zavřít
Joáo de Barros
přidej profesi
Narození:
1496 , Viseu, Portugalsko
Úmrtí:
20. 10. 1570  ve věku 74 let,  Pombal, Portugalsko  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Joáo de Barros byl portugalský historik a prozaik, renesanční myslitel a pedagog. Joáo de Barros se narodil v úřednické rodině a vyrůstal na dvoře krále Manuela I. V dospělosti zastával řadu vysokých funkcí v zámořské administrativě. Po nastoupení Jana III. na trůn se stal správcem pevnosti Sáo Jorge da Mina na africkém Zlatém pobřeží. Později působil přes třicet let jako správce koloniální centrály Casa da India. Od panovníka získal také území v Brazílii tzv. kapitanát. Výprava, kterou tam vyslal, ale ztroskotala a přitom zahynuli Barrosovi oba synové. Joáo de Barros zemřel na svém vesnickém sídle u Pombalu. Dílo J. de Barrose: Tvorba J. de Barrose je rozsáhlá a mnohostranná. Zzahrnuje geografické, dějepisné a jazykové studie, polemické spisy romány aj. Crónica do imperador Clarimundo – (Kronika o císaři Clarimundovi), rytířský román podávající obraz vybraných momentů portugalské monarchie. Rhopica Pnefma čili Mercadoria espiritual – 1532, (Duchovní zboží). Dialog řazený k nejvýznamnějším prozaickým dílům portugalské renezance.Prostřednictví rozhovorů alegorických postav, v nichž autor obhajuje katolická dogmata, se objevuje i kritika kléru a šlechty. Décadas, (Dekády) – stěžejní dílo autorovy tvorby pozdějšího období. Zzachoval se jen zlomek rozsáhlého encyklopedického projektu, který se měl skládat ze tří celků věnovaných: Vojenství, plavbě a obchodu. Z první části, která byla zaměřena především na prtugalské dobyvatelské úspěchy, se dochovalo jen několik svazků souboru o Asii. Významné jsou také pedagogické a gramatické příručky určené k výuce portugalštiny v zámoří: Gramática da língua portuguesa – 1540, (Mluvnice portugalského jazyka) Cartinha para aprender a ler – 1540,(Slabikář k osvojení čtení) Diálogo om louvor da nossa linguagem – 1540, (Dialog o chvále našeho jazyka) Diálogo da viciosa vergonha – 1540, (Rozhovor o hříšné hanbě). Čítanka v dialozích. Některá další díla: Iálogo da doutrina cristá – 1532, (Dialog o křesťanské nauce) Diálogo evangélico sobre os artigos da fé – 1543, (Evangelický dialog o článcích víry) Panegíricos – (Chvalozpěvy): 1533 na Jana III. 1545 na infantku Marii …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Joáo de Barros byl portugalský historik a prozaik, renesanční myslitel a pedagog.

Joáo de Barros se narodil v úřednické rodině a vyrůstal na dvoře krále Manuela I. V dospělosti zastával řadu vysokých funkcí v zámořské administrativě. Po nastoupení
Jana III. na trůn se stal správcem pevnosti Sáo Jorge da Mina na africkém Zlatém pobřeží. Později působil přes třicet let jako správce koloniální centrály Casa da India. Od panovníka získal také území v Brazílii tzv. kapitanát. Výprava, kterou tam vyslal, ale ztroskotala a přitom zahynuli Barrosovi oba synové.

Joáo de Barros zemřel na svém vesnickém sídle u Pombalu.

Dílo J. de Barrose:

Tvorba J. de Barrose je rozsáhlá a mnohostranná. Zzahrnuje geografické, dějepisné a jazykové studie, polemické spisy romány aj.

Crónica do imperador Clarimundo – (Kronika o císaři Clarimundovi), rytířský román podávající obraz vybraných momentů portugalské monarchie.

Rhopica Pnefma čili Mercadoria espiritual – 1532, (Duchovní zboží). Dialog řazený k nejvýznamnějším prozaickým dílům portugalské renezance.Prostřednictví rozhovorů alegorických postav, v nichž autor obhajuje katolická dogmata, se objevuje i kritika kléru a šlechty.

Décadas, (Dekády) – stěžejní dílo autorovy tvorby pozdějšího období. Zzachoval se jen zlomek rozsáhlého encyklopedického projektu, který se měl skládat ze tří celků věnovaných: Vojenství, plavbě a obchodu. Z první části, která byla zaměřena především na prtugalské dobyvatelské úspěchy, se dochovalo jen několik svazků souboru o Asii.

Významné jsou také pedagogické a gramatické příručky určené k výuce portugalštiny v zámoří:
Gramática da língua portuguesa – 1540, (Mluvnice portugalského jazyka)
Cartinha para aprender a ler – 1540,(Slabikář k osvojení čtení)
Diálogo om louvor da nossa linguagem – 1540, (Dialog o chvále našeho jazyka)
Diálogo da viciosa vergonha – 1540, (Rozhovor o hříšné hanbě). Čítanka v dialozích.

Některá další díla:
Iálogo da doutrina cristá – 1532, (Dialog o křesťanské nauce)
Diálogo evangélico sobre os artigos da fé – 1543, (Evangelický dialog o článcích víry)

Panegíricos – (Chvalozpěvy):
1533 na Jana III.
1545 na infantku Marii