vrátil pohlavek.

Brzy začal pracovat v divadle, nejprve jako asistent režie brzy byl využíván i jako herec.
Roce 1963 získal Oscara za adaptaci Toma Jonese.
Zemřel na komplikace spojené s cukrovkou.

Dílo Johna Jamese Osborneho
Jeho dílo vychází z myšlenek Rozhněvaných mladých mužů, jejichž byl výraznou osobností, později - v 70. a 80. letech - se pokoušel o avantgardní přístup, který se ne vždy setkal s úspěchem, nutno dodat, že ne vždy vyzněl přesvědčivě. Tvorba J. Osborna výrazně ovlivnila nejen britské divadlo, ale i světové divadlo.
- Osobní nepřítel
- Ďábel v ní
- Ohlédni se v hněvu - 1956, zfilmováno. V této hře stvořil prototyp „rozhněvaného mladého muže“, který revoltuje proti tradičním hodnotám anglické společnosti. Jimmy Porter je mladý revoltující intelektuál dělnického původu. Kritizuje rozkastování společnosti na lepší a horší. Útočí především na své blízké, zejména na svou ženu Alison (dcera koloniálního důstojníka). Tyto konflikty vedou k manželské krizi a k odloučení. Na konci této hry však manželé k sobě nachází cestu.
- Komik - 1957
- Svět Paula Slickeyeho - 1959, protiměšťácká fraška
- Luther - 1961, historická hra
- Krev Bambergů - 1962
- Nepřípustné svědectví - 1964
- Můj vlastenec - 1965
- Hotel v Amsterodamu - 1968
- Pocit lhostejnosti
- Deja Vu 1991 - pokračování jeho neklepšího díla Ohlédni se v hněvu, zdaleka nedosahuje jeho kvalit.
Mimo dramat psal také scénáře, většinou se jednalo o adaptace jeho vlastních her. Dále je potřeba zmínit jeho hereckou kariéru, zahrál si např. ve filmu Get Carter a Flash Gordon.

Jeho dvoudílná autobiografie byla oceněna řadou cen, ačkoli se často jednalo spíše o ocenění celoživotního díla než tohoto díla.
- Člověk lepšího postavení 1981)
- Takřka gentleman - 1991